Конспект уроку: Магніт. Загальні відомості про магніти. Магнітне поле

08.05.2019
1610 переглядів
Магніт. Загальні відомості про магніти. Магнітне поле
Предмет: Фізика
Клас: 9 клас
Тема уроку
Магніт. Загальні відомості про магніти. Магнітне поле
Мета уроку:

Навчальна мета: ознайомити школярів з поняттям магніт; з’ясувати основні відомості про магніт; розглянути його властивості; визначити причини утворення магнітного поля й його властивості.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Магніт

Кожний з нас з раннього дитинства щось чув про магніти. Дехто навіть тримав магніт у руках. Перші відомості про магніти беруть свій початок у глибокій давнині. У стародавніх рукописах збереглися згадки, про те, що в 1110 році до нашої ери у Китаї використовувалися пристрої, які вказували напрям на південь. Перші магніти були природного походження: це були шматки руди – так званого магнітного залізняка  (магнетиту).

Природний магніт

Рис. Природний магніт – магнітний залізняк. Перші магніти були природного походження: шматки руди - так званого магнітного залізняка (магнетиту).

Одне з перших системних досліджень магнетизму виконав П’єр Перегрій, який написав книгу “Листи про магніт". Вже в цій книзі розповідалося про полюси магнітів, виготовлення штучних магнітів, намагнічуванням заліза, про компас та ін.

Згодом властивості магнітів всебічно і детально описав Вільям Гільберт (1544-1603) у своїй книзі “Про магніт, про магнітні тіла й про великий магніт - Землю”, опубліковану в Лондоні у 1600 р. У цій книзі були описані властивості магнітів:

  • різноманітні частини магнітів по-різному притягують залізні предмети;
  • найбільш сильніше притягують різні залізні предмети полюси магніту;
  • має магніт два полюси: північний й південний;
  • вони різні за своїми властивостями;
  • неможливо одержати магніт лише із одним полюсом;

Земна куля - велетенський магніт; магніти виявляють свою дію через скло, шкіру і воду.

Магнітне поле

Різні магніти можуть взаємодіяти між собою. В цьому випадку кажуть, що навколо магніту діє магнітне поле, котре діє на інші магніти, включаючи на магнітні стрілки. Як й електричне поле, поле магнітне є матеріальним. В цьому нас переконує його вплив на інші тіла.

Магнітні поля

Описуючи взаємодії між електричними зарядами ми вводили поняття дії електричного поля за схемою: заряд - поле - заряд. В цьому випадку ми казали, що навколо електричного заряду існує електричне поле, котре діє на інші заряди. Аналогічно описується магнітна взаємодія за схемою: магніт - поле - магніт. В цьому випадку кажуть: навколо магніту існує магнітне поле, котре діє на інші магніти.

Магнітні поля відіграють виключно важливу роль у природі та техніці. Вони виявляють себе в багатьох космічних явищах, використовуються в електромагнітах, генераторах електричного струму, трансформаторах, медичному обладнанні, тощо. Є вагомі підстави вважати, що магнітні поля грають досить важливу роль в життєдіяльності різноманітних живих організмів, в тому числі, для орієнтування риб під час їх міграцій в океані та птахів, під час їх перельотів на далекі відстані, впливають на самопочуття людини. Однак ці біомагнітні явища ще потребують ретельного дослідження.

Закріплення знань і вмінь
Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.