Конспект уроку: Зміни природи під впливом господарської діяльності людини

26.05.2014
6147 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Зміни природи під впливом господарської діяльності людини
Мета уроку:

ознайомити школярів із змінами котрі відбуваються у природному середовищі у результаті господарської діяльності людини, розвивати вміння у школярів визначати вплив господарської діяльності людей на природу.

Тип уроку:
вивчення нових знань
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Що таке географічна оболонка?

    2. Які оболонки вона включає в себе?

    3. Яку діяльність здійснює людина?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

    Чи відомо вам, як називаються галузі, котрі виробляють машини, одяг чи харчові продукти?

Основна частина уроку

Господарська діяльність

Людина в сучасному світі оточена різноманітними матеріальними благами - речами, предметами чи приладами та пристосуваннями, без котрих вона уже не уявляє власного існування. Розрізняють й нематеріальні блага, що забезпечують головним чином її духовні потреби. Усі блага - та матеріальні, та духовні - створені людиною внаслідок господарської діяльності.

Господарська діяльність представляє собою сукупність різних видів трудової діяльності людини. Сучасне господарство складається з взаємопов'язаних галузей. Провідні його галузі - промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт, торгівля, освіта, наука, культура та спорт, охорона здоров'я. Чималі галузі розподіляються на дрібніші.

Галузі господарства
Рис. 1. Галузі господарства

Промисловість - сукупність різних підприємств (фабрик, шахт, комбінатів, заводів,), в яких видобувають корисні копалини й виготовляють різну продукцію (машини, верстати, одяг, меблі, продукти харчування і т.п.). У розвинених державах світу промисловість грає провідну функцію в господарстві. Саме від неї залежний розвиток інших галузей.

Галузева структура промисловості
Рис. 2. Галузева структура промисловості

Сільське господарство забезпечує населення різними продуктами харчування та постачає для деяких галузей промисловості сировину (бавовну, льон, шкури тварин). Головні галузі сільського господарства - рослинництво та тваринництво.

Рослинництво в собі обєднує вирощування різноманітних сільськогосподарських культур. Тваринництво - галузь, котра займається розведенням різних сільськогосподарських тварин. У країні розвиток сільського господарства визначають головним чином природні умови.

65-3
Рис. 3. Галузі сільського господарства

Транспорт забезпечує взаємозв'язок між окремими галузями у промисловості й сільського господарства, взаємообмін продукцією усередині держави й між країнами, здійснює перевезення пасажирів та вантажів. Розрізняють подібні головні види транспорту: автомобільний, залізничний, повітряний, водний (морський, річковий), трубопровідний. В містах являється власні види транспорту: тролейбус, метро, трамвай, міський автобус.

Види транспорту
Рис. 4. Види транспорту

Рівень розвитку держави залежить від сукупного рівня розвитку науки, освіти, культури й охорони здоров'я. Освіта забезпечує навчання, в момент котрого передаються знання і уміння. Наука виробляє й застосовує знання про оточуючий світ. Культура - це духовна творчість людей, котра охоплює матеріальні й духовні цінності та виражається головним чином в мистецтві. Охорона здоров'я надає медичне обслуговування населення.

Торгівля, як галузь господарства розвивалася із давніх-давен, в ті часи коли люди на ринках обмінювалися ремісничими товарами й продуктами сільського господарства.

Вплив людини на зміни природного середовища

Природа Землі відчуває значний вплив промисловості, сільського господарства та будівництва, а також транспорту й інших галузей господарства. Народжена природою та наділена розумом та мисленням людина не лише пристосувалася до оточуючого середовища, а і активно змінює його. Уже у давнину жителі досить великих держав докорінно перетворили долини Нілу, Євфрату, Тигру, Інду.

На думку вченого-природознавця В. Вернадського, в XX ст. людину можна прирівняти до найбільш потужнішої геологічної сили, а господарську її діяльність - до процесів, які потужніші за природні. Вплив господарської діяльності стає нерідко негативним й позначається на усіх компонентах природи. Забруднюється повітря, вода, грунти, винищуються рослини та тварини.

Негативні впливи господарської діяльності помітні у всіх природних комплексах. Здавна людина вирубувала ліси, розорювала землі, об'єднувала річки каналами. Збудовані були міста, прокладені шляхи. Зараз заглибини та підземні порожнини у літосфері за своїми розмірами перевершили природні. Тиск будівель на поверхню сприяє виникненню на схилах зсуви й обвали. Природний рослинний й тваринний світ в значні мірі винищені. Все це шкодить та самій людині. Прикладів можна наводити чимало.

Таким чином, господарська діяльність людини - це провідна причина зміни усіх без винятку компонентів природи та природних комплексів. На різні екологічні проблеми в наш час наражається будь-який, незалежно від кольору шкіри, мови або місця проживання.

Висновок

Господарська діяльність — сукупність усіх видів трудової діяльності людей.

Провідні галузі господарства: промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт, освіта, наука, охорона здоров'я, культура, торгівля.

Галузь господарства — це сукупність підприємств, котрі випускають однорідну продукцію.

Головною причиною негативних змін, що відбуваються в географічній оболонці, є господарська діяльність людини.

Закріплення знань і вмінь

    1. Назвіть провідні галузі господарства.

    2. Охарактеризуйте промисловість.

    3. Які промислові підприємства знаходяться у вашому місті або районі?

    4. Які потреби людей реалізує сільське господарство?

    5. Які сільськогосподарські культури вирощуються в вашій місцевості?

    6. Які є головні види транспорту?

    7. Якими видами транспорту доводилося вам користуватися?

    8. Які заклади освіти в вашому населеному пункті розміщені?

    9. Яким чином впливає на різні природні компоненти діяльність людини?

    10. Наведіть приклади такого негативного впливу в своїй місцевості.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Географія 6 клас – Бойко В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.