Конспект уроку: Регуляторні системи організму людини
поглибити знання учнів про фізіологічні та функціональні системи організму, звернути увагу на регуляції функцій і регуляторні системи, сформувати уявлення про людський організм як цілісну і саморегулювальну систему; розвивати вміння в учнів виділяти головне, порівнювати біологічні об’єкти та явища; виховувати бережливе відношення до свого організму.
Самостійна робота:
Заповнити таблицю:
Фізіологічна система / Її будова / Функції
Повідомлення учням теми і мети уроку:
Проблемне питання:
-Хто керує роботою органів і систем органів?
Всі фізіологічні процеси у людському організмі протікають узгоджено врезультаті існування певних механізмів регуляції, так званої нервової і гуморальної.
Нервова регуляці здійснюється з допомогою нервової системи.
Гуморальна регуляція здійснюється за допомогою гуморальних чинників, тобто гормонів, що виділяються в кров людини.
Нервова регуляція здійснюється з допомогою нервових імпульсів. Вона являється швидкою та локальною і стосується усіх систем організму людини. В основі лежить певний рефлекторний принцип, який складається з реакції-відповіді на подразнення, яка здійснюється через ЦНС та контролюється нею. А структурно-функціональною основою даного рефлексу являється рефлекторна дуга.
В свою чергу гуморальна регуляція являється координацією фізіологічних і біохімічних процесів, що здійснюється через спеціальні рідини організму (humor – з лат. Волога чи рідина).
Імунна система людини також є регулятором всіх функцій організму, оскільки імунітет забезпечує стійкість організму до всіх чужорідних антигенів. Завданням людської імунної системи являється розпізнавання та руйнування усіх чужорідних структур, які потрапили в організм.
Іммунологічна реакція являється невід’ємною частиною гуморальної, оскільки більшість фізіологічних і біохімічних процесів здійснюється за особистої участі всіх гуморальних посередників. Інтенсивність імунної відповіді керується також нейрогуморальним способом. А робота імунної системи регулюється мозком та ендокринною системою. Така нервова та гуморальна регуляція відбувається з допомогою нейромедіаторів, нейропептидів, що досягають органів імунної системи людини по аксонах нервів.
Сама по собі гуморальна регуляція підпорядковується загальній нервовій регуляції та становить разом із нею цілісну систему нейрогуморальної регуляції функцій людського організму. Це відіграє досить важливу роль в підтримці відносної постійності складу й властивостей внутрішнього середовища організму, так званого гомеостазу і пристосування його до можливих змінних умов навколишнього довкілля.
В результаті, регуляція функцій не здатна здійснюватися з допомогою тільки нервової або гуморальної регуляції, так як це єдиний комплекс, що називається нейрогуморальна регуляція.
Порівняльна характеристика нервової й гуморальної регуляцій.
1.Як відбувається регуляція функцій організму?
2.Які регуляторні системи ви знаєте?
3.В чому полягає їх дія?
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар