Конспект уроку: Повітряні маси. Закономірності переміщення повітряних мас

21.10.2018
856 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Тема уроку
Повітряні маси. Закономірності переміщення повітряних мас
Мета уроку:

Навчальна мета: формувати поняття «повітряні маси», сформувати знайомство із будовою рози вітрів, 

Розвиваюча мета: розвивати пам'ять, математичні здібності, виховувати розуміння вагомості застосування енергії вітру у практичній роботи людини

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання й матеріали: календар погоди, таблиця «Погода», підручники.

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Понятійний диктант.

1. атмосфера
2. тропосфера
3. атмосферний тиск
4. температура
5. барометр
6. флюгер
7. мусони
8. пасати
9. бризи
10. в першу чергу температура повітря залежить від ….
11. на планеті Земля областей низького тиску …..
12. вітер.

Географічний практикум.

Намалювати схему бризу, мусону.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Чому на Землі буває відлига в зимовий мороз, чому буває посуха на березі моря, чому влітку буває злива? Про це ми сьогодні поговоримо.

Основна частина уроку

Великі складові повітря, котрі переміщуються у певному напрямку і мають однакові властивості (вологість температуру, прозорість) – називаються повітряними масами.

Розміри повітряних мас можна співставити із розмірами складові материка або ж океану, саме тому переміщаючись на величезні відстані, вони довго бережуть власні властивості (температуру і вологість) назви повітряних мас точно указують на широти де вони сформувалися.

  1. Екваторіальні – теплі і вологі,
  2. Тропічні – сухі і спекотні,
  3. Помірні – вологі і помірно теплі,
  4. Арктичні і антарктичні – холодні і сухі.

Яким чином синтезуються незмінні вітри? Це пов’язано із областями атмосферного тиску: на екваторі повітря нагрівається і піднімається у гору – це область низького тиску. Пізніше повітря охолоджується і опускається до землі, це здійснюється близько тропіків – область високого тиску. А як нам відомо, що вітер – це переміщення повітряних мас із області високого тиску у область низького тиску, то саме тут синтезуються незмінні вітри – пасати. Так само синтезуються західні і східні стокові вітри.

Важливу значення в переміщенні повітряних мас здійснюють циклони і антициклони.

Циклон – це область пониженого атмосферного тиску. Супроводжується похмурою, вологою погодою із туманами і опадами.

Антициклон – це область підвищеного атмосферного тиску. Супроводжується ясною, безхмарною погодою.

Яким чином відомо, напрямок і силу вітру вимірюють за запомогою флюгеру. Поясніть будову флюгера і як визначати за його допомогою силу вітру.

Робота із таблицею «Сила вітру».

Силу вітру вимірюють за шкалою Ботфорта.

Географічний практикум.

Опираючись на календар погоди, намалювати розу вітрів за спостереженнями. Назвіть котрі вітри переважали у цьому місяці, котру погоду вони обумовили.

Яке роль вітрів для людини?

Ще у стародавні часи силу вітру застосовували для пересування по воді (вітрила), сухопутні візки (буєра), вітряки для виробництва борошна.

Зараз енергію вітру використовують для виробництва електроенергії.

Однак вітер не постійно лагідний і працьовитий. Він приносить руйнування, шторми, посухи, суховії. (згадайте казку «Чарівник Смарагдового міста»)

Закріплення знань і вмінь

Проблемне запитання.

Вчені стверджують, що на окраїнах дуже велеких міст можна спостерігати «міський» бриз, котрий повсякчас дме від міських окраїн до центра. Поясніть, синтез цього вітру, складіть ланцюжок логічно-наслідкових зв’язків. (центральна складова – скупченість будинків – скупченість автомобілів –спалювання палива – зростання температури – область низького тиску – вітер)

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Вивчити §38

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.