Конспект уроку: Магніт. Загальні відомості про магніти. Магнітне поле
Навчальна мета: ознайомити школярів з поняттям магніт; з’ясувати основні відомості про магніт; розглянути його властивості; визначити причини утворення магнітного поля й його властивості.
Магніт
Кожний з нас з раннього дитинства щось чув про магніти. Дехто навіть тримав магніт у руках. Перші відомості про магніти беруть свій початок у глибокій давнині. У стародавніх рукописах збереглися згадки, про те, що в 1110 році до нашої ери у Китаї використовувалися пристрої, які вказували напрям на південь. Перші магніти були природного походження: це були шматки руди – так званого магнітного залізняка (магнетиту).
Рис. Природний магніт – магнітний залізняк. Перші магніти були природного походження: шматки руди - так званого магнітного залізняка (магнетиту).
Одне з перших системних досліджень магнетизму виконав П’єр Перегрій, який написав книгу “Листи про магніт". Вже в цій книзі розповідалося про полюси магнітів, виготовлення штучних магнітів, намагнічуванням заліза, про компас та ін.
Згодом властивості магнітів всебічно і детально описав Вільям Гільберт (1544-1603) у своїй книзі “Про магніт, про магнітні тіла й про великий магніт - Землю”, опубліковану в Лондоні у 1600 р. У цій книзі були описані властивості магнітів:
- різноманітні частини магнітів по-різному притягують залізні предмети;
- найбільш сильніше притягують різні залізні предмети полюси магніту;
- має магніт два полюси: північний й південний;
- вони різні за своїми властивостями;
- неможливо одержати магніт лише із одним полюсом;
Земна куля - велетенський магніт; магніти виявляють свою дію через скло, шкіру і воду.
Магнітне поле
Різні магніти можуть взаємодіяти між собою. В цьому випадку кажуть, що навколо магніту діє магнітне поле, котре діє на інші магніти, включаючи на магнітні стрілки. Як й електричне поле, поле магнітне є матеріальним. В цьому нас переконує його вплив на інші тіла.
Описуючи взаємодії між електричними зарядами ми вводили поняття дії електричного поля за схемою: заряд - поле - заряд. В цьому випадку ми казали, що навколо електричного заряду існує електричне поле, котре діє на інші заряди. Аналогічно описується магнітна взаємодія за схемою: магніт - поле - магніт. В цьому випадку кажуть: навколо магніту існує магнітне поле, котре діє на інші магніти.
Магнітні поля відіграють виключно важливу роль у природі та техніці. Вони виявляють себе в багатьох космічних явищах, використовуються в електромагнітах, генераторах електричного струму, трансформаторах, медичному обладнанні, тощо. Є вагомі підстави вважати, що магнітні поля грають досить важливу роль в життєдіяльності різноманітних живих організмів, в тому числі, для орієнтування риб під час їх міграцій в океані та птахів, під час їх перельотів на далекі відстані, впливають на самопочуття людини. Однак ці біомагнітні явища ще потребують ретельного дослідження.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар