Конспект уроку: Населення та навколишнє середовище: проблеми його забруднення та охорони
ознайомити школярів з особливостями впливу населення планети на навколишнє середовище, визначити головні проблеми забруднення та охорони навколишнього середовища.
1. Що відноситься до природних ресурсів?
2. На які групи поділено природні ресурси?
3. Що покладено в основу класифікації природних ресурсів?
4. Які природні ресурси вичерпаються першими?
5. Яких заходів потрібно дотримуватися для того, щоб зберегти природні ресурси?
- Що таке раціональне природокористування?
- Чому потрібно раціонально використовувати природні ресурси?
Населення та оточуюче середовище
Зараз масштаби застосування людиною природних ресурсів досить чималі. із кожним століттям разом з збільшенням населення тиск на природу підвищується. В наш час набув він подібних гігантських розмірів, який відчутним став не лише у деяких місцях, а і в цілому на планеті.
Застосовуючи природні ресурси, створює людина нові речовини, не властиві географічній оболонці. Втручається вона у природні кругообіги. Зокрема, спалювання великої кількості вугілля підвищує вміст вуглекислого газу у атмосфері. А в результаті зрошення земель, створення водосховищ, надмірного застосування підземних вод змінюється весь кругообіг води.
Рис. 1. Забруднення водойм
Розв'язати проблеми забруднення довкілля не виключено що. Це чимало у чому залежить від застосування невичерпних та разом із тим екологічно чистих ресурсів - енергії Сонця, вітру, припливів та відпливів, внутрішньоземного тепла.
Таким чином, географічна оболонка - це також сфера взаємодії природи та суспільства. У межах її господарська діяльність людини стала провідним чинником розвитку. Тому суспільство у наший час несе повну відповідальність за подальший розвиток власної планети.
Кожному землянинові варто пам'ятати те, що географічна оболонка, в першу чергу середовище нашого життя, із повітрям, водою, морями, лісами, корисними копалинами. Із беззахисністю перед її хижацьким винищенням й земною красою. Майбутнє даної унікальної оболонки за умов сучасного розвитку зачіпає нас всіх.
Вплив господарства на природу
За теперішніх умов господарювання суспільство проводить на природу переважно негативний вплив. Так, для застосування паливних ресурсів треба кисень. Саме атмосферний кисень необхідний для підтримання горіння у металургійних печах чи на теплових електростанціях, в момент злету реактивних літаків і т.п. У атмосфері зменшується вміст кисню, а кількість вуглекислого газу дедалі збільшується. Зміни у складі повітря впливають, в свою чергу, на клімат в цілому, в тому числі викликають глобальне потепління на планеті. На думку учених, це здатне призвести до танення багатовічних льодовиків й затоплення прибережної частини суші.
Окрім того, забруднення повітря ще пов'язане із викидами шкідливих і небезпечних речовин підприємствами. Одним із головних забруднювачів атмосфери являється автомобільний транспорт, головним чином сполукам важких металів, пилом з залишками гуми.
Забруднення атмосфери завдають значної шкоди здоров'ю людства, будівлям, обладнанню, котре використовується у господарстві. Шкідливі речовини, з'єднуючись із опадами, створюють кислотні дощі, які згубно діють на сільськогосподарські культури, різноманітних мешканців водойм або лісові насадження і т.п.
Забруднюються промисловими відходами й неочищеними промисловими стоками озера, річки, водосховища. Досить поширеним являється бактеріологічне забруднення вод рік й морів. Джерелом подібного забруднення здатні бути комунальні господарства значних міст, тваринницькі ферми, із території котрих дошами змиваються нечистоти. Річковий й морський транспорт забруднюють воду нафтопродуктами, сміттям.
Грунти, підземні води зазнають шкідливого впливу промислових стоків внаслідок передозування хімічних добрив й отрутохімікатів.
Рис. 2. Забруднення атмосфери відходами промислових підприємств
Тож перед людьми постала велика проблема, розв'язати котру можна лише на рівні міждержавних угод, міжнародного співробітництва. Воно представляє собою збереження Землі як середовища життя людства. Однак не тільки міжнародні угоди, а і будь-який із нас особисто здатний і зобов'язаний долучитися до безпосередньої участі в збереженні оточуючого середовища.
Не сміти в лісі, берегах річок, водойми побутовими відходами. Не ламате дерев, не знищуте рідкісні види рослин, дбайте про тварин. Пам'ятайте, якщо всі ми не збережемо й не захистимо природу, то таке недбальство обернеться уже проти нас! Наша планета, як крупний живий організм, вона відчуває відношення до себе.
1. Чому з'являється необхідність охороняти природу?
2. Як людина пов’язана із навколишнім середовищем?
3. Поясни, якою є мета природокористування.
4. Що таке моніторинг?
5. Охарактеризуй особливості використання вичерпних і невичерпних природних ресурсів.
6. На твою думку, в чому полягають обов'язки кожного з нас перед природою?
Проблема вичерпності мінеральних ресурсів викликає їхню охорону й безвідходне використання.
Людська господарська діяльність здебільшого має негативну дію на природу (забруднення компонентів її, зникнення чи перетворення природних комплексів).
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
За підручниками Географія 6 клас Бойко; Географія 6 клас - Скуратович
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар