Конспект уроку: Види м’язів. Механізм скорочення м’язів
Навчальна мета: ознайомити учнів класу з видами м’язів, розглянути механізм скорочення м’язів
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
1. Розкажіть про будову м'яза, користуючись.
2. Поясніть різницю між м'язовим волокном і м'язовим пучком.
3. Чому в м'язових волокнах міститься багато ядер? велика кількість мітохондрій?
4. Чому м'язову тканину називають посмугованою?
5. Які з міофібрил наближуються одна до одної в саркомірі під час скорочення м'яза?
Скорочення м'яза.
Хоч актин й міозин звуть скоротливими білками, їхні молекули не коротшають. Однак нитки актину здатні рухатися уздовж міозину, зменшуючи довжину саркоміра. Як це здійснюється?
У молекулах міозину є рухомі елементи - голівки. Коли до волокна приходить нервовий імпульс, то голівки міозину прикріплюють до ниток актину, підтягуючи одна до іншої їх. Один такий рух - й актинові нитки зближуються на декілька нанометрів.Рухи ці повторюються велику кількість раз і в усіх саркомірах. Відстань поміж нитками актину знижується, скорочуються й саркоміри. Знижується й довжина м'язового волокна, або ж, як кажуть, волокно скорочується. Коли більша кількість голівок міозину відкріплюються від актину, його нитки повертаються в вихідний стан, а волокно таким чином розслаблюється.
Нервові імпульси в тілі по закінченнях одного нейрона надходять одночасно до цілої групи м'язових волокон. Однак різні групи волокон в м'язі здатні скорочуватися як одночасно, так й послідовно. Одночасне скорочення усіх груп волокон здатне знизити довжину м'яза на третину від початкової.
Стан всіх м'язів увесь час контролюються нервовою системою людини. Наприклад, коли ви йдете або ж сидите, скорочуються м'язи не тільки ті із них, які приймають участь в рухах або ж підтриманні пози. «Вільні» м'язи також перебувають в стані помірного скорочення, так званому м'язовому тонусі. Дякуючи цьому м'яз взмозі швидко підключитися до виконання руху. В процесі сну або ж втрати свідомості у людини тонус м'язів знижується.
На скорочення м'язів витрачається до 40 відсотків енергії, котра звільняється в процесі розщеплення молекул АТФ в м'язових волокнах. Залишок енергії розсіюється в формі тепла, саме тому ви себе відчуваєте розпаленими після бігу чи фізичних навантажень.
Види м'язів.
За розміщенням м'яза відносно осі тіла людини виділяють прямі та косі м'язи. Розрізняють м'язи й за розміщенням м'язових пучків відносно до сухожиль м'язів. В паралельних м'язах пучки розміщені паралельно подовжній осі м'яза. Подібний м'яз має веретеноподібну форму, наприклад, як біцепс, або ж бути плоским, зокрема, як кравецький м'яз стегна. В пір'ястому м'язі пучки до сухожилля приєднуються під кутом, подібно до опахала до стрижня в пташиному пері. Таким способом розміщені пучки й литці. В кругових м'язах, зокрема в круговому м'язі рота, пучки формують кільця. Розташування м'язових пучків має вплив на силу м'язів - максимальною вона є в пір'ястих м'язів.
Групи скелетних м'язів
В скелетній мускулатурі розрізняють м'язи голови та шиї, тулуба, верхніх й нижніх кінцівок.
Поміж м'язів голови розрізняють жувальні і мімічні. Жувальні м'язи зміщують нижню щелепу. Мімічні м'язи одним із кінців прикріплюються до кісток черепа, а іншим - до шкіри обличчя. В процесі їхнього скорочення ділянки поверхні шкіри зміщуються та вираз обличчя людини змінюється. Круговий м'яз рота визначає рухи губ, а м'язи шиї повертають й нагинають голову.
Складова грудних м'язів приймає участь в рухах рук людини, а міжреберні м'язи та діафрагма - в дихальних рухах. Поверхневі м'язи на спині також здійснюють рухи рук та частково - голови та шиї. Глибинні м'язи на спині розгинають й повертають тулуб, тримають його в вертикальному положенні. М'язи живота (так званий черевний прес) формують стінку черевної порожнини, тримуючи внутрішні органи у сталому положенні, приймають участь в рухах тулуба уперед й убік.
М'язи плечового пояса людини здійснюють рухи рук в плечовому суглобі та рух лопаток. В свою чергу, передня група м'язів плеча називаются згиначі, задня - розгиначі руки у ліктьовому суглобі. Далі передні м'язи в передпліччі згинають кисть й пальці, задні - розгинають. В русі пальців приймають участь й м'язи кисті людини.
М'язи пояса нижніх кінцівок забезпечують рухи ніг в тазостегнового суглобі, а також випрямляють зігнений вперед тулуб, забезпечують вертикальне положення тіла людини. Стегнові м'язи передньої групи та задньої групи розгинають й згинають гомілку й стегно, в свою чергу м'язи внутрішньої групи рухають стегно всередину й назовні. А гомілкові м'язи передньої й задньої групи згинають та розгинають стопу та пальці.
Окрім м'язів-антагоністів, в скелетній мускулатурі є м'язи-синергісти, що приймають участь одночасно у одному і тому самому русі. Синергістами являються біцепс та плечовий м'яз, котрі згинають передпліччя у ліктьовому суглобі, трицепс й ліктьовий м'яз, котрі його розгинають.
Усі назви м'язів походять від їхнього положення у тілі (міжреберний, підколінний), форми м'яза (дельтоподібний, ромбоподібний) й його розміщення відносно вертикальної вісі тіла (косий та прямий м'язи живота).
1. Проаналізуй механізм м'язового скорочення.
2. З'ясуй, чому у скороченні м'яза може приймати участь різна кількість м'язових волокон.
3. Назвіть групи, на які поділяють скелетні м'язи?
4. Чому мімічні м'язи людини відносять до скелетних?
5. Серед м'язів, котрі розгинають й згинають ногу, назвіть м'язи-антагоністи й м'язи-синергісти.
6. Зробіть декілька рухів рукою у різних суглобах та спробуйте визначити, що за м'язи її згинають та розгинають.
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар