Конспект уроку: Рівняння теплового балансу
закріпити знання школярів щодо теплового балансу, розкрити суть рівняння теплового балансу, розвивати вміння складати рівняння теплового балансу та аналізувати його
Рівняння теплового балансу
Коли тіла знаходяться у тепловому контакті, то тепло передається від більш нагрітого до менш нагрітого тіла. З часом між цими тілами встановлюється теплова рівновага, тобто у всіх тілах встановлюється однакова температура. Часто виникає потреба визначати величини, котрі характеризують теплообмінні процеси тіл, наприклад, - визначити температуру суміші гарячої і холодної води або встановити кількість теплоти, котру необхідно надати тілам різної температури для встановлення певної загальної температури тіл та ін.
В усіх цих випадках складають і розв'язують рівняння, які містять шукані величини. За умови, коли над тілами не виконується механічна робота, керуються такими правилами:
1) усі тіла досягають теплової рівноваги, коли їх температури вирівнюються.
2) перебуваючи у теплообміні, одні тіла віддають таку ж кількість теплоти, котру отримують інші. Ця умова називається тепловим балансом, а рівняння – рівнянням теплового балансу. Воно є виразом закону збереження енергії при теплообміні.
3) прийнято вважати кількість теплоти додатною, якщо тіло приймає теплову енергію, і від'ємною, якщо тіло віддає її.
Тому рівняння теплового балансу має відображати те, що сума кількості теплоти, котру отримали тіла, рівна сумі кількості теплоти, котру віддали інші тіла в результаті теплообміну:
При проведенні розрахунків теплообмінних процесів, розв'язуванні задач корисно дотримуватись такої послідовності дій;
- виявити, які тіла перебувають у теплообміні;
- яка температура теплової рівноваги. Якщо вона є шуканою, позначити її літерою t.
- виявити, котрі тіла віддають теплоту, а котрі отримують її;
- записати формулу для кількості теплоти кожного з тіл;
- скласти рівняння теплового балансу. У його лівій частині зазначити суму кількості теплоти, що її отримували тіла, перебуваючи у теплообміні;
- в правій частині записати суму кількості теплоти, котру віддали тіла у результаті теплообміну;
- розв'язати рівняння відносно шуканої величини.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар