Конспект уроку: Ретикулярна формація мозку і рівні сприйняття інформації

28.04.2014
3472 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Ретикулярна формація мозку і рівні сприйняття інформації
Мета уроку:

сформувати знання школярів про вищу нервову діяльність; познайомити їх з роллю ретикулярної формації й рівнями сприйняття інформації; розвивати в школярів вміння порівнювати будову головного мозку із сприйняттям інформації й усіх важливих функцій життя; вміння логічно мислити, здійснювати висновки й узагальнення; виховувати бережливе відношення до власного здоров’я, рідних й близьких і всіх оточуючих.

Тип уроку:
Засвоєння нових знань
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Шляхом бесіди з’ясувати знання школярів про будову головного мозку людини і особливо переднього відділу та значення кори.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Дайте відповіді на проблемні запитання:

    - Чому людина під анестезією й наркозом не сприймає подразнень й сигналів навколишнього середовища?

    - Вкажіть чому мати, котра займається справами, не чує ніяких звуків (наприклад, телевізора, котрий увімкнений, пральної машини чи звуків вулиці), однак коли заплаче її дитина, котра спала у кімнаті, мати вмить почує й кине усю свою роботу?

Основна частина уроку

Людина як унікальна біосоціальна істота весь час адаптується до умов середовища, у якому мешкає. Окрім природних впливів, зокрема, температури, зміни тиску, рівня освітленості і т.п., їй доводиться стикатися й зі соціальними чинниками, тобто співіснування у різноманітних соціальних групах: родині, школі т.п. Відповідно людина весь час змінює власну поведінку, щоб задовольнити власні потреби в підтриманні життєдіяльності й соціальному становленні. Біологічно доцільними є реакції людського організму на дію подразників як зовнішнього, так і внутрішнього середовища забезпечують наступні пристосувальні механізми, такі як безумовні або природжені рефлекси, умовні або набуті рефлекси та розумова діяльність.

Таким чином, поведінка людини - складний комплекс різноманітних пристосувань, які спрямовані на задоволення потреб організму (соціальних, фізіологічних, духовних). Складається вона з закріплених спадково різних рефлекторних реакцій й звичок, навичок, набутих з допомогою навчання.

- Хто із учених займався вивченням рефлекторної діяльності людини? (прочитати уривок параграфу)

Думку про те, що уся психічна діяльність людини являється рефлекторною, уперше висловив у 1863 році І. М. Сєченов. Ще на початку 20-го ст. експериментально її підтвердив І. П. Павлов та перетворив на учення про вищу нервову діяльність.

Вища нервова діяльність

Безумовно- і умовнорефлекторна діяльність людей взаємопов'язані і разом складають вищу нервову діяльність. Являється вона функцією кори кінцевого мозку і підкіркових ядер. Таким чином, вища нервова діяльність представляє собою сукупність взаємопов'язаних між собою нервових процесів, які здійснюються у головному мозку та забезпечують перебіг різних поведінкових реакцій людини.

- укажіть що за система організму людини забезпечує вищу нервову діяльність людини?

Вища нервова діяльність людини являється фізіологічною основою різних психічних процесів. Можлива зміна психічного стану людей позначається на діяльності її фізіологічних систем та, навпаки, функціональний стан організму може впливати на психіку людини. Людська психіка - це внутрішній світ людини, відчуття її й сприйняття, уява, пам'ять, почуття, мислення, воля. Вона утворюється під впливом соціального оточення як комплекс свідомих та підсвідомих процесів та станів.

Вивченням проявів роботи мозку в формі уявлень, емоцій, образів, соціальної поведінки займається наука психологія. Вона теж досліджує те, як під впливом умов існування, навчання та виховання утворюється особистість людини.

Розуміння закономірностей вищої нервової діяльності велике значення має для навчання, трудової діяльності, виховання, збереження людського здоровя. Оскільки ефективність навчання надзвичайно істотно залежне від функціонального стану організму, під котрим розуміють рівень активності структур мозку, котрі відповідають за сприйняття, збереження й відтворення інформації.

Значення ретикулярної формації в сприйнятті інформації

Людина упізнає світ з допомогою інформації (сигналів), котру одержує, переробляє й з допомогою котрої приймає рішення та утворює поведінку.

- З допомогою чого людина сприймає інформацію?

Сприйняття інформації людиною пов'язане із ретикулярною формацією мозку.

Ретикулярна формація й кора великих півкуль головного мозку поєднані тісно поміж собою. Між ними існує зв'язок: кора мозку - ретикулярна формація - кора мозку.

- із чого складається кора головного мозку, й котра частина ГМ бере участь у обробці інформації?

Всі імпульси, котрі йдуть від органів чуття, передаються у кору досить великих півкуль головного мозку, а із неї - в ретикулярну формацію, де усі збудження наче відкладається. За необхідності (контрольна робота, посилена фізична робота т.п.) ретикулярна формація проводить збудження у кору досить великих півкуль й активізує її. Нерідко її порівнюють з центральним рубильником, з допомогою котрого вмикають чи вимикають енергію. Ця особлива «електростанція» мозку працює на свою повну потужність, в той час, коли людина активно працює, мислить чи охоплена емоціями. Ретикулярна формація отримує інформацію від всіх органів чуттів, внутрішніх і інших органів, її оцінює та вибірково (тільки потрібну) передає у лімбічну систему й кору значних півкуль головного мозку. Регулює вона рівень збудливості та тонусу різноманітних відділів нервової системи, в тому числі із корою кінцевого мозку, грає важливу функцію в процесах свідомості, сприйняття, пам'яті, мислення, сну, вегетативних функціях, неспання, цілеспрямованих рухах, а теж в механізмах утворення цілісних реакцій організму.

Таким чином, ретикулярна формація здійснює роль своєрідного фільтра, котрий надає можливість важливим для організму людини сенсорним системам активізувати кору мозку, однак не пропускає звичні для нього сигнали чи сигнали, що нерідко повторюються. Вона являється «інформаційним індикатором», котрий визначає важливість інформації, котра надходить в мозок. Дякуючи такій здатності ретикулярна формація оберігає мозок від надмірної кількості інформації. Втім функція власне ретикулярної формації знаходиться під контролем значних півкуль головного мозку.

Закріплення знань і вмінь

    1. Що таке поведінка людини?

    2. Що собою являє вища нервова діяльність?

    3. Що є фізіологічною основою психічних процесів людини?

    4. Що таке психіка?

    5. Яке значення ретикулярної формації у сприйнятті інформації

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.