Конспект уроку: Водяна пара та вологість повітря. Хмарність

21.10.2018
1632 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Тема уроку
Водяна пара та вологість повітря. Хмарність
Мета уроку:

Навчальна мета: сформувати знання про водяну пару у атмосфері, про відносну й абсолюту вологість повітря, дати уявлення про причини формування хмар й їх типи, опади й їх різновиди ,

Розвивальна мета: розвивати спостережливість, уміння створювати постать об’єкту,

Виховна мета: виховувати естетичне сприйняття оточуючого всесвіту .

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Опитування:

  1. Що таке температура?
  2. Задопомогою котрого приладу вимірюється температура?
  3. Чинники, що мають вплив на температуру повітря.
  4. Яким чином формуються теплові пояси Землі? Їх умовні межі.
  5. Яким чином обертання Землі довкола Сонця має вплив на температуру повітря?
  6. Що таке атмосферний тиск?
  7. Від чого залежить формування областей атмосферного тиску на Землі?
  8. Що таке вітер?
  9. Пояснити формування бризу? Мусону?
  10. Прилад для вимірювання атмосферного тиску. Яким чином їм користуватися й прогнозувати зміну погоди?
  11. Що таке циклони й котру погоду вони приносять? Що таке антициклони й їх характеристики?
  12. Перелічите незмінні вітри й поясніть де вони господарюють.
  13. Яким чином змінюється температура із висотою?
  14. Яким чином змінюється атмосферний тиск із висотою?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Людина годинами спроможний дивитися на 3 речі: як біжить вода, палає вогонь, як пливуть хмари.

Хмарне небо дивне і незвичайне . Воно міняється усякої миті, мовби якийсь талановитий художник невтомно малює картини на небосхилі. Його добутки ні за яких обставин не повторюються. Одні вбачають в них міста із повітряними замками й фортецями, інші – веселих конячок, треті – чисельні полки ворожої армії. Особливо вражають «полотнини» хмарного неба з заходом Сонця. Хто ж є «автором» оцих неповторних картин й котрі «фарби» він застосувує для їх створення, що стимулює їх появу? На ці і окремі інші запитання ми сьогодні й спробуємо відповісти.

Основна частина уроку

Дивні перетворення води ми спостерігаємо всякого дня: влітку вранці на траві із ’являються дивовижні краплі роси, взимку крижані візерунки на вікнах води. В природі усе перетворюється із одного стану у інший. Зокрема, кругообіг води в природі.

Робота із таблицею «Кругообіг води в природі»

Інтенсивність випаровування росте при підвищенні температури повітря і дії вітру.

Конденсація – процес переходу речовини із газоподібного стану у рідкий. Головною умовою є зниження температури повітря. Саме конденсація пояснює процес синтез хмар, туманів, роси.

Найбільше комфортними для самопочуття людини є відносна вологість повітря від 40 до 75 Відсотків . Повітря із відносною вологістю нижче 50Відсотків звуть сухим, при такій вологості росте випаровування води із поверхні водоймищ, живих організмів (овочі втрачають вологу й зморщуються). Така вологість спостерігається у тропічних широтах. Якщо вологість більша ніж 90Відсотків - таке повітря вважають вологим (екваторіальний пояс) Відносна вологість повітря – це кількість вологи, котра спроможний бути у 1 куб м. повітря при певні температурі. Вона визначається за таблицею. Так при температурі 20*С у 1 куб. м. спроможний бути 17 г води.

Абсолютна вологість – це відношення дійсної кількості вологи в повітрі до відносної при данній температурі. Зокрема, на кухні кипить чайник, вода, що випаровується збільшує кількість водяної пари в повітрі.

Чим більша абсолютна вологість повітря, тим більша ймовірність, що будуть випадати опади і утворюватися хмари.

Робота із таблицями «Типи хмар» і «Будова атмосфери».

Бесіда із коментарями.

Шаруваті хмари розміщені на «нижньому» поверсі тропосфери на висоті від 200м лр 2 км. Вони побудовані із крапельок води й являють собою сірий, однорідний шар, що пригадує туман. Звичайно вони приносять дрібний дощ, сніг, причому дощ спроможний ідти некілька днів, годин.

Купчасті хмари синтезуються «поверхом» вище на висоті 2-5 км, часом вершини купчастих хмар досягають висоти 8-10 км.

Перісті хмари синтезуються на висоті більше 12 км. Вони мають ніжно-білий колір й побудовані із кристаликів льоду. Вони спроможні передбачати зміну погоди на дощову.

Різновиди опадів:

Роса, іній, паморозь

Град – крижані опади.

Сніг – тверді опади, можливі при температурі нижче 0*С.

Дощ – перехід водяної пари в рідкий стан здійснюється за умови насичення нею повітря. Необхідною умовою синтез є присутність ядра (частки пилу, сажі і т.п. ) на котрих конденсується вода. Діаметр краплі складає 0,05 – 6,0 мм, швидкість падіння від 4 до 8 м/сек.

Закріплення знань і вмінь

Задача.

1. Розрахувати, скільки грамів води є у повітрі, яким наповнена класна кімната при температурі повітря 20*С.

2. Побудуйте стовбчасту діаграму по місяцям й розрахуйте кількість опадів за рік.

Масштаб у 1 см – 10 мм опадів

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Вивчити §39

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.