Конспект уроку: Статеве дозрівання. Характеристика підліткового періоду

07.09.2018
2486 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Статеве дозрівання. Характеристика підліткового періоду
Мета уроку:

Навчальна мета: сформувати загальне уявлення про фізіологічні, психологічні й соціальні особливості підліткового періоду, його значення в житті людини.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання і матеріали: таблиця «Вікові періоди життя людини»

Концепція уроку: оскільки обговорюваний період безпосередньостосується школярів (це їхня вікова група), то основне завдання уроку – допомогти учням розібратися у власних фізіолого-психологічних особливостях, підказати шлях вирішення підліткових проблем.

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Питання до учнів.

  1. Які основні етапи постембріонального розвитку людини ви знаєте?
  2. Чим характеризується грудний період?
  3. Яких правил догляду за немовлям потрібно дотримуватися матері?
  4. Чим характеризується період дитинства?
  5. Яку роль виконують ігри під час розвитку дитини дошкільного віку?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Бесіда

  1. Чи можете ви описати свій власний фізіологічний стан?
  2. Чи відбуваються останнім часом у вашому організмі які-небудь зміни?
  3. Як ви гадаєте, чи можуть вам допомогти знання про власний віковий період, чи все відбувається саме собою?

Обговорюючи ці питання, слід підвести учнів до розуміння, що в період статевого дозрівання в організмі юнаків і дівчат відбуваються такі зміни, які якнайкраще забезпечують можливість репродукції.

Основна частина уроку

Основні характеристики підліткового періоду

Розповідь учителя

У період статевого дозрівання в підлітків посилене виділення гормонів (особливо з кори надниркових залоз) підтримує в організмі стан високої активності. Можуть виникати різкі коливання артеріального циклу. Можуть виникати різкі коливання артеріального тиску, неприємні відчуття в різних частинах тіла, зниження апетиту, часті зміни настрою. Останнім часом прискорилися темпи фізичного й статевого розвитку дітей. Це явище одержало назву акселерації. Наприклад, у 20-х роках ХХ ст.. зріст 14-річниххлопчиків сягав у середньому 145,4 см, а в 70-1 роки – 162,6 см. При цьому маса тіла в середньому зросла на 13,5 кг. Так само помітно збільшилися середні показники зросту й маси тіла дівчаток. Причини акселерації складні, різноманітні й до кінця не вивчені. З’ясовано , що більш ранній фізичний розвиток сучасних дітей не спричиняє прискорення їхнього психологічного й соціального дозрівання.

Статеве дозрівання в людини відбувається поступово, у міру становлення гормональної функції статевих залоз, що сприяють формуванню й розвитку вторинних статевих ознак, характерних для чоловічого чи жіночого конституціонального типу. До кінця статевого дозрівання організм має всі ознаки своєї статі і стає здатним до репродуктивної функції.

Формування специфічного гормонального статусу й здатності до відтворення в жінок завершується до 13-15 років, коли з’являються перші менструації та встановлюється оваріальний цикл. У чоловіків статеве дозрівання завершується, як правило, до 14-18 років.

Необхідно відзначити, що в поняття «статеве дозрівання» входить не тільки розвиток первинних і вторинних статевих ознак, але й становлення адекватної статевої поведінки.

У період статевого дозрівання в хлопчиків відбувається розвиток мускулатури спини й грудей, збільшується маса тіла, зменшується товщина підшкірного жирового шару, формується черевний тип дихання, «ламається» голос, пробиваються вуса й борода, волосся на лобку й у пахвовій ямці, починають відбуватися вуса й борода, волосся на лобку й у паховій ямці, починають відбуватися полюції. У дівчаток поряд із розвитком м’язової системи рівномірно збільшується підшкірний жировий шар, формується грудний тип дихання, розвиваються грудні залози, починаються менструації.

У цей час у підлітків збільшується збудливість, виникає підвищена дратівливість, спостерігаються розлади сну.

Необхідно розмежовувати фізіологічну, психологічну й соціальну зрілість.

Фізіологічна зрілість – це етап статевого дозрівання організму. Термін досягнення фізіологічної зрілості індивідуальний. Він залежить від кліматичних, спадкових та інших чинників.

Психологічна зрілість – етап розвитку, протягом якого в юнаків і дівчат формуються моральна стійкість, достатній самоконтроль, адекватна поведінка в суспільстві.

Соціальна зрілість – формування свідомого повноцінного члена суспільства, особистості. Соціальна зрілість людини визначається цілим рядом умов: завершенням освіти, початком трудової діяльності, економічною самостійністю, політичним і громадським удосконаленням.

Закріплення знань і вмінь

Завдання учням

Виконати завдання робочого зошита с. 53 («Поняття й терміни для обов’язкового запам’ятовування»).

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

1) Вивчити матеріал підручника § 34.

2) Виконати завдання підручника с. 128, № 1-6.

*Матеріал лише для ознайомлення. Права на даний урок належать його автору

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.