Конспект уроку: Індивідуальні особливості поведінки людини

16.05.2014
2353 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Індивідуальні особливості поведінки людини
Мета уроку:

ознайомити школярів з індивідуальними особливостями у поведінці людини, з’ясувати що таке поведінка та як відбувається ї формування; розвивати вміння визначати причинно-наслідкові зв’язки між рефлексами та формуванням поведінки.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Що таке сигнальні системи?

    2. В чому особливості та відмінності першої та другої сигнальних систем?

    3. Чим пов’язані сигнальні системи з формування мови?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомити школярам тему та мету уроку. Разом з ними визначити головні завдання яких необхідно досягти на занятті.

Основна частина уроку

Задоволення певної потреби від організму вимагає поступового пристосування до оточуючого середовища, тобто ряду цілеспрямованих рухових актів, котрі звуть поведінкою. Відповідно до механізмів реалізації розрізняють вроджені і набуті форми у поведінці людини.

Безумовні рефлекси

Природженими формами поведінки являються безумовні рефлекси. Вони відбуваються за певними успадкованими програмами, згідно з якими, центри рефлекторних дуг, які відповідають за дані рефлекси, розміщені у спинному мозку чи у стовбуровій частці головного мозку людини. Безумовні рефлекси надають організму можливість швидко і безпомилково реагувати на зміни гомеостазу й зовнішнього середовища. Відповідно до виду біологічних потреб людини, на задоволення котрих направлені безумовні рефлекси, розподіляють їх на харчові, орієнтовні, захисні, статеві.

Харчовим рефлексом являються смоктальні рухи, що з'являються в момент доторкання до губ у новонародженого певним предметом. Даний рефлекс притаманний усім ссавцям, що отримують поживні речовини із молоком матері.

Дякуючи безумовному смоктальному рефлексу новонароджені годується
Рис. 1. Дякуючи безумовному смоктальному рефлексу новонароджені годується

Захисні рефлекси направлені на задоволення потреби у безпеці, мабудь, ви помічали, як в відповідь на помах руки неподалік обличчя відхиляється голова та з'являється мигальний рефлекс. Піднесячи палець до долоньок новонародженої дитини: він вхопиться та буде міцно за них триматися. Для сучасної дитини даний рефлекс втратив життєве значення. Однак він являвся важливим за часів первісності, тоді матері носили своїх немовлят на руках, таким чином, вхопившись за матір, дитина могла зберігти стабільне положення у просторі.

Не усі безумовні рефлекси проявляють себе одразу після народження. Так, близько через тиждень в дитини із'являється орієнтовний рефлекс, чи рефлекс «що подібне, хто даний?». Дана реакція є відповіддю на виникнення нового подразника: поворот у його сторону голови чи очей дітей. Орієнтовний рефлекс являється чинником розвитку мимовільної уваги, із нього починається оцінка значущості подразника. Він являється передумовою виникнення складних форм поведінки.

Орієнтовний рефлекс являється основою утворення складних пізнавальних дій
Рис. 2. Орієнтовний рефлекс являється основою утворення складних пізнавальних дій

В період статевого дозрівання в людини виникають статеві рефлекси, які пов'язані із потребою у продовженні роду. Мотивацією даного рефлексу являється так названий статевий потяг, виникнення котрого «запускає» статеві рефлекси у людському організмі.

Не усі рефлекси зберігаються у людини упродовж всього її існування. Так, ще у дитинстві втрачається, наприклад, смоктальний рефлекс, статеві рефлекси - в старості з зникненням статевого потягу у людини. До вроджених форм у поведінці відносяться інстинкти - це складні послідовності безумовних рефлексів. Інстинктивною поведінкою являється, зокрема, шлюбна поведінка у птахів й ссавців. В людини інстинктивна поведінка прроявляється рідко, у основному, у неусвідомлених діях.

Умовні рефлекси людини

Безумовні рефлекси здатні задовольнити усі життєві потреби людини у досить обмеженому колі ситуацій. Зокрема, хоча потреба у їжі являється однією із головних, однак вроджених форм поведінки, що забезпечують її добування, в людини не існує. Таким чином, аби вижити у умовах середовища, які змінюються, людина постійно має сформувати дії на власний страх й ризик. Що точніше дані дії враховують усі умови середовища й змоги організму, то успішнішою являється поведінка. Даний досвід зберігається у пам'яті, й надалі дії, що призвели до задоволення потреби, здатні відтворюватися. Набута поведінка утворюється у людини, як та у тварин, впродовж всього її існування.

Одним із видів набутої поведінки являється умовний рефлекс. Яскравий його приклад - це слиновиділення в відповідь на вид їжі, постійний час вживання їжі, запах. Механізмом умовного рефлексу являється формування тимчасового нервового взаємозв'язку між центром конкретного аналізатора, наприклад, зорового, нюхового, й центром безумовного рефлексу. В результаті, раніше нейтральний подразник (вид або запах) стає сигналом, умовним подразником, та спричиняє реакцію, яка характерна для безумовного стимулу (тобто слиновиділення). В людини, як й у інших тварин, утворюється дуже багато умовних рефлексів, однак в спадок нащадкам не передаються вони.

Умовні рефлекси та формування поведінки людини

Пригадайте як поводиться малюк, коли побачить пляшку, із котрої його годують? Коли дитина голодна, вона розпочинає кричати й тягнеться до пляшечки. Це є проявом умовного рефлексу у відповідь на подразник-сигнал - вид предмета, пов'язаного у дитини із отриманням їжі.

Отримавши пляшку, вона заспокоюється, адже здатна задовольнити свою харчову потребу. Далі малюк підростає і його розпочинають годувати ложкою. Після чого пляшка перестає бути для нього умовним подразником - навіть коли дитина деякий час тягнеться до цієї пляшки, вона виявляє те, що пляшка порожня. Таким чином умовний рефлекс в неї не підкріплюється виникненням безумовного стимулу (їжі) та згасає. Подібне гальмування рефлексу звуть умовним.

Різноманітних прикладів такого згасання певних умовно-рефлекторних дій та появи інших навести можна дуже багато. Життєві ситуації весь час змінюються, одні сигнали-стимули втрачають значущість, із'являються інші сигналистимули. Відповідно змінюється й поведінка людини, механізмом котрої являється умовно-рефлекторні реакції.

Умовний рефлекс та сприйняття

Сприйняття надає змогу розрізнювати подразники, які діють на організм. Однак і умовні рефлекси здатні впливати на точність сприйняття й сприяють тонкому розрізненню стимулів-сигналів. Наприклад, малюку, котрого постійно годують із однієї пляшки, пропонують вибрати «свою» пляшку із десятка схожих. Вибір буде безпомилковим й швидким - знадобилося дитині для цього всього менше хвилини.

Закріплення знань і вмінь

    1. У чому полягає відмінність поведінки собаки, що біжить до миски, побачивши їжу, і бджоли, що летить до медоносних квітів?

    2. Яких прикладів ви можете навести більше — набутої чи природженої поведінки людини?

    3. Які фізіологічні механізми лежать в основі умовно-рефлекторної реакції?

    4. Що спричиняє гальмування умовного рефлексу?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 9 клас - Базанова Т.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.