Конспект уроку: Види м’язів. Механізм скорочення м’язів

30.12.2018
86 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Види м’язів. Механізм скорочення м’язів
Мета уроку:

Навчальна мета: ознайомити учнів класу з видами м’язів, розглянути механізм скорочення м’язів

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Розкажіть про будову м'яза, користуючись.

2. Поясніть різницю між м'язовим волокном і м'язовим пучком.

3. Чому в м'язових волокнах міститься багато ядер? велика кількість мітохондрій?

4. Чому м'язову тканину називають посмугованою?

5. Які з міофібрил наближуються одна до одної в саркомірі під час скорочення м'яза?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Скорочення м'яза.

Хоч актин й міозин звуть скоротливими білками, їхні молекули не коротшають. Однак нитки актину здатні рухатися уздовж міозину, зменшуючи довжину саркоміра. Як це здійснюється?

У молекулах міозину є рухомі елементи - голівки. Коли до волокна приходить нервовий імпульс, то голівки міозину прикріплюють до ниток актину, підтягуючи одна до іншої їх. Один такий рух - й актинові нитки зближуються на декілька нанометрів.Рухи ці повторюються велику кількість раз і в усіх саркомірах. Відстань поміж нитками актину знижується, скорочуються й саркоміри. Знижується й довжина м'язового волокна, або ж, як кажуть, волокно скорочується. Коли більша кількість голівок міозину відкріплюються від актину, його нитки повертаються в вихідний стан, а волокно таким чином розслаблюється.

Нервові імпульси в тілі по закінченнях одного нейрона надходять одночасно до цілої групи м'язових волокон. Однак різні групи волокон в м'язі здатні скорочуватися як одночасно, так й послідовно. Одночасне скорочення усіх груп волокон здатне знизити довжину м'яза на третину від початкової.

Стан всіх м'язів увесь час контролюються нервовою системою людини. Наприклад, коли ви йдете або ж сидите, скорочуються м'язи не тільки ті із них, які приймають участь в рухах або ж підтриманні пози. «Вільні» м'язи також перебувають в стані помірного скорочення, так званому м'язовому тонусі. Дякуючи цьому м'яз взмозі швидко підключитися до виконання руху. В процесі сну або ж втрати свідомості у людини тонус м'язів знижується.

На скорочення м'язів витрачається до 40 відсотків енергії, котра звільняється в процесі розщеплення молекул АТФ в м'язових волокнах. Залишок енергії розсіюється в формі тепла, саме тому ви себе відчуваєте розпаленими після бігу чи фізичних навантажень.

Види м'язів.

За розміщенням м'яза відносно осі тіла людини виділяють прямі та косі м'язи. Розрізняють м'язи й за розміщенням м'язових пучків відносно до сухожиль м'язів. В паралельних м'язах пучки розміщені паралельно подовжній осі м'яза. Подібний м'яз має веретеноподібну форму, наприклад, як біцепс, або ж бути плоским, зокрема, як кравецький м'яз стегна. В пір'ястому м'язі пучки до сухожилля приєднуються під кутом, подібно до опахала до стрижня в пташиному пері. Таким способом розміщені пучки й литці. В кругових м'язах, зокрема в круговому м'язі рота, пучки формують кільця. Розташування м'язових пучків має вплив на силу м'язів - максимальною вона є в пір'ястих м'язів.

Групи скелетних м'язів

В скелетній мускулатурі розрізняють м'язи голови та шиї, тулуба, верхніх й нижніх кінцівок.

Поміж м'язів голови розрізняють жувальні і мімічні. Жувальні м'язи зміщують нижню щелепу. Мімічні м'язи одним із кінців прикріплюються до кісток черепа, а іншим - до шкіри обличчя. В процесі їхнього скорочення ділянки поверхні шкіри зміщуються та вираз обличчя людини змінюється. Круговий м'яз рота визначає рухи губ, а м'язи шиї повертають й нагинають голову.

Складова грудних м'язів приймає участь в рухах рук людини, а міжреберні м'язи та діафрагма - в дихальних рухах. Поверхневі м'язи на спині також здійснюють рухи рук та частково - голови та шиї. Глибинні м'язи на спині розгинають й повертають тулуб, тримають його в вертикальному положенні. М'язи живота (так званий черевний прес) формують стінку черевної порожнини, тримуючи внутрішні органи у сталому положенні, приймають участь в рухах тулуба уперед й убік.

М'язи плечового пояса людини здійснюють рухи рук в плечовому суглобі та рух лопаток. В свою чергу, передня група м'язів плеча називаются згиначі, задня - розгиначі руки у ліктьовому суглобі. Далі передні м'язи в передпліччі згинають кисть й пальці, задні - розгинають. В русі пальців приймають участь й м'язи кисті людини.

М'язи пояса нижніх кінцівок забезпечують рухи ніг в тазостегнового суглобі, а також випрямляють зігнений вперед тулуб, забезпечують вертикальне положення тіла людини. Стегнові м'язи передньої групи та задньої групи розгинають й згинають гомілку й стегно, в свою чергу м'язи внутрішньої групи рухають стегно всередину й назовні. А гомілкові м'язи передньої й задньої групи згинають та розгинають стопу та пальці.

Окрім м'язів-антагоністів, в скелетній мускулатурі є м'язи-синергісти, що приймають участь одночасно у одному і тому самому русі. Синергістами являються біцепс та плечовий м'яз, котрі згинають передпліччя у ліктьовому суглобі, трицепс й ліктьовий м'яз, котрі його розгинають.

Усі назви м'язів походять від їхнього положення у тілі (міжреберний, підколінний), форми м'яза (дельтоподібний, ромбоподібний) й його розміщення відносно вертикальної вісі тіла (косий та прямий м'язи живота).

Закріплення знань і вмінь

1. Проаналізуй механізм м'язового скорочення.

2. З'ясуй, чому у скороченні м'яза може приймати участь різна кількість м'язових волокон.

3. Назвіть групи, на які поділяють скелетні м'язи?

4. Чому мімічні м'язи людини відносять до скелетних?

5. Серед м'язів, котрі розгинають й згинають ногу, назвіть м'язи-антагоністи й м'язи-синергісти.

6. Зробіть декілька рухів рукою у різних суглобах та спробуйте визначити, що за м'язи її згинають та розгинають.

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.