Конспект уроку: Лабораторна робота № 8 "З'ясування умов рівноваги важеля"
Прилади і матеріали.
1. Динамометр.
2. Набір тягарців.
3. Важіль на штативі.
Хід роботи:
1. Зрівноважити важіль, обертаючи гайки на його кінцях так, щоб він розташувався горизонтально.
2. Сережки на важелі розмістити 2 по ліву і 2 по праву сторону від центра закріплення важеля.
3. До ближчої (від центра закріплення важеля) сережки справа прикріпити два важки (F1 = 2 Н) і розмістити їх на відстані 15 см від центра закріплення важеля, користуючись шкалою довжини (плече l1 = 15 см). До ближчої (від центра закріплення важеля) сережки зліва прикріпити три важки (F2 = З Н). Рухаючи їх, знайти точку на лівому плечі важеля, коли він встановиться у рівновазі. По шкалі встановити довжину плеча дії сили F2. Дані вимірювань занести до таблиці 1.
4. Дослід повторити для іншого значення сил. До ближчої (від центра закріплення важеля) сережки справа прикріпити три важки (F1 =3 Н) і розмістити їх на відстані 10 см від центра закріплення важеля, користуючись шкалою довжини (плече l1 = 10 см). До ближчої (від центра закріплення важеля) сережки зліва прикріпити один важок (F2 = 1 Н). Рухаючи його, знайти точку на лівому плечі важеля, коли він встановиться у рівновазі. По шкалі встановити довжину плеча дії сили F2. Дані вимірювань занести до таблиці 1.
Таблиця 1. (Важіль першого роду)
5. Зробити висновок щодо знаку співвідношення між відношеннями(“<”, ”>" або “=”).
6. До ближчої (від центра закріплення важеля) сережки справа прикріпити три важки (F1 = З Н) і розмістити іх на відстані 20 см від центра закріплення важеля, користуючись шкалою довжини (плече l1 = 20 см). До другої сережки справа (від центра закріплення важеля) прикріпити динамометр і розмістити його на відстані 25 см (плече l2 = 25 см) так, щоб сила пружності динамометра протидіяла силі F1. Утримуючи важіль в вертикальному положенні з допомогою динамометра, зняти його покази F2. Дані вимірювань занести до таблиці 2.
7.Дослід повторити для іншого значення сил і плечей. До дальшої (від центра закріплення важеля) сережки справа прикріпити два важки (F1 = 2 Н) і розмістити іх на відстані 15 см від центра закріплення важеля, користуючись шкалою довжини (плече l1 = 15 см). До першої сережки справа (від центра закріплення важеля) прикріпити динамометр і розмістити його на відстані 10 см (плече F2 = 10 см) так, щоб сила пружності динамометра протидіяла силі F1. Утримуючи важіль в вертикальному положенні з допомогою динамометра, зняти його покази F2. Дані вимірювань занести до таблиці 2.
Таблиця 2. (Важіль другого роду)
5. Зробити висновок, щодо знаку співвідношення між відношенням (“<”, “>” або “=”).
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар