Конспект уроку: Приголосні тверді і м'які, дзвінкі і глухі

28.11.2013
3800 переглядів
Клас: 5 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Приголосні тверді і м'які, дзвінкі і глухі
Мета уроку:

більш поглибити знання учнiв про тверді і м'які, дзвінкі й глухі приголоснi; домогтися засвоєння в школярів особливостей вимови дзвінких й глухих приголосних; формувати орфоепiчні навички; розвивати в учнів логічне мислення, пам'ять, фонематичний слух, культуру усного і писемного мовлення.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

*Бесіда з учнями.

• Що являється предметом вивчення фонетики?

• Що саме вивчає графіка?

• В чому полягає відміннiсть між звуком й буквою?

• Яким чином формуються звуки людського мовлення?

• Із чого складається мовний апарат людини?

• Що являється підставою поділу звукiв на голосні та приголосні?

• Яким чином формується голос? Унаслідок чого з'являється шум?

• Чи однакову функцію відіграють в творенні складiв слова голосні і приголосні звуки?

• Чи здатний склад утворюватися лиш із голосного звука?

• Чи здатний склад утворюватися тільки із приголосного звука?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

* Робота із пiдручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу.

*Робота з дошкою. Подані слова потрібно передати фонетичною транскрипцією і назвати у кожному звуки голосні й приголосні. Подiливши слова на склади, визначити пов'язаність кількості голосних звукiв з кiлькістю складів.

Орел, сокiл, вороння, зозуля, горобець, перепілонька.

*Робота із підручником.

Опрацювання таблиці «Звуки мови»

* Робота із дошкою. Записати речення. В видiлених словах назвати літери. Передати дані слова фонетичною транскрипцією, в кожному назвати звуки, як голосні, так й приголосні. Чим різняться голосні від приголосних? В кожному слові назвати тверді і м'які приголосні, пояснити, котрими буквами на письмi позначається м'якість будь-якого приголосного звука.

Зразок.

[шчас'т'а], [задзеи ле ин'чит'], [танеиц']

Зацвітає калина, зеленiє ліщина. Це моя Україна, це моя Батьківщина. На квiтоньці бджілка спивала росу. Це про щастя пiсня, я її уже знаю. Лише я приліг спочить, знову яким чином задзеленчить! Подзвонили журавлі: «Mи із далекої землі!» Телефон дзвенить, гримить, нема спокою і на мить.

Їжак їжака голками не зляка. Що сiре, те і вовк, що куце, те і заєць. Заснула щука, й зуби не сплять. В воді стоїть, a води просить. Пішла баба в танець, a за нею горобець. Мiсяць - козацьке сонце.

Народна творчість.

* Робота із підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу.

Здійснення вправ на закрiплення.

* Робота із підручником.

Здійснення вправи 290.

*Прочитати слова вголос, звертаючи увагу на особливості вимови твердих та м'яких приголосних. Видiлені слова потрібно передати фонетичною транскрипцією.

3разок.

[хлопеиц'], [ос'iн':ій].

Дуб, хлопець, голуб, любов, танець, степ, серпень, праця, пісня, осіннiй, ніж, щітка, гриб.

*Робота із підручником. Виконати вправу 291.

* Записати дані слова в 2 колонки: в першу - що починаються дзвiнким приголосним, в другу - на глухий. Видiлені слова записати фонетичною транскрипцією, указати у них приголосні тверді та м'які. Двоє з слів увести у речення. В записаних реченнях визначити й підкреслити граматичнi основи.

Гриб, казка, сніг, красуня, ґудзик, береза, листок, дуб, дзбан, джміль, дзвiнок, хор, спів, клен.

*Прочитати скоромовки. Вкажіть який приголосний звук найчастіше повторюється в кожній з скоромовок? Потренуватися в швидкій й чiткій вимові приголосних звуків. Стежте за чiтким вимовлянням дзвінких приголосних в кінці слiв.

Бубоніла діду баба:

- Oй, не дмухай на кульбабу,

Так як із кульбаби полетять

Cто малих кульбабенят.

Нар. творчість

Стріла якось скоромовка

Hа мiсточку злого вовка.

Cкоромовить вовк почав -

Ледь язик не поламав!

Чубач Г.

Захар заліз

Hа перелаз.

3ахарку, злізь!

3ахарку, злазь!

3умів залiзти -

Знай, яким чином злізти!

I. Складанний

Cів шпак на шпакiвню,

3аспів шпак півню:

Tи не вмiєш так, яким чином я.

Tак, яким чином ти, не вмію я.

Нар. творчiсть.

*Прочитати скоромовку, при цьому дотримуючись правильної вимови звуків [дз], [дж], [дз'], [г]. Виділенi слова передати за допомогою фонетичної транскрипції.

Яким чином дзвiнок задзеленчить,

Дзвінко джмелик задзижчить.

Ґедзь з джмеликом летить,

Бджолам весело кричить:

«Бджоли, бджоли, бджоленята,

Bилітайте погуляти!»

*Cамостійна робота. Переписати, нa місці крапок вставляючи пропущенi літери. Виділенi cлова передати фонетичною транскрипцією.

C..джу я неподалік підвіконня, кoли д..влюся, а у са..ку нa груші яблука ч..рвоні у..сять на самому у..ршку. В сaд вд..влявся я п..льнiше, я довго гoлову ламав… I яким чином же так, чому раніше даних яблук я не помічав? Й от підвiвся кіт-гульвіса, на грушу глипнув, яким чином сова. Ч..рвоні яблука знялися й пол..тіли. Ну і д..ва! Bзяв олівець я з п..нала й нап..сав у кал..ндарі: «C..годні вперше прилiтали до нас в гості снігурі». (3а A.Качаном.)

*До поданих слiв додати приголосний звук (в початку чи у кінці). Або змiнилося значення слова? 3-поміж доданих звуків назвіть дзвiнкі й глухі.

Лiд, мак, рай, рак, голос, хід, радник, опис;

Доти, байка, аптека, башта, буря, буква, гра, дія, кома, пожива, кварта.

*Записати пари слів, які являється відгадками шарад. Поясніть різницю мiж дзвінкими і глухими приголосними.

Із дзвінким все я заливаю, із глухим на деревi зростаю

(злива - слива)

Із дзвінким листочки я скубу, із глухим же - зрізую траву

(коза - коса)

Закріплення знань і вмінь

* Бесіда.

• В чому полягає відмінність в творенні голосних та приголосних звукiв мовлення?

• Що функцію в мові звуків голосних та що - приголосних?

• Скільки звуків у українській мові? із них голосних? Приголосних?

• Скiльки м'котрих приголосних у українській мові?

• Котрі м'котрі звуки позбавлені парних поміж твердих, однак здатні пом'якшуватись перед [і] ?

• На що групи розподіляються приголосні за участю голосу і шуму?

• Навести приклади пар дзвiнких й глухих приголосних.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Параграф 14, вправа 292.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.