Конспект уроку: Будова, властивості, роль у життєдіяльності організмів малих органічних молекул (амінокислоти , нуклеотиди)
поглибити знання про біополімери; познайомити учнів з будовою, основними властивостями і функціями амінокислот й нуклеотидів як основних мономерів складних органічних сполук;
розвивати вміння порівнювати між собою органічні сполуки і їх значення в життєдіяльності різних організмів;
виховувати бережливе відношення до живих організмів нашої планети.
Біологічний диктант (учні записують відповіді на питання)
1. Набагато більше вуглеводів знаходиться в тваринних або ж рослинних клітинах? (в рослинних)
2. Всі полісахариди добре, або навпаки, погано розчинні в воді? (погано розчиняються)
3. До характерних біологічних функцій вуглеводів відносяться ………….. .
4. В основу енергетичної функції ліпідів покладена гідрофобність, погана теплопровідність або розщеплення на інші простіші речовини? (розщеплення на простіші речовини)
5. Коли взяти дві речовини, такі наприклад, як рибозу та лецитин, то яким із вивчених способів можна точно встановити де що:
а) за розчинністю у воді;+
б) за запахом;
в) за кольором.
Повідомити учням тему та мету уроку
Амінокислоти
Як відомо з курсу хімії, білки – це високомолекулярні нітрогеновмісні біополімери, їх мономерами являютьсязалишки амінокислот.
Амінокислоти, в свою чергу, це органічні кислоти, які містять аміногрупу –NH2, саме їй притаманні лужні властивості, і карбоксильну групу –СООН із кислотними властивостями. Ці дві групи, як і атом Гідрогену, пов’язані із одним й тим самим атомом Карбону. В складі амінокислот є і специфічні для кожної із них частини. Такі називають радикалами, або R-групами.
Загалом в тканинах живих істот зустрічається понад 100 амінокислот, але в склад білків входять тільки 20 основних, що зустрічаються в усіх білках. Крім цього, неосновні амінокислоти, будь-яка з яких – похідна однієї із основних, являються компонентами лише окремих груп білків. Наприклад, такий білок, як колаген, що входить до складу сполучної тканини, включає гідроксипролін, тобто похідну амінокислоти проліну; в протромбіні, тобто одному із білків, що відповідають за процес зсідання крові було знайдено карбоксиглутамінову кислоту, а вона є похідною глутамінової кислоти.
Різні комбінації тільки 20 амінокислот забезпечують різноманітність білкових молекул, так число можливих варіантів становить 2 • 1018. Наприклад, в організмі людини зустрічається більше 5 млн. типів білкових молекул. А молекула кожного певного білка відрізняється специфічними складом та послідовністю амінокислотних залишків, що надають їй специфічних функціональних властивостей.
Класифікація амінокислот
Існують різноманітні класифікації амінокислот. Так зокрема, амінокислоти розподіляють на замінні і незамінні. Замінні – це такі амінокислоти організму людини та тварин, які здатні синтезуватися із продуктів обміну речовин. А незамінні в організмах людинита тварин не фоормуються, а надходять разом із їжею. Такі амінокислоти синтезують тільки рослини, гриби та бактерії. Всі білки, що містять всі незамінні амінокислоти, називаються повноцінними, на відміну від, так званих, неповноцінних, до складу яких не включаються окремі незамінні амінокислоти. Для різних видів тварин та людини набір незамінних амінокислот різний, він може змінюватися із віком. Так, аргінін або ж гістидин – замінні для дорослих та незамінні для дітей. Відсутність чи нестача однієї або кількох незамінних амінокислот викликають негативний баланс Нітрогену у організмі, гальмування росту й розвитку, порушення біосинтезу білків.
Залишки молекул амінокислот в складі білків сполучені міцним ковалентним зв’язком, що виникає між карбоксильною групою амінокислоти і аміногрупою іншої. Такий тип зв’язку називається пептидним. Завдяки міцному зв’язку формується сполука, що складається з залишків 2 амінокислот, так званий дипептид. Структури, що складаються із великої кількості залишків амінокислот, належать дополіпептидів.
В свою чергу нуклеїнові кислоти – це складні високомолекулярні біополімери, у яких мономерами є нуклеотиди. Молекула нуклеотиду побудована із трьох частин: 1) залишків нітратної основи, 2) ортофосфатної кислоти, 3) п’ятивуглецевого моносахариду (пентози). Відповідно до виду пентози, яка входить до складу нуклеотиду, розрізняється два типи нуклеїнових кислот:
1. дезоксирибонуклеїнова (ДНК);
2. рибонуклеїнова (РНК).
До складу ДНК належить залишок дезоксирибози, а РНК, відповідно, рибози.
Малі органічні молекули / Будова / Властивості / Роль в організмі
Амінокислоти
Нуклеотиди
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар