Конспект уроку: Походження людини

26.11.2013
1715 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Походження людини
Мета уроку:

познайомити учнів з головними етапами антропогенезу людини, з процесом становлення людини як біосоціальної істоти;

закріпити уявлення про соціальні й біологічні чинники людської еволюції;

розвивати в учнів вміння робити порівняння етапів розвитку людини, фізіологічних та еволюційних процесів у розвитку людства; виховувати бережливе відношення до свого здоров’я.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
антропогенез, антропос, рушійні сили еволюції, архантропи, синантроп, пітекантроп, палеоантропи, кроманьйонець, неандерталець, неоантропи
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати і учнів до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
  1. Які науки займаються вивченням людини?
  2. Покажіть місце людини серед інших складових живої природи.
  3. Які методи використовують науки, що займаються вивченням людини?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомити учням тему і мету уроку.

Проблемне питання:

-Подумайте, чому вчені сталять на найвищий щабель еволюційної драбини?

Основна частина уроку

Антропогенез людини

Протягом останніх десятиліть знайшли вчені досить багато викопних пращурів людини. В результаті чого процес її еволюції став більш зрозумілим. Зараз до родини Гомінідів (Hominidae) відносять сім родів та більше 23 видів приматів. Однак, крім людини, всі вони вже вимерли.

Ранні гомініди

Всі еволюційні лінії, які ведуть до людини і її найближчого родича примата шимпанзе, розділилися вже приблизно 5,5–6,5 млн років назад (можливо, дещо раніше до 8 млн років тому). Ці дані були отримані дякуючи методу молекулярно-генетичних маркерів.

В період останніх років в Африці знайдено цілий ряд прадавніх гомінідів, які жили приблизно в ті часи. Вони охарактеризовані як представники трьох зовсім нових родів — Orrorin, Sahelanthropus і Ardipithecus. Всі ці найдавніші гомініди вже могли ходити на двох ногах, однак скоріше за все мешкали не у савані, а у лісі. Однак, це ставить під певний сумнів стару теорію, що перехід до двоногості пов’язаний із виходом наших предків з лісу до савани.

Австралопітеки й парантропи

Всі віднайдені австралопітеки мешкали в Африці приблизно 4,5–2 мільйонів років назад. Вони були прямоходячими та всеїдними мешканцями саван. Тепер багато вчених вважають австралопітеків невмілими мисливцями і тому вони живилися падлом. Саме вони вважаються безпосередніми пращурами роду Homo.

На даний час знайдено рештки більше п’яти видів австралопітеків. Найбільш відомим з них являється Australopithecus africanus і Australopithecus afarensis. Крім цього, в новий рід Paranthropus виокремлено види так названих «масивних» австралопітеків, що відрізнялися від інших австралопітеків значно більшими розмірами і значно масивнішою статурою. Їхні залишки були віднайдені також в Африці, де вони прожиавли від 2,6 до 1,6 млн років тому.

Як вважають деякі антропологи, межею між австралопітеками (в їх широкому розумінні, тобто включаючи парантропів) та «людьми» (Homo) треба вважати об’єм мозку, який більший ніж 600 см3, та, що саме головне, виготовлення кам’яних знарядь праці. Однак об’єм мозку, більш за все, не може бути вагомим критерієм. В 2004 р. описано такий вид як H. floresiensis з об’ємом мозку близько 380 см3 (хоча за іншими ознаками він, є представником роду Homo). Перехід від найдавніших людей (тобто H. habilis / H. rudolfensis) до істот H. ergaster був досить важливим якісним кроком в еволюції гомінід.

В час переходу від H. habilis / H. rudolfensis сталися дві дуже важливі зміни. Перше, різко збільшилися розміри тіла. Друге, збільшилася доля тваринної їжі у раціоні, це сприяло розвитку мозку. Це пояснювали тим, що H. ergaster зуміли більш ефективно полювати на більш велику й середню здобич. Однак, останнім часом наводяться вагомі аргументи на користь того, що H. ergaster був таким же споживачем падла та просто навчився більш ефективніше конкурувати із іншими видами істот.

Рушійні сили антропогенезу людини

Біологічні фактори еволюції Соціальні фактори еволюції
Різноманітність видів

головні:

•боротьба тварин за існування;

•природний добір

елементарні:

• діяльність мутаційного процесу;

• комбінативна мінливість генів;

• популяційні хвилі

• генний потік;

• дрейф генів;

• ізоляція;

• поява трудової діяльності;

• суспільний образ життя;

• наявність членороздільної мови

Провідна роль
мали провідне значення на ранішніх етапах відіграють провідну роль на сучасному етапі життя
Роль в еволюції
генетичні, морфо-фізіологічні характеристики людини розумної рука, прямоходіння, розвинутий мозок, абстрактне мислення, друга сигнальна система
Роль на сучасному етапі
виникнення біологічних особливостей, що закріплені генетично поява соціальних особливостей, що не закріплені генетично, а також їх формування в ході навчання та виховання потомства

Соціальні рушійні сили, які забезпечують формування людини як типової соціальної істоти:

- суспільний спосіб життя – існування відносин між людьми як суспільними істотами, вони встановлюються в процесі їх спільної діяльності;

- праця – будь-яка планова діяльність, що пов’язана із використанням спеціальних знарядь праці;

- мова – це спеціальний спосіб передавання інформації від однієї людини до іншої, що забезпечує спілкування та передавання досвіду одного покоління до наступного.

Крім цього головні біологічні фактори в еволюції людини - боротьба за існування і природний добір, що мають закономірний спрямований характер. Вони забезпечували та забезпечують відбір певних ознак за фізичними показниками та за рівнем розумового розвитку людини.

Елементарні біологічні фактори в еволюції забезпечують наявність різноманітності спадкових ознак та умов для дії провідних рушійних сил, тобто мають певний неспрямовуючий і випадковий характер.

Закріплення знань і вмінь
  1. 1. Хто був першим викопник пращуром лдини?
  2. 2. Які вам відомі викопні родичі людини? Назвіть їх в хронологічному порядку.
  3. 3. Які фактори можна назвати рушійними силами антропогенезу?
  4. 4. В чому полягає відмінність між біологічними і соціальними факторами?
Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.