Конспект уроку: Гідросфера. Світовий океан

21.10.2018
1418 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Тема уроку
Гідросфера. Світовий океан
Мета уроку:

Навчальна мета. Узагальнити знання, отримані у темі; закріпити знання, вміння , навички; виробити уміння працювати із картою.

Тип уроку:
узагальнення знань
Терміни і поняття:

Завдання уроку:

— допомогти школярам відновити у пам'яті місце знаходження географічних об'єктів, котрі вивчались протягом цього розділу;

— допомогти виявити пробіли у знаннях школярів для подальшого розкриття й закріплення у других темах;

— звернути увагу школярів на вивчену тему задопомогою застосування незвичайної форми уроку;

— зацікавити школярів певним розділом, у цілому захопити вивченням предмету з самостійним звертанням до усіляких джерел шкільних знань.

Обладнання й матеріали. Фізична карта всесвіту , фізична карта півкуль, ребуси на планшетах, схема будови річкової системи.

Хід уроку
Організаційний момент

Урок проводиться у кінці теми, розбитий на конкурсні завдання для команд й окремих школярів , капітанів.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

План проведення

І конкурс: привітання — готується дома школярами .

II конкурс: розминка — «На хвилях океану».

ІІІ конкурс: картографів.

IV конкурс: знатоки географії— «Лабіринти Посейдона».

V конкурс: мандрівники.

VI конкурс: хитромудрі запитання.

VII конкурс: ребуси.

VIII. Підведення підсумків.

Основна частина уроку

Школярі класу поділені на 3 команди, дітям в переддень дається завдання придумати назви команди, девіз й емблему команд: 1. «Перлина». 2. «Гідросферики». 3. «Крапельки».

Девізи команд.

1. «Перлина».

«Перлини близько моря,

Немов птахи на просторі,

Ми радужно сіяєм

І увагу привертаєм.

Ми пливем по річці знань

Вдячні нашим вчителям,

Ми долаєм перешкоди,

Переможем усі незгоди».

«Золоті рибки»

Щоб прийняти участь у грі,

Усі сюди ми припливли,

Щоб змагатись, вигравати,

Гідросферу потрібно знати.

2. «Гідросферики».

Гідросфериками нас

Кличуть усі не випадково.

Атмосферою пізнань

Поглинає усіх нас школа.

Ми прийшли не розважаться,

А вміло позмагаться.

В цій грі географічній

Переможе хай сильніший!

3. «Крапельки».

Ось сюди ми прилетіли,

Щоб із командами чужими

Географію повчити,

Розумнішим — приз вручити.

Зразу проводиться оцінювання команд у «5» системі — краще привітання й девіз.

II конкурс: розминка — «На хвилях океану».

Пропоную всім учасникам команд написати невеликий географічний диктант. Запитання зачитуються, а відповідь школярам необхідно віднайти на дошці під номерами. В кінці роботи обмінюються листочками й перевіряють завдання. Правильні відповіді в вигляді шифру показую на планшеті, усе закодовано, робота дуже швидко перевіряється. Оцінювання за усякі дві правильні відповіді 1 бал (найвища оцінка «5»). Після перевірки школярі рахують бали й ставлять оцінки. Листочки забираю для виставлення оцінок в журнал.

Географічний диктант «На хвилях океану».

1. Водна оболонка нашої планети.

2. Частка океану або моря, котра удається у суходол.

3. Частка суходолу, котра удається у море, океан й із 3-х сторін оточена водою.

4. Періодичні підняття й опускання рівня води у океанах й морях.

5. Горизонтальне переміщення водних мас у океані й морі в вигляді дуже велеких потоків, котрі рухаються по визначених шляхах.

6. Рівнина посеред гирлом річки, де річка ділиться на дуже багато рукавів.

7. Територія, із котрої стікають у дану річку поверхневі й підземні води.

8. Штучні водойми із великими запасами води, утворені шляхом будування на річках плотин.

9. Замкнуті природні западини на поверхні Землі, заповнені водою.

10. Невеликі штучні водойми.

Відповіді на дошці

  1. Озеро
  2. Шельф
  3. Дельта
  4. Острів
  5. Затока
  6. Басейн річки
  7. Гідросфера
  8. Снігова лінія
  9. Приплив й відплив
  10. Вододіл
  11. Море
  12. Ехолот
  13. Водосховище
  14. Ставок
  15. Течії
  16. Протока
  17. Півострів
  18. Канал
  19. Айсберг
  20. Цунамі

Шифр-перевірка відповідей

1-7

2-5

3-17

4-9

5-15

6-3

7-6

8-13

9-1

10-14

ІII конкурс: конкурс картографів.

Робота школярів із атласами, завдання ділиться поміж командою. Командири заробляють завдання на листочках, займають окремі місця й працюють. В цей час команда працює над іншим завданням.

Завдання для команди.

Написати назви морів, куди впадають річки

1.

Інд —... (Аравійське море)

Індигірка —... (Східно-Сибірське море)

Об —... (Карське море)

2.

Сирдар'я —... (Аральське море)

Рона —... (Середземне море)

Амур —... (Охотське море)

3.

Ніл —... (Середземне море)

Рейн —... (Північне море)

Одра —... (Балтійське море)

Завдання для капітна

Розташувати із півночі на південь гирла річок

а) Амазонка - 1 у

б) Вісла - 2 к

у ) Маккензі - 3 б

г) Міссісіпі - 4 и

д) Меконг - 5 г

е) Оранжова- 6 із

ж) Парана - 7 д

із ) Ріо-Гранде - 8 а

и) Св. Лаврентія- 9 е

к) Юкон - 10 ж

IV конкурс: — «Лабіринти Посейдона».

Пропонуються запитання, а школярам потрібно одразу дати відповідь, хто більше відповідей дасть, саме тому найвища кількість балів. Команди відповідають по черзі.

І команда.

1. Місце, де річка приймає власний початок? (Витік)

2. Самий глибокий океан? (Тихий)

3. Прилад для визначення глибин? (Ехолот)

4. Яким іншим словом зветься штучна ріка? (Канал)

5. Що таке заплава? (Частка річкової долини, котра затоплюється в процесі повені)

6. Кордон поміж басейнами річок? (Вододіл)

7. Що встановлюють на річках уздовж узбережжя? (Бакени)

8. Виходи гірських порід на дні річки? (Пороги)

9. За водяним режимом озера поділяють на... (Стічні, безстічні)

10. Що за бувають типи озер? (Вулканічні, тектонічні, карстові)

11. Низький рівень води у річці? (Межень)

І. команда.

12. Формується в результаті роботи підземних вод? (Карст)

13. Бог води? (Посейдон)

14. Який є кругообіг води? (Малий й великий)

15. Що за бувають моря? (Внутрішні й зовнішні)

16. Чим відокремлюється суходіл? (Протокою)

17. Що за бувають течії? (Теплі й холодні)

18. Яким чином позначаються течії на карті? (Кольором й стрілками)

19. Що за бувають острови? (Материкові, вулканічні, коралов))

20. В чому вимірюється солоність? (Проміля)

III команда.

21. Морський цар? (Нептун)

22. Від чого з'являються рухи води? (Вітер, цунамі, приплив)

23. Неглибока складова океану? (Шельф)

24. Організми, котрі живуть на поверхні води у океані? (Планктон)

25. Стародавня назва Дніпра? (Борисфен)

26. Чим сполучається Тихий й Атлантичний океан? (Панамський канал)

27 Що за складові виділяють у річці? (Гирло, витік, притоки, річище)

28. Що за бувають болота? (Низинні, верхові, перехідні)

29. Який канал із 'єднує моря різноманітних океанів? (Суецький)

30. Яким чином називаються організми, котрі живуть на дні моря? (Бентос)

31. Яка найдовша річка у світі? (Ніл)

32. Яке море не має берегів? (Саргасове)

VI конкурс: мандрівники.

1) Пропонується школярам мандрівка по карті в вигляді неповних назв річок, котра команда швидше знайде на карті й заповнить пропуски у назвах річок.

  1. к А м А - ліва притока Волги.
  2. к А с А ї - річка у Африці.
  3. р О н А - річка в Франції.
  4. м О р Е - складова океану.
  5. л Є н А - річка в Росії.
  6. с Е н А - річка в Франції.
  7. а М в Р - річка в Росії.
  8. к В р А - річка на Кавказі.

2) По карті знайдіть кольорові моря й річки. Школярі самостійно шукають по картам, котра команда більше назве, й одержує більше балів.

Моря:

  1. Червоне
  2. Біле
  3. Чорне
  4. Жовте

Річки:

  1. Біла
  2. Оранжева
  3. Голубий Ніл
  4. Нігер
  5. Хуанхе

3) Нанести за географічними координатами водоспади й назви річок, на котрих вони розміщені й вказати материк.

  1. 6° пн. ш. 63° зах. д. (Анхель, р. Оріноко) Півд. Ам.
  2. 18° пд. ш. 26° сх. д. (Вікторія, р. Замбезі) Афр.
  3. 43° пн. ш. 79° зах. д. (Ніагарський, р. Ніагара) Півн. Ам.
  4. 25° пд. ш. 54° зах. д. (Ігуасу, р. Парана) Під. Ам.
  5. 1° пн. ш. 26° сх. д. (Стенлі, р. Конго) Афр.
  6. 5° пд. ш. 15° сх. д. (Лівінгстона, р. Конго) Афр.

VI конкурс: хитромудрі запитання.

  1. По чому плаває качка? (По воді)
  2. Який ключ не б'є, й не видмикає? (Нотний)
  3. В розбитій посудині... (води не вдержиш).
  4. В усіх різне горе, а в мельника... (одне — води нема).
  5. В воді родиться, а води боїться? (Сіль)
  6. Де стоїть вода стовпом? (В стакані, пляшці)
  7. Чого не обнесеш довкола житла ? (Води у решеті)
  8. Що приходить тихо, а відходить із шумом? (Сніг)
  9. Живе — лежить, помре — побіжить? (Сніг)
  10. Без ніг, а біжить, без рук, а рукава має? (Річка)
  11. Стоїть корито, повне води налито? (Став)
  12. Не вода, не суходіл, й на лодці не попливеш, й ногами не підеш? (Болото)
  13. Ні в вогні не горить, ні в воді не тоне? (Лід)

VII конкурс: ребуси. Напишіть назви річок, котрі починаються на «А».

Закріплення знань і вмінь
Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 1 )

CpjJwWHV  22:11, 05 грудня 2021 Відповісти

1

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.