Конспект уроку: Географічні координати

21.10.2018
1148 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 6 клас
Тема уроку
Географічні координати
Мета уроку:

Навчальна мета: научити школярів застосувати знання про лінії градусної сітки;

Розвиваюча мета: розвивати уміння визначати географічні координати точок;

Виховна мета: виховати бажання пізнавати світ через призму географічної науки.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання й матеріали: підручник географії, атлас, глобус Землі, карта півкуль, різноманітні за охопленням території карти.

Хід уроку
Організаційний момент

Вчитель повідомляє школярам тему й мету уроку.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда за запитаннями

  1. Що за приклади координатної сітки, що застосовуються у повсякденному житті, ви можете навести? Навіщо вони використовуються?
  2. Система координат використовується повсюдно, навіть в кінотеатрі, театрі, цирку або ж на стадіоні. Власне місце розміщення ви визначите задопомогою квитка, де зазначені ряд й місце. (Вчитель малює на дошці поле для гри у кораблики або ж шахівницю.) Яким чином в оцих іграх використовується система координат?
  3. Що таке меридіани? Яким чином з їх допомогою визначити довготу?
  4. Що таке паралелі? Яким чином з їх допомогою визначити широту?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово учителя

Аби визначити розміщення усякої із великої кількості точок на земній поверхні, достатньо 2-х цифр й чотирьох букв. Сьогодні ми відкриємо таємницю оцих чарівних цифр й букв.

Основна частина уроку

Оповідь вчителя

Максимальна величина дуги від екватора до полюса спроможний скласти 90°, саме тому і широта спроможний бути від 0° на екваторі до 90° на полюсах. При цьому у Північній півкулі широта буде північною, а у Південній — відповідно південною. Географічна довгота відлічується від початкового Меридіана. На схід від нього і до меридіана 180° довгота усіх точок східна; на захід від нього довгота є західною.

Обговорення проблеми у загальному колі

  1. Якою спроможний бути мінімальна (максимальна) географічна довгота? Де розміщені точки із такою довготою?
  2. Якою спроможний бути мінімальна (максимальна) географічна широта? Де розміщені точки із такою широтою?

Оповідь вчителя

Вчитель малює на дошці дві півкулі і розбиває їх на чотири складові . Школярі зображують малюнок в зошитах й роблять підписи: в оцих частинах Землі усі точки мають північну широту і західну довготу, в цій частині Землі усі точки мають північну широту і східну довготу, в оцих частинах Землі усі точки мають південну широту і західну довготу, в цій частині Землі усі точки мають південну широту і східну довготу.

Вчитель пропонує відкрити фізичну карту півкуль в кольоровому вкладиші зошита для практичних робіт й звертає увагу школярів на те, що відомості про широту можна віднайти на краю рамки карти, а про довгому - в місці перетину пригожого меридіана і екватора.

Географічний практикум

Школярі у , парах викопують практичні завдання. Води мають віднайти на фізичній карті півкуль північну широту 20°, західну довготу 30°, південну широту 70°, східну довготу 160°. Після завершення роботи один серед школярів здійснює завдання близько настінної карти.

Оповідь вчителя

Надзвичайно важливо засвоїти, що відлік довготи і широти йде від екватора і початкового меридіана. Виходить, що на схід від Гринвіцького меридіана довгота росте з заходу на схід (зліва направо), а на захід від нього — із сходу на захід (справа наліво). Широта росте у Північній півкулі із півдня на північ (знизу вгору), а у Південній — з півночі на південь (зверху вниз), досягаючи максимального роль - 90° на полюсах. Спробуймо визначити координати столиці України.

Знаходимо місто Київ на карті, установлюємо, що воно розміщене на північ від екватора, таким чином , має північну широту (відлік широти у Північній півкулі йде із півдня на північ (знизу вгору).

Визначаємо найближчу паралель на південь від Києва на карті, вона становить 50°пн. ш.

Розраховуємо довжину дуги поміж паралеллю 50° пн. ш. й містом. Вона становить біля 1°. Складаємо 50° + 1° = 51°. Таким чином , широта Києва! 51° на північ від екватора (скорочено — 51° пн. ш.).

Стосовно нульового меридіана Київ міститься на схід. В цій частині Землі відлік довготи йде з заходу на схід (зліва направо).

На захід від Києва проходить меридіан 30° сх. д. Дуга поміж цим меридіаном й містом становить біля 1°. 30° + 1° = 31°. Таким чином , довгота Києва 31° на схід від Гринвіча (скорочено 31° сх.. д.).

Отже , географічні координати Києва — 51° пн. Ш. І. 31° сх. д.

Географічний практикум

1. Визначте географічні координати географічних об'єктів:

а) Гора Джомолунгма (Еверест) — найвища вершина всесвіту заввишки 8848 м, розміщена у Азії.

б) Водоспад Вікторія — один серед найкрасивіших водоспадів всесвіту завширшки більше ніж 1 км, шум падаючої води чутний за десятки кілометрів, міститься у Африці.

у ) Вулкан Кіліманджаро — одне із небагатьох місць у Африці, де цілий рік лежить сніг, найвища точка материка.

Закріплення знань і вмінь

Завдання

  1. Визначте географічні координати міста Горлівка.
  2. Перелічіть дії, що здійснюються при визначенні географічних координат.

Обговорення проблеми у загальному колі Школярі зрівнюють градусну сітку на фізичній карті півкуль й фізичній карті України.

  1. Яким чином можна визначити, якою є довгота — західною або східною? Згодом учні визначають географічні координати міста Харків (власного обласного центру).
  2. Яким чином можна визначити, якою є широта, північною або південною?
  3. Де знаходяться відомості про широту і довготу у градусах?
  4. Крізь скільки градусів на картах проведені паралелі? Меридіани?

Географічний практикум

На контурну карту «фізична карта півкуль» (с. 52—53 в зошиті для практичних робіт) нанесіть точку А із координатами 40° пн. ш. й 10° сх. д. й точку В із координатами 10° пд. ш. й 120° сх. д. Яка із точок розміщена далі на південь? на схід? На південь від точки А на 1111 км нанесіть точку С, вкажіть її координати. Стрілками позначте напрямок від усякої із точок на північ, південь, захід, схід. Нанесіть точку D з координатами 10° пн.ш. й 90°сх. д. Застосовуючи масштаб карти, визначте відстань від А до В. Яка із точок розміщена -далі на південь? на схід?

Географічний практикум

Найвідоміший піратський острів — легендарний острів Кокос в Тихому океані (належить державі Коста-Рика). Цей невеликий острів, укритий непрохідними лісами, знаменитий під назвами «Піратський сейф», «Острів скарбів». Напевне, вперше цей острів був виявлений саме піратами. Вони тримали у таємниці його місце розміщення (координати). Навіть на картах його географічне розміщення часто не відповідало дійсності. Спритні авантюристи заслужували чималі гроші, складаючи фальшиві карти. Де ж міститься легендарний острів Кокос? Його географічні координати: 5°33' пн. ш. й 87° 2' зх. д. Нанесіть острів на контурну карту, розрахуйте відстань до найближчого узбережжя материка.

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

1. Прочитати текст підручника [5] § 8; [7] § 15.

2. Позначити на контурній карті унікальний географічний об'єкт: Черапунджи (за рік тут випадає у середньому біля 12 м опадів на одиницю площі). Координати — 26° пн. ш. й 92° сх. д.

3. Визначити географічні координати деяких столиць країн всесвіту : Буенос-Айреса (Аргентина), Пекіна (Китай), Лондона (Немала Британія).

4. Дві точки на Землі мають лише широту. Що це за точки? Чому на можна точно визначити їх довготу?

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.