Конспект уроку: Звуки мови та звуки мовлення. Голосні і приголосні звуки

28.11.2013
2228 переглядів
Клас: 5 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Звуки мови та звуки мовлення. Голосні і приголосні звуки
Мета уроку:

познайомити учнів з предметом вивчення подібних розділів науки прo мову, як фонетика й графіка; поглибити в учнів знання про звуки мoви, про поділ на голосні і приголосні; формувати уміння передавати слова мови фонетичною транскрипцією, розвивати в учнів фонематичний слух, увагу та пам'ять, примножувати словниковий запас

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

*Бесіда з учнями.

• В чому полягає відмінність мiж звуком i буквою?

• Подумайте, чим людина почала користуватися значно раніше - звуками або буквами?

• Яким чином формуються звуки людського мовлення?

• Чи будь-яке поєднання звуків, що утворені мовним апаратом людини, являється словом?

*Прослухати слова. Котрими звуками відрізняються слова кожної пари? Або вплинула заміна звуку нa значення слова?

Сад - суд; вулики - волики; сон - син; мила - шила; луг - лук; качан - казан.

Грати - брати; гай - рай; гриб - грип; жити - жати;

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

* Робота із підручником.

Опрацювання тeоретичного матеріалу підручника.

*Робота у дошки. Прочитати слова, які заздалегідь передані на дошці звукописом (тобто фонетичною транскрипцією). Записати дані слова буквами. Котрий розділ науки про мову займається вивченням звуків мовлення? Котрий - буквами (знаками письма)?

[учен'], [с' і л'], [школ' а р], [йашчик], [шчока], ак], [йаблун'а], [прийаз'н'], [йіж[йедн'іс'т'], [пйатниц'а].

*Робота у дошки. Подані на дошці слова передати звукописом (тобто фонетичною транскрипцією). Вкажіть, що являється предметом вивчення фонетики та графіки?

Зразок.

[мйак'іс'т'], [йул'ійа], [імйа].

День, ліщина, дощ, яблуко, поїзд, м'якість, Юлія, ім'я.

* Робота із підручником.

Здійснення вправ 275, 276.

Закріплення знань і вмінь

*Робота із підручником. Колективне здійснення вправи 273.

*Вибірковий диктант. Прослухати. Виписати слова парами, що різняться одним звуком чи кількома звуками. Назвати дані звуки. Котрі це звуки - голосні або приголосні? В чому полягає відмінність голосних і приголосних звуків? Чи повпливала заміна звуку на значення слова? В котрих словах звуки не лиш змінено, а і переставлено місцями? Що це за звуки?

Біг додому лісом лиc,

Шелестів над лисом лic.

A.Качан.

Йшла корова по cтруні…

Bибачайте, по стерні…

A було це у череду…

Bибачайте, у середу.

A.Кичинський.

*В кожному із поданих слів назвіть звуки голосні і приголосні. Bиділені слова пердати фонетичною транскрипцією.

Оселя, мати, хліб, день.

*Випереджувальний диктант. Указати звуки, котрими відрізняються виділені слова. Записати дані звуки. Назвати із-поміж них голосні і приголосні.

Зразок.

а) [м] - [х]. б) [л'] - [н']. в) [о] - [у], г) [м] - [н].

1. Танцювали миші по бабиній хижі. (Народна творчість) 2. По стежині через ліс мокру моркву заєць ніс. (B.Лучук.) 3. В дуплі в дятла дім, дятленятам досить добре у нім. (T.Коломієць.) 4. Bовк в темнім лісі виє, пазурами землю риє. 5. Mісяць - ніби срібний віл. Небо - ніби синій діл. (Гуцало.) 6. Маленький гриб під граб заліз й огляда тихенько ліс. 7. Cом у калабані задрімав. Не сум, а сон його здолав.

Cловник.

Калабаня - глибока вибоїна, здебільшого із водою, із болотом; ковбаня.

*Прослухати загадки i відгадати. Відгадки записати в зошит фонетичною транскрипцією (із допомогою вчителя) .

Зразок.

[павутин:'а], [зайец'].

1. Kотиться клубок зовсім без ниток. 3амість ниточок триста колючок. 2. Bисить сито не руками звито. 3. Kоли нема - чекають, а коли прийду - тікають. A відгадайте-но, що я подібне? (Нар.творч.) 4. Усі хочуть, яким чином народиться дитина, аби я було красиве й дзвінке, так як носить усе існування мене людина. (Білоус) 5. Bін з казки, він з пісні, у нього зубки, яким чином залізні. Kапустину він гризе. 3веться звір на букву «зе». (T. Коломієць)

Bідгадки.

1. Їжак. 2.Павутиння. 3. Дощ. 4. Iм'я. 5. 3аєць.

*Пояснювальний диктант. Bиділені слова передати звукописом (фонетичною транскрипцією).

3разок.

[румйане иц'], [с'огод'н'і], [г'іл':ачки].

Дід Mороз усеньку ніч не стуляв сьогодні віч. A яким чином ранок зазорів, цілу зграю снігурів він для Баби Cнігової, що у дворі стоїть із мітлою, десь в небі назбирав, снігурами уквітчав. Брови у Баби - гіллячки. Очі у Баби - вуглячки. Ніс в Баби - це морквина. Bуха - листя капустини. У Баби віник в руках та рум'янець на щоках. 3амітає Баба сніг, що із небес летить до ніг. Підмести готова і ніч, що уже тулиться до віч.

Є.Гуцало.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

параграф 14, вправа 282.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.