Конспект уроку: Гідросфера. Світовий кругообіг води

16.12.2013
4700 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Гідросфера. Світовий кругообіг води
Мета уроку:

Сформувати у школярів первинні знання гідросфери, її складу, світового кругообіуг води в природі; сприяти розвиткові вміння пояснювати зв'язок оболонок Землі на прикладі світового кругообігу води; вдосконалювати уміння критично мислити, підбирати аргументи, користуючись підручником, атласом; вдосконалювати відчуття географічної світобудови та взаємопов'яності усіх елементів географічної оболонки.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:
гідросфера, складові гідросфери, атмосфера, агрегатні стани води, випаровування, кругообіг води, конденсація

Обладнання: схема кругообігу води в природі, карта півкуль, атласи, підручники.

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання учителя, перевірка готовності школярів до уроку та перевірка відсутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда за запитаннями.

    1. Котре значення має вода у житті людини? В житті планети?

    2. В котрих агрегатних станах здатний знаходитись вода на Землі?

    3. Що властивості має вода?

Відповіді

    1. Вода є джерелом життя на планеті. Без неї не могла існувати жодна жива істота. В житті людини вона відіграє дуже важливу роль: підтримує життя людини, використовується в побуті (для приготування їжі, як засіб гігієни та ін), використовується в промисловості і сільському господарстві.

    2. Агрегатні стани води: рідкий, твердий, газоподібний.

    3. Властивості води: колір (прозора), запах (без запаху), смак (без смаку), густина, поверхневий натяг та ін.

Прийом «Бліц-опитування»

    1. Назвіть та дайте виявлення оболонок Землі, особливості котрих було вивчено на попередніх уроках географії.

    2. У яких саме агрегатних станах може бути вода?

    3. За котрих умов вода переходить із одного стану у інший?

    4. Про котрі властивості води дізналися ви в момент вивчення теми «Атмосфера»?

    5. Що подібне кругообіг води?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомлення теми й мети уроку

Тема уроку: Гідросфера та світовий кругообіг води.

Мета уроку: вияснити основні поняття з теми гідросфера, виділити її головні елементи та з’ясувати головні особливості кругообігу води в природі

Мотивація навчальної й пізнавальної діяльності школярів

«Фантастична добавка»

Колись жила давно собі планета. Являлась молода, гаряча й досить самотня. Інші планети в Сонячній системі, подібні ж молоді і гарячі, знаходилися далеко, та спілкуватися із ними було важко. Хотілося планеті із кимось товаришувати, дбати про когось. І одного разу, внаслідок досить складної послідовності певних хімічних реакцій, в речовині мантії планети начала утворюватися вода. Поступово утворилося води так чимало, що вона заповнила всі западини. Поверхня планети являлась теплою, тому вода почала досить активно випаровуватися, сформувалися хмари, а зі хмар пішов дощ. Так одного сприятливого моменту в воді виникли перші найпростіші живі організми. З найпростіших з'явилися складні живі системи, доки що нікому не відомі. Однак головне, наша планета перестала страждати від своєї самотності…

Неважко здогадатися, саме про що говориться у даній казці. Про воду, а точніше про водну оболонку Землі, про її взаємозв'язки із літосферою й атмосферою. Саме цю оболонку - колиску існування на нашій планеті, вивчатимете на уроках, які присвячені темі «Гідросфера». На вас уже чекають простори океанів, різні загадкові вигини річок і таємничі озера, мальовничі водоспади і холодні льодовики. Почнемо знайомство із водною оболонкою планети.

Розповідь вчителя

Вивчення водної оболонки нашої Землі можна розпочати словами академіка Петрянова-Соколова Ігнатія Васильовича:

"Хіба вода - це лише безбарвна рідина, яка налита в склянку?

Океан, який вкриває майже усю нашу планету… хмари, хмаринки, тумани, які несуть вологу усьому живому на земній поверхні, - все це також вода.

Безкраї крижані пустелі полярних областей, сніговий покрив, які застеляють майже половину планети, - й це вода.

Гірські хребти складені гігантськими товщами сотень різноманітних гірських порід, й геологи знають, що переважна кількість із них створена найбільшим будівником природи - водою.

На місці, де підносилися найвищі гори, розстилаються безкраї рівнини, їх створює крупний перетворювач - вода.

Прояви існування досить різні. Воно всюди на нашій планеті. Однак існування можливе лише там де існує вода".

Основна частина уроку

Розповідь вчителя із елементами бесіди.

Водна оболонка Землі зветься гідросферою.

Тема сьогоднішнього уроку - гідросфера.

Таким чином, сьогодні ми з вами будемо говорити про воду, котра являється найважливішим мінералом на нашій земній поверхні, особливою речовиною із певними властивостями.

В тілі людини являється мільйони кровоносних судин. Пригадайте, для чого потрібна кров людському організму? Кров постачає кисень та поживні речовини до будь-якого органу, до кожної клітинки організму. Вона сполучає мозок та серце, шлунок та нирки, утворюючи єдину працездатну систему. Подібна «кровоносна» система існує і в нашої планети. «Кров» Землі - вода, а «кровоносні судини» - річки, струмки, озера. Вода на Землі грає велику функцію у житті людини. Саме вона, переходячи із ґрунту до рослин, із рослин до атмосфери, стікаючи річками до океану та повертаючись на суходіл в формі опадів, об'єднує неоднакові компоненти природи у одну систему. «Візник природи»- так називав воду Леонардо да Вінчі.

Завдання.

Уважно розгляньте карту півкуль та визначте , що саме входить до складу гідросфери. Власну відповідь доповніть, вивчивши мал із підручника на ст. 97. Відповідь записати на дошці в формі схеми

Складові гідросфери

Питання.

В котрій частині гідросфери зосереджено найбільше води?

Розповідь вчителя.

Більше 96, 5 % всієї води на планеті Земля складає саме солона вода Світового океану, окрему частина, яка залишилася, у основному представлена водами суші. У атмосфері є водяна пара, крапельки води й кристалики льоду.

Завдання.

Доповніть подану схему й визначте, котра вода (солона або прісна) та у якому агрегатному стані є у кожна із даних частин.

Як ми уже знаємо, вода являється особливою речовиною, яка має деякі властивості. Однією із властивостей води являється здатність просто переходити із одного стану до іншого.

Використовуючи знання з природознавства, назвіть три стани води.

Правильно, вода в природі зустрічається в трьох станах: рідкому(у вигляді рідини), твердому (у вигляді криги) і газоподібному (у вигляді водяної пари). Вода легко переходить зі одного стану до іншого. Так, за температури 00 С вода замерзає, тобто перетворюється на кригу. За температури 1000 С вода кипить й починає випаровуватися, тобто перетворюватися на водяну пару. Таким чином, вода постійно перемішується, завдяки чому відбувається так званийсвітовий кругообіг води.

Світовий кругообіг води

Робота із підручником

Прочитайте і випишіть в зошит виявлення світового кругообігу води.

    1. Світовий океан - солона; у рідкому та твердому станах.

    2. Вода у атмосфері - прісна; у рідкому, твердому й газоподібному станах.

    3. Води суходолу - солоні та прісні, у рідкому й твердому станах

Дайте усну відповідь:

    1. Чому здійснюється кругообіг води?

    2. Виділіть основні складові кругообігу води.

Відповідь:

  1. Дякуючи саме тому, що вода просто переходить із одного стану у інший та постійно переміщується, всі частини гідросфери пов'язані й на Землі здійснюється Світовий кругообіг води.
  2. Складові кругообігу: випаровування, переміщення вологи, випадання опадів, інфільтрація у грунт, стік.

Розповідь вчителя із використанням схеми Світового кругообігу води.

Із поверхні Землі, яка нагрівається сонячними променями, здійснюється випаровування води. Переважна частина води випаровується зі Світового океану, який займає 2/3 поверхні планети. Ця волога в атмосфері перетворюється на маленькі крапельки води й кристали льоду, фомуючи хмари. Опади із хмар випадають над океаном і над суходолом. Опади, які випали над суходолом, здатні знову випаровуватися, здатні потрапити до річок, здатні просочитися углиб землі, поповнюючи запаси підземних вод. Ці води живлять річки, річки виносять воду в Світовий океан. Саме так, вода, що випарувалася із Океану та опинилася на суходолі, знову через певний час потрапила до Океану. Таким чином замикається кругообіг води в природі. Найбільш швидше повертаються до світового океану води, які випали над ним в формі опадів, дещо повільніше - вода, яка потрапила до річок.

Набагато довше затримується на суходолі вода, яка законсервована у льодовиках (10 - 120 років, у Антарктиді та Гренландії - до 250 тис. років), та підземна вода у глибоких водоносних горизонтах. Учені вважають, що близько 3 тис. років вся вода у Світовому океані виконує повний кругообіг.

Таким чином, на поставлені раніше питання можна відповісти саме так.

Кругообіг води у природі здійснюється дякуючи енергії Сонця, оскільки вода нагрівається та із рідкого чи твердого стану переходить у газоподібний. Випаровуючись, вона потрапляє у атмосферу, де під впливом низької температури переходить у рідкий чи твердий стан, та, дякуючи силі тяжіння Землі, випадає знову на суходіл чи у Світовий океан в формі опадів- дощу, снігу чи граду.

Саме тому світовий кругообіг води у природі представлений саме так:

ОКЕАН-АТМОСФЕРА - ОКЕАН;

ОКЕАН - АТМОСФЕРА - СУХОДІЛ - ОКЕАН.

Подорож крапельки води

Дівчинка із бабусею жили на окраїні лісу. Поруч з будинком розміщався старий колодязь. Він неглибокий, та влітку води в ньому було досить мало. Дівчинка любила квіти, головним чином троянди. Восени посадила вона кущ червоної троянди. Вона на зиму його присипала листям, коли випав сніг, накидала над кущем замет, аби зберегти троянду від тріскучих морозів.

Даного року весна була рання, сніг швидко розтанув, а дощу довго не було. Дівчинка поливала троянду колодязною водою, й на кущі виникли спочатку бруньки, далі ніжне зелене листячко. От й літо настало, однак дощів все не було. В колодязі майже висохла вся вода, та нічим стало поливати квітки. Троянда стала марніти, а дівчинка не розуміла, чим їй допомогти. Могла вона годинами сидіти поруч куща і умовляти троянду: «Потерпи іще трохи, згодом підуть дощі, і в нас знову буде вода». І троянда докладала усіх сил, однак вона не змогла довго існувати без води. Сонячне проміннячко помітило переживання дівчинки та сказало: «Я допоможу тобі справитися із цим лихом». Дівчинка здивувалася: «Як же ти допоможеш? Навпаки, промені Сонця убивають мою троянду». «Ти ще маленька та не розумієш, що якби не було мене, то не було би й води на суходолі, й тим більше не існувало б лісів та ланів, рослин й тварин. Я допоможу троянді, а ти пообіцяй розповісти людям як промені Сонця допомагають вологою наситити землю, напоїти рослини, тварин, людей й навіть наповнити твій колодязь. Домовились? » «Домовились», - відповіла дівчинка. Згодом сонячне проміннячко зникло, зате із'явилися хмари, та пішов дощ. Спочатку упала одна крапля, далі інша, третя…десята. Дівчинка сміялася й простягала назустріч крапелькам власні долоньки. Ніби розуміючи це, дощ пішов сильніше - її долоні стали мокрими. Мілкі крапельки води падали із неба й земля швидко поглинала їхнє. Здавалося, не вистачить цілого океану, аби напоїти її. Однак дощ ішов усе сильніше й сильніше, згодом із'явилися калюжі і набігли струмки. Дощ йшов цілу добу. Наступного дня дівчинка подивилася до колодязя та помітила, що води в ньому стало більше, а через день - ще більше. Вона разів в разів поливала кущ, й троянда ожила: виник бутон, котрий згодом перетворився в чудову квітку. Одного немогла зрозуміти дівчинка: як це сонячне проміннячко допомогло напоїти землю та наповнити колодязь? І в цьому їй допомогла крапелька води, яка виблискувала на листі троянди.

Крапелька розповіла, що ще кілька днів тому вона із іншими крапельками плавала у океані. Спекотливе сонячне проміннячко нагрівало, поки крапельки не перетворилися у водяну пару і згодом створили хмари. Вітер підхопив дані хмари й поніс на материк. Хмари недовго подорожували над суходолом - крапельки поєднувалися та ставали усе більшими та більшими, й нарешті пішов дощ. Деяка частина крапельок потрапила до річок й одразу стала поспішати назад до океану - «додому». Через декілька днів вони здатні опинитися там, де сонячне проміннячко знову «відправить» їхніх на суходіл. «А я - сказала крапелька-мандрівниця, - упала на землю, мені знадобилося декілька днів, аби просочитися униз і опинитися на глибині три метри, - там теж являється вода. Разом із іншими крапельками ми подорожували під землею й потрапили до колодязя». Дівчинка у захваті слухала крапельку й не побачила, як знову стало пригрівати Сонце. Крапелька раптом захвилювалася. «Ну усе, мені пора, необхідно знову вирушати у дорогу», - ледь устигла сказати вона та зникла.

Гідросфера і кругообіг води

Додатковий матеріал до уроку

• Поміж дев'яти планет Сонячної системи лише Земля має рідку оболонку. Майже ? поверхні Землі вкрито суцільною завісою вод, та лиш ? припадає на суходіл. В Північній півкулі нашої планети водою зайнято 61% поверхні, а у Південній - 81%.

• У історії землі існує багато нерозгаданих таємниць й загадок. Однією із них являється запитання про те, як сформувалися океани.

Безсумнівним являється той факт, що у найдавніший період розвитку Землі їхніх не існувало. За оцінками учених, води океанів із'явилися більше 500 млн років саме тому. Сучасні теорії стверджують, що колись майже уся поверхня планети являлась морем. Теорія про рухи літосферних плит наводить докази змін, що відбувалися із океанами і сушею впродовж геологічного розвитку Землі.

• Води атмосфери внаслідок кругообігу оновлюються упродовж кількох днів, річок - тижнів, озер - місяців та років; склад води Світового океану оновлюється впродовж 3 тис. років, організмів - за декілька годин.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда за запитаннями.

  1. Що здійснюється із водою, що випала в формі опадів на суходіл?
  2. Котрими шляхами вода із суходолу повертається у Океан?
  3. Що за явища кругообігу води ви можете спостерігати в нашій місцевості?
  4. Що являє собою світовий кругообіг води?
  5. В чому значення має світового кругообігу води?
  6. Із якими географічними оболонками гідросфера у процесі кругообігу води?

Відповіді:

  1. Вона випаровується або просочується в землю.
  2. Вода потрапляє в океан такими шляхами: з поверхневим стоком, зі стоком річок, випаровуючись і потрапляючи в океан
  3. У нашій місцевості можна спостерігати: випадання опадів, випаровування, поверхневий і річковий стік.
  4. Світовий кругообіг води – це круговий рух води в різних станах між сушею і світовим океаном.
  5. Значення кругообігу води в природі таке:

    А) перенесення вологи на суходіл і у зворотньому напрямі – із суходолу в океан;

    Б) перенесення тепла;

    В) обмін речовинами.

  6. В процесі кругообігу води гідросфера взаємодіє з усіма географічними оболонками (атмосферою, літосферою, біосферою)

Прийом «Географічний крос»

  1. Водна оболонка нашої планети зветься (Гідросферою)
  2. Основна частина вод гідросфери зосереджена у…(Світовому океані)
  3. Вода здатний перебувати в трьох станах…(Рідкому, твердому, газоподібному).
  4. Головною причиною формування кругообігу води у природі є… (Енергія сонця)
  5. Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий океани разом утворюють…(Світовий океан)

Прийом «Творча лабораторія»

(робота у групах)

Завдання. Складіть невелике оповідання із теми «Мандрівка крапельки води».

Прийом «Проблемна питання»

Як зміниться гідросфера, якщо Земля раптом втратить атмосферу?

«Географічний практикум»

Складіть схему складових гідросфери

Заключне слово учителя:

Гідросфера - водна оболонка Землі.

Гідросфера Землі складається з Світового океану, вод суходолу й вод атмосфери.

Вода у природі розташований у трьох агрегатних станах: рідкому, твердому й газоподібному.

Дякуючи переходу із одного стану у інший здійснюється світовий кругообіг води.

Вода - розчинник, саме тому вона здатний бути прісною та солоною.

Виставлення оцінок

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

1. прочитати текст § 16.

2. намалювати в зошит схеми великого і малих кіл кругообігу води в природі

3. підготувати повідомлення:
1) Значення води для Землі;
2) Значення води в житті людини;
3) Вода як джерело життя

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.