Конспект уроку: Практична робота 5. визначення географічних координат і відстаней за географічною картою

21.10.2018
1371 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Тема уроку
Практична робота 5. визначення географічних координат і відстаней за географічною картою
Мета уроку:

Навчальна мета: повторити, узагальнити й систематизувати матеріал за темою “Градусна сітка Землі. Географічні координати точок”; формування умінь й навичок визначати географічні координати точок, відстані за географічною картою;

Розвиваюча мета: розвивати просторове мислення, уміння працювати раціонально й в заданому темпі; формування у школярів адекватної самооцінки.

Тип уроку:
урок формування вмінь та навичок
Терміни і поняття:

Обладнання й матеріали: фізична карта півкуль, атласи, додаткові матеріали (підготовлені учителем)

Хід уроку
Організаційний момент

Тест на визначення психологічного стану учня у кінці уроку

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Розминка ( робота з картою півкуль).

  1. Який материк міститься повністю у південній півкулі?
  2. Який океан міститься повністю у північній півкулі?
  3. В котрій півкулі відносно екватора розміщена Австралія?
  4. В котрих півкулях міститься материк Північна Америка?
  5. Назвіть материк, котрий міститься водночас в усіх чотирьох півкулях: північній, південній, східній, західній?
  6. Я котрій півкулі відносно 00 меридіану розміщена Північна Америка?
  7. Що за океани розміщені водночас в північній й південній півкулях?
  8. Я котрих півкулях розташувався Індійський океан?

Яким чином ми засвоїли поняття й терміни теми? (Поясніть роль термінів)

  1. Екватор
  2. Градусна сітка
  3. Географічні координати
  4. Географічна довгота
  5. Меридіан
  6. Південний полюс
  7. Географічна широта
  8. Північний полюс
  9. Паралель

Знайдіть об’єкти за географічними координатами.

1. Це море – наймілкіше поміж всіх морів нашої планети, його середня глибина-8, а максимальна не перевищує 14м. Воно розміщене поміж

450 –470 пн.ш.,

330 – 390 сх.д.

2. Цей географічний об’єкт за площею не має для себе рівних поміж подібних. Його S=368 тис. км2 Його координати:

370-460 пн.ш.,

470 –530 сх.д.

3. Це – найглибше місце Світового океану. В котрому океані й яку має назву , якщо його координати:

110 пн.ш,

1430 сх.д.

4. Про цей об’єкт сказати можна , що за кількістю води не має для себе рівних в світі. Кожну секунду він поповнює океан практично на 120 тис. м3 води. Місце впадіння у океан має координати:

10 пд.ш.,

520 зх.д.

5. Оця точка – є “Полюсом холоду” нашої планет - -89,10С. На котрому материку вона розміщена й котру має назву.

790 пд. ш.,

1030 сх.д.

6. Шрапундж – “наймокріше місце” місце земної кулі. Тут в середньому щороку випадає 12 тис. мм опадів (> як 10 млн. Відер води на усякий гектар). Близько підніжжя котрої гірської системи воно розміщене , й котру має назву?

270 пд.ш,

900 сх.д.

7. Поблизу цього міста зафіксована найвища температура на Землі +580С. Яку має назву це місто? На котрому материку? Його координати:

330 пн.ш,

130 сх.д.

8. Мешканці оцих островів першими на Землі зустрічають Новий рік. Що це за острови, у котрому океані?

160 - 200 пд.ш,

1760 –1780 зх.д.

Визначте географічні координати точок.

  1. Берингової протоки.
  2. Суецького каналу.
  3. Гирла р. Лімпопо.
  4. м. Сан - Франціско.
  5. Станції Академік Вернадський.
  6. Гирла р. Ганг.
  7. Острова Кергелен.
  8. Водоспаду Анхель.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Карта – друга мова географії”

Дивлячись на карту думай й вчись – карта джерело знань”

Ми із вами попали й лабіринт, назва котрого – географічна карта. Щоб вибратися з нього нам необхідно повторити теоретичний матеріал із теми й навчитися працювати з картою.

(Клас поділений на чотири команди, котрі одержують залікові листи)

Назви команд:

  1. Західні довготи.
  2. Східні довготи.
  3. Південні широти.
  4. Північні широти.
Основна частина уроку

Визначення відстаней за географічною картою (формування умінь і навичок)

Алгоритм (послідовність).

1.Визначити видовженість з півночі на південь (пояснення замалюнком на дошці).

1.Який напрям указують меридіани?

2.Напрям по меридіану або по паралелі ми будемо визначати?

3. Що за дії необхідно звершити, якщо даний об’єкт перетинає екватор?

2. Визначити видовженість з заходу на схід (пояснення за малюнком на дошці).

1.Ми будемо визначати відстань по паралелі або меридіану?

2.Чи усі паралелі мають однакову довжину дуги? Чому?

3. А якщо об’єкт перетинає нульовий меридіан?

Алгоритм визначення географічних координат

На уроці, що передує темі «Географічні координати» - «Властивості ліній градусної сітки», ми докладно вивчаємо по нижче представленому планом властивості паралелей й меридіанів із їх докладним розбором.

Вважаю, що вступне слово про роль координат усякий педагог у змозі сформулювати сам, а власне завдання бачу у знайомстві із технологією подачі матеріалу - переходжу до теми «Географічна широта».

Для того аби усякий присутній дитина розуміла про що піде мова, треба пригадати (познайомити) декотрі математичні поняття:

  1. окружність
  2. дуга
  3. Величина окружності у градусах.

Далі оповідь учителя : величину меридіана можна виміряти у кілометрах й градусах. Широта вимірюється у градусах. Початком відліку широти є екватор, полюс - точка завершення вимірювання географічної широти.

Питання дітям: чому дорівнює максимальне роль широти? (Яким чином правило перебувають подібні , котрі дають відповідь - 90 °).

Потому на меридіані, у різноманітних півкулях, на однаковій відстані від екватора й полюса ставлю точки (їх можна позначити «А» й «Б»). зараз ставлю питання: чому дорівнює широта оцих точок. Більше кмітливі відповідають відразу: орієнтовно 45 градусів. Для того аби ввести поняття «північна» й «південна» широта, задаю питання: як таке ймовірно , що широта однакова, а точки перебувають у різноманітних місцях? (Відповідь: точки перебувають у різноманітних півкулях).

Отже , уточнюємо, що точка «А» має 45 ° пн.ш., а точка «Б» - 45 ° пд.ш. Зараз можна перейти до визначення поняття. Відрізок меридіана від екватора до всякої із стоять на ньому точок (на малюнку на дошці) зветься дугою. Дуга вимірюється у градусах. Отже : географічна широта - це величина дуги меридіана (усі перераховуються об'єкти показую на малюнку), далі прошу дітей відповісти на питання: що є початком відліку широти? (Екватор) продовжую - від екватора до заданої точки (у нашому випадку - «А» або ж «Б»).

Зараз можна розібрати прості приклади, котрі наведені у підручнику («Початковий курс географії: Учеб. Для 6 кл. Загальноосвіт. Установ / Т.П.Герасімова, Н.П. Неклюкова. - 3-е изд., Стереотип. - М.: Дрофа, 2004.) на стор. 30, рис. 18. Спершу демонструю алгоритм: місто Лондон перебуває поміж паралелями 50 ° й 60 ° північної півкулі, ближче до 50 ° - таким чином , орієнтовно 53 ° с.ш. Наступні приклади здійснюють школярі . Коли усе приклади розібрані, переходимо до атласу.

В зошитах хлопці малюють таблицю «Столиці всесвіту й їх географічні координати»

Пропоную на «Політичної карті всесвіту » вибрати не менше 10-ти усяких столиць всесвіту й визначити географічну широту. Колонку «Довгота» будемо заповнювати на наступному уроці. Тему «Географічна довгота» теж починаю пояснювати із малюнка. Із 'ясовуємо, котрі лінії градусної сітки зображені у цей раз (у цьому випадку в дітей з'являються , як правило, декотрі труднощі - тоді можна взяти глобус й показати ці лінії на ньому). Схема і ж, що й раніше: початок відліку довготи, місце завершення її відліку, максимальне її роль , приблизна довгота точок «А» й «Б», поняття «західна» і «східна» довгота й так далі.

Потому тренування за підручником й робота із атласом. Повсякчас у класі перебувають декілька хлопців, котрі встигають визначити координати більше ніж 10-ти міст. А якщо при перевірці попередити хлопців, що названі міста повторювати буде не можна, то допоки питаю менш сильних хлопців інші, в міру того, як кількість названих міст росте , а що залишилися скорочується, встигають визначити координати других , ще не названих, міст.

Закріплення знань і вмінь

Здійснення практичної роботи по варіантах (усього 3 варіанти).

І варіант.

1. Визначте географічні координати:

А) м. Каїр

Б) м. Ріо - де – Жанейро

В. гирла р. Об.

2. Що за об’єкти мають координати:

А) 38º пн.ш., 14º сх.д.

Б) 5º пд.ш., 140º сх.д.

В. 15º пд.ш., 140º зх.д.

3. Визначити видовженість материка Австралія з зх → сх. по 30ºпд.ш. у градусах й кілометрах.

4. Що таке географічні координати?

І. варіант.

1. Визначте географічні координати:

А) острова Тайвань

Б) вулкана Семеру

В. гирла р.Амазонка.

2. Що за об’єкти мають координати:

А) 32º пн.ш., 115º зх.д.

Б) 6º пд.ш., 29º сх.д.

В. 1º пд.ш., 78º сх.д.

3. Визначити видовженість материка Австралія з пн → пд. по 30º пд.ш. у градусах й кілометрах.

4. Що таке паралелі? Що за вони мають властивості?

ІІІ варіант.

1. Визначте географічні координати:

А) вулкана Орісаба

Б) острова Шрі - Ланка

В. гирла р. Макензі.

2. Що за об’єкти мають координати:

А) 48º пн.ш., 88º зх.д.

Б) 33º пд.ш., 69º зх.д.

В. 4º пд.ш., 55º сх.д.

3. Визначити видовженість материка Австралія з зх → сх. по 30ºпд.ш. у градусах й кілометрах.

4. Що таке меридіани? Що за вони мають властивості?

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання
  1. Звершити практичну діяльність
  2. Повторити § 9-20
  3. Творче завдання «Подорожуючи картою …»

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.