Конспект уроку: Географічні координати
Навчальна мета: научити школярів застосувати знання про лінії градусної сітки;
Розвиваюча мета: розвивати уміння визначати географічні координати точок;
Виховна мета: виховати бажання пізнавати світ через призму географічної науки.
Обладнання й матеріали: підручник географії, атлас, глобус Землі, карта півкуль, різноманітні за охопленням території карти.
Вчитель повідомляє школярам тему й мету уроку.
Бесіда за запитаннями
- Що за приклади координатної сітки, що застосовуються у повсякденному житті, ви можете навести? Навіщо вони використовуються?
- Система координат використовується повсюдно, навіть в кінотеатрі, театрі, цирку або ж на стадіоні. Власне місце розміщення ви визначите задопомогою квитка, де зазначені ряд й місце. (Вчитель малює на дошці поле для гри у кораблики або ж шахівницю.) Яким чином в оцих іграх використовується система координат?
- Що таке меридіани? Яким чином з їх допомогою визначити довготу?
- Що таке паралелі? Яким чином з їх допомогою визначити широту?
Вступне слово учителя
Аби визначити розміщення усякої із великої кількості точок на земній поверхні, достатньо 2-х цифр й чотирьох букв. Сьогодні ми відкриємо таємницю оцих чарівних цифр й букв.
Оповідь вчителя
Максимальна величина дуги від екватора до полюса спроможний скласти 90°, саме тому і широта спроможний бути від 0° на екваторі до 90° на полюсах. При цьому у Північній півкулі широта буде північною, а у Південній — відповідно південною. Географічна довгота відлічується від початкового Меридіана. На схід від нього і до меридіана 180° довгота усіх точок східна; на захід від нього довгота є західною.
Обговорення проблеми у загальному колі
- Якою спроможний бути мінімальна (максимальна) географічна довгота? Де розміщені точки із такою довготою?
- Якою спроможний бути мінімальна (максимальна) географічна широта? Де розміщені точки із такою широтою?
Оповідь вчителя
Вчитель малює на дошці дві півкулі і розбиває їх на чотири складові . Школярі зображують малюнок в зошитах й роблять підписи: в оцих частинах Землі усі точки мають північну широту і західну довготу, в цій частині Землі усі точки мають північну широту і східну довготу, в оцих частинах Землі усі точки мають південну широту і західну довготу, в цій частині Землі усі точки мають південну широту і східну довготу.
Вчитель пропонує відкрити фізичну карту півкуль в кольоровому вкладиші зошита для практичних робіт й звертає увагу школярів на те, що відомості про широту можна віднайти на краю рамки карти, а про довгому - в місці перетину пригожого меридіана і екватора.
Географічний практикум
Школярі у , парах викопують практичні завдання. Води мають віднайти на фізичній карті півкуль північну широту 20°, західну довготу 30°, південну широту 70°, східну довготу 160°. Після завершення роботи один серед школярів здійснює завдання близько настінної карти.
Оповідь вчителя
Надзвичайно важливо засвоїти, що відлік довготи і широти йде від екватора і початкового меридіана. Виходить, що на схід від Гринвіцького меридіана довгота росте з заходу на схід (зліва направо), а на захід від нього — із сходу на захід (справа наліво). Широта росте у Північній півкулі із півдня на північ (знизу вгору), а у Південній — з півночі на південь (зверху вниз), досягаючи максимального роль - 90° на полюсах. Спробуймо визначити координати столиці України.
Знаходимо місто Київ на карті, установлюємо, що воно розміщене на північ від екватора, таким чином , має північну широту (відлік широти у Північній півкулі йде із півдня на північ (знизу вгору).
Визначаємо найближчу паралель на південь від Києва на карті, вона становить 50°пн. ш.
Розраховуємо довжину дуги поміж паралеллю 50° пн. ш. й містом. Вона становить біля 1°. Складаємо 50° + 1° = 51°. Таким чином , широта Києва! 51° на північ від екватора (скорочено — 51° пн. ш.).
Стосовно нульового меридіана Київ міститься на схід. В цій частині Землі відлік довготи йде з заходу на схід (зліва направо).
На захід від Києва проходить меридіан 30° сх. д. Дуга поміж цим меридіаном й містом становить біля 1°. 30° + 1° = 31°. Таким чином , довгота Києва 31° на схід від Гринвіча (скорочено 31° сх.. д.).
Отже , географічні координати Києва — 51° пн. Ш. І. 31° сх. д.
Географічний практикум
1. Визначте географічні координати географічних об'єктів:
а) Гора Джомолунгма (Еверест) — найвища вершина всесвіту заввишки 8848 м, розміщена у Азії.
б) Водоспад Вікторія — один серед найкрасивіших водоспадів всесвіту завширшки більше ніж 1 км, шум падаючої води чутний за десятки кілометрів, міститься у Африці.
у ) Вулкан Кіліманджаро — одне із небагатьох місць у Африці, де цілий рік лежить сніг, найвища точка материка.
Завдання
- Визначте географічні координати міста Горлівка.
- Перелічіть дії, що здійснюються при визначенні географічних координат.
Обговорення проблеми у загальному колі Школярі зрівнюють градусну сітку на фізичній карті півкуль й фізичній карті України.
- Яким чином можна визначити, якою є довгота — західною або східною? Згодом учні визначають географічні координати міста Харків (власного обласного центру).
- Яким чином можна визначити, якою є широта, північною або південною?
- Де знаходяться відомості про широту і довготу у градусах?
- Крізь скільки градусів на картах проведені паралелі? Меридіани?
Географічний практикум
На контурну карту «фізична карта півкуль» (с. 52—53 в зошиті для практичних робіт) нанесіть точку А із координатами 40° пн. ш. й 10° сх. д. й точку В із координатами 10° пд. ш. й 120° сх. д. Яка із точок розміщена далі на південь? на схід? На південь від точки А на 1111 км нанесіть точку С, вкажіть її координати. Стрілками позначте напрямок від усякої із точок на північ, південь, захід, схід. Нанесіть точку D з координатами 10° пн.ш. й 90°сх. д. Застосовуючи масштаб карти, визначте відстань від А до В. Яка із точок розміщена -далі на південь? на схід?
Географічний практикум
Найвідоміший піратський острів — легендарний острів Кокос в Тихому океані (належить державі Коста-Рика). Цей невеликий острів, укритий непрохідними лісами, знаменитий під назвами «Піратський сейф», «Острів скарбів». Напевне, вперше цей острів був виявлений саме піратами. Вони тримали у таємниці його місце розміщення (координати). Навіть на картах його географічне розміщення часто не відповідало дійсності. Спритні авантюристи заслужували чималі гроші, складаючи фальшиві карти. Де ж міститься легендарний острів Кокос? Його географічні координати: 5°33' пн. ш. й 87° 2' зх. д. Нанесіть острів на контурну карту, розрахуйте відстань до найближчого узбережжя материка.
1. Прочитати текст підручника [5] § 8; [7] § 15.
2. Позначити на контурній карті унікальний географічний об'єкт: Черапунджи (за рік тут випадає у середньому біля 12 м опадів на одиницю площі). Координати — 26° пн. ш. й 92° сх. д.
3. Визначити географічні координати деяких столиць країн всесвіту : Буенос-Айреса (Аргентина), Пекіна (Китай), Лондона (Немала Британія).
4. Дві точки на Землі мають лише широту. Що це за точки? Чому на можна точно визначити їх довготу?
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар