Конспект уроку: Магнітна дія струму. Дослід Ерстеда. Магнітне поле провідника зі струмом

09.05.2019
1979 переглядів
Магнітна дія струму. Дослід Ерстеда. Магнітне поле провідника зі струмом
Предмет: Фізика
Клас: 9 клас
Тема уроку
Магнітна дія струму. Дослід Ерстеда. Магнітне поле провідника зі струмом
Мета уроку:

Навчальна мета: ознайомити школярів з магнітною дією струму; спостерігати дослід Ерстеда як підтвердження магнітної дії струму; вивчити магнітне поле провідника із струмом

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Дослід Ерстеда

Тривалий час магнітні та електричні взаємодії вважали різними сутностями, не пов'язаними між собою. Вперше взаємозв'язок між електричними й магнітними явищами виявив у 1820 році датський вчений Хане Крістіан Ерстед. У досліді X. Ерстеда було вперше виявлено магнітне поле струму і його взаємодію з магнітною стрілкою (магнітом). Розглянемо дослід, котрий показує взаємодію провідника із струмом й магнітної стрілки. Зберемо електричне коло, яке складається із джерела струму, реостата й вимикача. Розташуємо провідник А, ввімкнений у це коло, над магнітною стрілкою паралельно її осі.

При замиканні даного кола магнітна стрілка відхиляється від власного початкового положення. При розмиканні електричного кола магнітна стрілка повертається у початкове положення. Це означає, що провідник зі струмом і магнітна стрілка (магніт) взаємодіють один з одним.

Цей дослід доводить, що навколо провідника із струмом існує магнітне поле. Воно й діє на магнітну стрілку.

Ерстед

Рис. Дослід Ерстеда. У досліді Х.Ерстеда було вперше виявлено магнітне поле струму і його взаємодію з магнітною стрілкою.

Магнітне поле існує навколо будь-якого провідника із струмом, тобто навколо рухомих електричних зарядів. Електричний струм й магнітне поле невіддільні один від одного.

Магнітне поле виникає навколо провідника, коли у останньому виникає струм. Тому слід струм розглядати, як джерело магнітного поля.

Зробимо висновки:

- навколо нерухомих електричних зарядів виникає тільки електричне поле;

- навколо зарядів, які рухаються (електричного струму) існує одночасно й електричне, й магнітне поле.

Магнітне поле прямого струму. Магнітні лінії

Будь-яке магнітне поле навколо провідника із струмом виявити можна декількома способами, зокрема, за допомогою магнітних стрілок або залізних ошурок. В магнітному полі ошурки намагнічуються і стають маленькими магнітними  стрілочками.

Візьмемо прямий провідник і пропустимо його через лист картону. Навколо провідника насиплемо тонкий шар залізних ошурок. Пропустимо по провіднику електричний струм й легко струсимо ошурки. Під дією електричного струму залізні ошурки розміщуються не хаотично, а концентричними колами.

Лінії, вздовж котрих в магнітному полі розміщуються осі маленьких магнітних стрілочок, називаються силовими магнітними лініями. За напрям силових ліній магнітного поля узято напрям, котрий показує північний полюс стрілки магнітної в будь-якій точці магнітного поля.

Магнітні силові лінії магнітного поля струму являються замкненими кривими, які охоплюють провідник. З їхньою допомогою зручно зображати поля графічно. Напрямок магнітних ліній магнітного поля струму пов'язаний із напрямом струму у провіднику. На малюнках а), b) показано розташування магнітних стрілок навколо провідника із струмом. На малюнку а) струм спрямований від нас, це умовно позначено знаком “плюс" у кружечку. При зміні напрямку електричного струму у провіднику усі магнітні стрілочки повертаються на 180: (в даному випадку струм в провіднику спрямований до нас, це умовно позначено кружечком з крапкою всередині).

Магнітні стрілки в магнитному полі провідника із струмом

Рис. Магнітні стрілки в магнитному полі провідника із струмом. На малюнку а) струм спрямований від нас, що умовно позначено знаком "плюс" у кружечку. При зміні напрямку електричного струму у провіднику усі магнітні стрілочки повертаються на 180" (в даному випадку струм в провіднику спрямований до нас, це умовно позначено кружечком з крапкою всередині).

Із даного досліду зробити можна висновок про те, що напрямок силових магнітних ліній магнітного поля струму пов'язаний із напрямом струму у провіднику. Його визначають за так званим правилом свердлика, яке формулюється так: якщо свердлик закручувати в напрямку проходження струму, то тоді напрям обертання його ручки указує напрям силових ліній магнітного поля.

При будь-яких інших формах провідників (коло, крива лінія) силові лінії поля магнітного не будуть обов’язково коловими, однак будуть обов'язково замкненими.

Силові лінії магнітного поля замикаються самі на себе, у них немає початку та кінця. Цим магнітне поле принципово відрізняється від електричного, у якого силові лінії починаються на позитивних електричних зарядах й закінчуються на негативних.

Закріплення знань і вмінь
Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.