Конспект уроку: Озера. Болота. Штучні водойми

21.10.2018
2258 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Тема уроку
Озера. Болота. Штучні водойми
Мета уроку:

Навчальна мета: формувати поняття « озеро», синтез озерних улоговин. Розказати про роль озер і їх охорону.

Розвиваюча мета: продовжити вдосконалювати прийоми визначення географічного розміщення озер.

Виховна мета: сприяти формуванню уявлень про відповідальне відношення людини до природи, про правила поведінки.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання й матеріали: ПК, проектор, фізична карта всесвіту , фотоматеріали озер, Електронні таблиці «Формування озерних улоговин», «Забруднення озера», атлас, підручник, картки.

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Карточки: дати опис річки за планом: Дніпро, Волга, Єнісей, Амур.

План опису Назва річки
1. На котрому материку перебуває  
2. Де приймає початок  
3. Загальний напрямок течії  
4. Куди впадає  
5. Характер течії  

2. Закінчіть речення:

А) Місце, де розпочинається річка, зветься . .

Б) Вироблене річкою поглиблення на земній поверхні, по котрому вона тече, зветься .

В. Низовина перед впаданням річки у морі, створена річковими наносами, на котрій річка ділиться на рукави, зветься .

Г) Територія, із якою стікають у дану річку поверхневі й підземні води, зветься ..

3. Дати поняття

  1. витік,
  2. гирло,
  3. річкова система,
  4. повінь,
  5. паводок,
  6. межень,
  7. режим й живлення річок.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Озеро

Школярам було дано випереджаюче завдання, підготувати повідомлення про озера: Байкал, Каспійське.

На основі прослуховуючих повідомленні виділяємо наступні ознаки:

Варіюючі: прісне або ж солоне, стічне або ж бессточное, береги пологі, піщані, гористі, крихітне або ж велетенське, глибоке або ж дрібне.

Істотні ознаки: замкнутий, завжди заповнений водою, природна улоговина.

Школярі роблять висновок:

-озеро Байкал: замкнуте водоймище, завжди заповнений водою, стічне, прісне, береги скелясті, глибоке.

- Каспійське море-озеро: велетенське за площею, солоне, бессточное. Завжди заповнено водою, береги пологі.

Школярі записують визначення «озеро»

Озеро - скупчення води у природному поглибленні на суші.

Вчитель: Біля 2 млн. озер зустрічається у Росії. Дуже багато маленьких до 1км? у діаметрі. Є крупні: Байкал, Ладозьке, Каспійське.

( відшукати із школярами на карті). Зустрічаються на с-із Російської рівнини, Среднесибірськом плоскогір'я Колима - Індігирськая низовина.

Умови синтез озер

Формування озер:

  1. Атмосферні опади,
  2. котловина.

Класифікація озер

Озера

  1. за солоністью:
    1. солоні,
    2. прісні,
    3. льодовикові
  2. за стоком
    1. сточні,
    2. безсточні
  3. по виникненню:
    1. тектонічні,
    2. вулканічні,
    3. карстові,
    4. загатні

Стічні озера - озера, із котрих витікають річки. (Байкал)

Безсточны- озера, із котрих не витікають річки. (Каспійське)

По солоності: якщо випаровування перевищує кількість выпадаемых опадів, то озеро солоне, приміром оз.Баскунчак, Ельтон

(відшукати на карті)

За походженням: Старіци - дрібні озера, утворилися у заплавах річок.

Льодовикові - озера, утворені у результаті танення льодовика у пониженнях земної кори. (Ладозьке, Онежське озера)

Тектонічні - озера, утворилися у тріщині земної кори. (Байкал)

Вулканічні - озера, утворилися у кратері вимерлого вулкана. (Кроноцськоє озеро)

Карстові - озера, утворилися у пустках земної кори.

Запрудные - озера, формуються у результаті обвалів гірських порід у річковій долині. (Сарезськоє озеро)

Вчитель: Так, що ж таке улоговина?

Котловина- природне поглиблення на суші.

Роль й охорона озера

1. забезпечення населення й галузей господарства;

2. транспортні шляхи;

3. естетична насолода, для відпочинку;

4. рибальство

Що за заходи по охороні озер мусить дотримувати людина?

1. очищати промислові й побутові води;

2. дотримувати правила транспортування вантажів;

3. дотримання правил по лову риби;

4. не забруднювати місця відпочинку.

Закріплення знань і вмінь

Практична робота.

Опис озера за планом.

Бесіда:

1. Що таке озеро?

2. Що таке улоговина?

3. Назвати умови синтез озер.

4. Перерахувати типи озерних улоговин.

5. Назвати роль озер для людини.

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

§ 52,53;

географічна номенклатура: озера

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.