Конспект уроку: Регуляторні системи організму людини

27.11.2013
4634 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Регуляторні системи організму людини
Мета уроку:

поглибити знання учнів про фізіологічні та функціональні системи організму, звернути увагу на регуляції функцій і регуляторні системи, сформувати уявлення про людський організм як цілісну і саморегулювальну систему; розвивати вміння в учнів виділяти головне, порівнювати біологічні об’єкти та явища; виховувати бережливе відношення до свого організму.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
орган, система органів, гуморальна регуляція, нервова регуляція, фізіологічна система, імунна система, функціональна система
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати і учнів до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Самостійна робота:

Заповнити таблицю:

Фізіологічна система / Її будова / Функції

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомлення учням теми і мети уроку:

Проблемне питання:

-Хто керує роботою органів і систем органів?

Основна частина уроку

Всі фізіологічні процеси у людському організмі протікають узгоджено врезультаті існування певних механізмів регуляції, так званої нервової і гуморальної.

Нервова регуляці здійснюється з допомогою нервової системи.

Гуморальна регуляція здійснюється за допомогою гуморальних чинників, тобто гормонів, що виділяються в кров людини.

Нервова регуляція здійснюється з допомогою нервових імпульсів. Вона являється швидкою та локальною і стосується усіх систем організму людини. В основі лежить певний рефлекторний принцип, який складається з реакції-відповіді на подразнення, яка здійснюється через ЦНС та контролюється нею. А структурно-функціональною основою даного рефлексу являється рефлекторна дуга.

В свою чергу гуморальна регуляція являється координацією фізіологічних і біохімічних процесів, що здійснюється через спеціальні рідини організму (humor – з лат. Волога чи рідина).

Імунна система людини також є регулятором всіх функцій організму, оскільки імунітет забезпечує стійкість організму до всіх чужорідних антигенів. Завданням людської імунної системи являється розпізнавання та руйнування усіх чужорідних структур, які потрапили в організм.

Іммунологічна реакція являється невід’ємною частиною гуморальної, оскільки більшість фізіологічних і біохімічних процесів здійснюється за особистої участі всіх гуморальних посередників. Інтенсивність імунної відповіді керується також нейрогуморальним способом. А робота імунної системи регулюється мозком та ендокринною системою. Така нервова та гуморальна регуляція відбувається з допомогою нейромедіаторів, нейропептидів, що досягають органів імунної системи людини по аксонах нервів.

Сама по собі гуморальна регуляція підпорядковується загальній нервовій регуляції та становить разом із нею цілісну систему нейрогуморальної регуляції функцій людського організму. Це відіграє досить важливу роль в підтримці відносної постійності складу й властивостей внутрішнього середовища організму, так званого гомеостазу і пристосування його до можливих змінних умов навколишнього довкілля.

В результаті, регуляція функцій не здатна здійснюватися з допомогою тільки нервової або гуморальної регуляції, так як це єдиний комплекс, що називається нейрогуморальна регуляція.

Порівняльна характеристика нервової й гуморальної регуляцій.

Закріплення знань і вмінь

1.Як відбувається регуляція функцій організму?

2.Які регуляторні системи ви знаєте?

3.В чому полягає їх дія?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.