Конспект уроку: Види навчання

02.05.2014
3009 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Види навчання
Мета уроку:

познайомити учнів з процесом такої діяльності людини як навчанням, з видами й формами навчання;

визначити значення навчальної діяльності й освіти для подальшого розвитку особистості;

розвивати в учнів уміння виділяти головне в матеріалі, який вивчається, вміння порівнювати між собою види навчання й значення навчання у життєдіяльності;

вміння логічно мислити й проводити відповідні висновки;

виховувати в школярів бережливе відношення до процесів життєдіяльності свого організму.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Робота з картками

Позначте рефлекси які належать: А – до безумовних, Б – до умовних

  • пристосовують організм до мінливих умов середовища;
  • базуються на природжених реакціях організму;
  • підтримують постійність внутрішнього середовища організму
  • в основі лежать тимчасові зв’язки;
  • природжені;
  • пов’язані з корою великого мозку;
  • мінливі;
  • індивідуальні;
  • пристосовують організм до постійних умов середовища;
  • забезпечують відтворення потомства;
  • дуги проходять через спинний мозок і стовбурову частину головного мозку.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Впродовж декількох років ви ходите до школи, там відбувається процес навчання, згодом в вищих навчальних закладах знову навчання продовжується, також вас навчають вдома чи на вулиці… Подумайте, чому ж воно здійснюється так довго?

Основна частина уроку

1. Навчання й його види

Навчання – пристосувальні, тобто адаптивні зміни індивідуальної поведінки внаслідок попереднього досвіду. Відносна стійкість набутих форм поведінки залежна від пам'яті, котра зберігає отриману інформацію.

Розрізняються подібні види навчання:

    1. закарбування (імпринтинг),

    2. звикання,

    3. навчання шляхом «спроб та помилок»,

    4. латентне навчання,

    5. осяяння (інсайт).

Імпринтинг, чи закарбування, - властивість новонароджених та немовлят в момент розвитку аналізаторів фіксувати у пам'яті образи власних батьків, оточення т.п.. Вони не тільки запам'ятовують образ своєї матері та розрізняють його із-поміж інших, а і цілісну поведінку батьків, неоднакові події, що приносять задоволення чи ж небезпеку, а і відтворюють їхня з дивовижною точністю. У подальшому дана набута форма поведінки здатна перетворюватися на вищий рівень - складну умовнорефлекторну діяльність.

У основі звикання знаходиться відсутність реакції на конкретний стимул. Виробити його можна внаслідок тривалого повторення стимулів, котрі не підкріплюються покаранням чи заохоченням. Із цим ми нерідко зустрічаємося в житті. Коли хтось обіцяє, однак не здійснює обіцяного, ми звикаємо й із часом уже не реагуємо на таку обіцянку.

Інший спосіб, навчання шляхом «спроб й помилок» досить детально описав відомий американський психолог Е. Торндайк. Так наприклад, аби навчитися гарно і вільно плавати, потрібно здійснювати дуже багато спроб, допускаючи і помилки. Із часом стає досвіду більше й відповідно і помилок допускається менше. Таким методом інколи користуються творчі люди: учені, художники, шукаючи шлях вірного розв'язання проблеми.

Латентне, чи приховане, навчання направлене на задоволення потреби, так наприклад в додаткових знаннях. В момент читання науково-популярного чи іншого журналу чи участі у гуртках за інтересами люди отримують інформацію, котра, на перший погляд, наче другорядна, однак із часом здатні мати життєво чи професійно важливе значення у життєдіяльності.

Осяяння або інсайт - це вища форма навчання, базою котрого являється здогадка або раптове розуміння істотного в структурі, ситуації у цілому. З допомогою такого навчання люди мають здатність осмислено розв'язувати ти чи іншу проблему.

Переважна кількість головних видів навчальної діяльності грунтується на повторенні у певній послідовності дій впродовж тривалого часу. Це викликає утворенню єдиного ланцюга умовних рефлексів, в якому рефлекторна реакція у відповідь на перший подразник являється пусковим моментом для усього ланцюга. Так утворюється динамічний стереотип.

2. Динамічний стереотип

Динамічний стереотип – система послідовних закріплених умовних рефлексів, що утворилися в відповідь на постійно повторювану систему умовних подразників (приклад: рухові навички).

Утворення динамічних стереотипів сприяє формуванню навичок.

3. Навички і їх утворення

Навички – це такі способи виконання дій , які виникають завдяки багаторазовому повторенню і стають автоматичними, тобто виконуються підсвідомо (наприклад: біг, уміння писати, гра на музичних інструментах).

Схема формування навички
Рис. 1. Схема формування навички

4. Звички

Звички – типові для людини дії, чи особливості поведінки, котрі стали для неї потребою.

Заповнення таблиці Позитивні і негативні звички

Закріплення знань і вмінь

    1. Що таке навчання?

    2. Які види навчання ви знаєте?

    3. В чому суть кожного з цих видів?

    4. Що таке динамічний стереотип?

    5. Що таке навички?

    6. Як пов’язане утворення динамічних стереотипів і утворення навичок?

    7. Яка схема утворення рухової навички?

    8. Що таке звички?

    9. Яких видів вони бувають?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.