Конспект уроку: Формування поведінкових реакцій. Структура інстинктивної поведінки, її модифікації
сформувати у школярів знання про біологічні основи формування поведінки людини;
ознайомити їх з структурою інстинктивної поведінки й її модифікаціями;
розвивати у школярів вміння проводити порівняння фізіологічних функції організму й їх значення для життєдіяльності й поведінки; розвивати вміння здійснювати висновки й узагальнення;
виховувати у них бережливе відношення до здоров’я.
1. Чим визначається поведінка людини?
2. Що таке безумовні рефлекси
3. Яка головна ознака безумовних рефлексів?
4. Назвіть основні види безумовних рефлексів?
5. Що таке інстинкти?
Проблемні запитання та проблемні досліди:
- Всі ми досить часто бачимо роботу бджіл й мурах. Чому же вони продовжують влаштовувати власні стільники не звертаючи особливої уваги на те, що їх соти зруйнували?
- Як ви думаєте, чому існує колінний рефлекс, якщо легко вдарити спеціальним молоточком по сухожилку м’яза розгинача стегна, який розміщений під колінною чашечкою?
- Вкажіть, чому ноги розгинаються у гомілковому суглобі, тобто гомілка відхиляється назад, якщо нахилитися не згинаючи при цьому ніг? (Таким чином підтримується рівновага тіла). Що демонструє даний дослід? (Таким чином головний мозок урегульовує роботу центрів спинного мозку).
- Вкажіть, що доводять дані досліди? (Те що в людини існують безумовні рефлекси, котрі здійснюються з допомогою ЦНС).
У людини до вроджених форм поведінки відносять безумовні рефлекси й інстинкти.
Інстинкти
Інстинкти - складні вроджені форма поведінки тварини, що з'являються в відповідь на деякі зміни оточуючого середовища й здійснюють велике значення для забезпечення виживання організму. Являють собою вони видові стереотипи поведінки, котрі з'являються на основі безумовних рефлексів. В ролі подразників, які запускають стереотипні поведінкові реакції організму, виступають стимули, що стосуються харчування, розмноження, захисту і інших потреб організму.
Рис. 1. Материнський інстинкт шимпанзе котрий проявляється до новонародженого тигра
Інстинкти характерні для будь-якого виду і різняться від безумовних рефлексів своїм рівнем складності. Це низка послідовно взаємопов'язаних один із одним рефлекторних актів.
У інстинктивній поведінці виділяється підготовча чи пошукова фазу, котра являється достатньо варіативною й завершальна, що більш постійна.
Інстинкт являється вродженою і суворо координованою формою поведінки, яка відбувається під впливом різних біологічних потреб. Відтворює він корисний дослід минулих попередніх поколінь конкретного виду.
Різноманітність форм інстинктивної поведінки в природі пов'язані із різноманітністю середовищ й повторюваними явищами природи: переміна пір року, дня та ночі тощо.
Інстинктивна поведінка не здійснюється сама по собі. Для цього повинен виникнути відповідний біологічний потяг, тобто мотивація. В тому випадку коли тварина голодна, вона розпочинає активно шукати поживу. Це пошукова або підготовча фаза. Вона йде поки не буде віднайдений пусковий подразник, тобто зовнішній сигнал, не виключено що запах їжі. Він сприяє виникненню якоїсь послідовність рухових реакцій - підкладання до їжі, хапання, напад, поїдання. Це уже завершальна фаза у інстинктивному поведінковому акті.
Модифікації у інстинктивній поведінці у основному пов'язані із пошуковою фазою. В ній здійснюється орієнтувально-дослідницька діяльність, яка заснована не лише на вроджених, а й на набутих в процесі існування компонентах поведінки.
Доцільні інстинктивні реакції лиш за сталості умов оточуючого середовища, а при їх зміні вони стають вже недоцільними. В ході еволюційного розвитку структура інстинктивної поведінки тварини так само здатна змінюватися. В людини, як живого організму інстинктивна поведінка здійснює підпорядковану функцію й знаходиться під контролем основних соціальних норм людської моральності.
Безумовні рефлекси
В своїй роботі під назвою «Рефлекси головного мозку» вчений І. Сєченов уперше висловив свою думку, що усі види свідомого і несвідомого існування людини представляють собою рефлекторні реакції. Розглядає він рефлекс як універсальну форму узаємодії організму із навколишнім середовищем.
Організм може відповідати за впливи оточуючого середовища з допомогою рефлексу, структурною основою котрого являється рефлекторна дуга, що представляє собою послідовно з'єднаний ланцюг нервових клітин, це забезпечує здійснення відповідних реакції на подразнення.
Рефлекторний принцип у регуляції функцій являється ефекторним та дозволяє організму адекватно відповідати на впливи оточуючого середовища.
Коротка історія розвитку безумовних рефлексів: безумовні рефлекси, що сформувалися у процесі еволюції виду, ідентичні для усіх його представників й мало залежать від певних умов життя. Вони забезпечують життєдіяльність організму у умовах мінливих чинників оточуючого середовища.
Безумовні рефлекси людей: рефлекси класифікують за різноманітними критеріями, зокрема, за особливостями рецепторів чи за їхн біологічним значенням існують безумовні рефлекси, які передаються спадково і безумовні, що утворюються впродовж існування. За своїм біологічним значенням вони бувають харчові, оборонні, захисні, статеві, орієнтувальні та ін.
Рефлекси відділів головного мозку:
1) рефлекси довгастого мозку
- ковтання неможливе, коли задня стінка глотки не подразнюється. Аби у цьому переконатися, зробіть кілька ковтальних рухів. Коли у роті слини не залишається, рефлекс ковтання відсутній;
- доторкніться до вій, брів, внутрішнього чи зовнішнього краю ока. Що ви спостерігаєте?
- зробити кілька швидких й глибоких вдихів й видихів. Поясніть, чому після них зупиняється дихання?
2) рефлекси середнього мозку:
- візьміть олівець, розмістіть його на дистанції 20 сантиметрів від очей товариша та запропонуйте йому на цьому предметі зафіксувати погляд. При поступовому наближенні олівця до його очей - вони зводяться в сторону носа. Поясніть це явище.
- попросіть піддослідного зайняти нестійке положення, поставивши його ліву ногу перед правою так, аби ступні створили одну пряму лінію. Піддослідний має закрити очі. Легенько його підштовхніть. Що бачите? Чому піддослідний відставляє ногу убік, чи балансує?
- учитель стукає олівцем по своєму столу – можна спостерігатися орієнтувальний рефлекс. Коли несподівано на плече школяра покласти руку, коли той відвернувся, ефект ідентичний.
3) рефлекси мозочка:
- учитель пропонує учням класу закрити очі та простягнути руку із витягнутим вказівним пальцем уперед. Далі учні доторкаються кінчиком пальця до власного носа. У цьому русі приймає участь 30 м’язів. Роз’ясніть узгодженість роботи даних м'язів.
4) рефлекси проміжного мозку:
- визначити, котрий рефлекс даного відділу можна спостерігати при виконані наказу “Стій!” Учитель пропонує встати, а далі надає наказ. Учні опиняться у різноманітних позах. Яким чином можна назвати його? Що здійснюється м’язами протилежної дії у суглобах? (М’язи одночасно скорочуються).
Основні види безумовних рефлексів.
- - Харчові: виділення слини, ковтання.
- - Захисні чи оборонні: чхання, кашель, відсмикування руки від гарячої поверхні, кліпання очима.
- - Орієнтувальні: за запахом, за звуком.
- - Пов'язані з збереженням виду: розмноження, копуляція, піклування про власне потомство.
- - Пов'язані з регуляцією процесів життєдіяльності: сечовипускання, виділення поту, дефекація та ін.
Поведінкові реакції людини розподіляються на вроджені і набуті. Між цими поведінковими реакціями немає чіткої межі, саме тому у поведінці завжди присутні та вроджені, й набуті елементи. Вродженою поведінкою звуть форму поведінки, які визначені генетично, а набутою - ту, що утворюється внаслідок індивідуального досвіду. Ці обидві форми поведінки адаптивні і вигідні організму.
Дякуючи безумовним рефлексам гарантується цілісність організму, підтримується постійна сталість внутрішнього середовища і здійснюється розмноження.
Безумовні рефлекси знаходяться у основі поведінкових реакцій. Безумовні рефлекси відносно стійкі, стабільні та майже завжди зберігаються впродовж всього існування.
Інстинктивна поведінка генетично запрограмована та майже неможливо її змінити. Забезпечує вона організм набором вже готових поведінкових реакцій, досить важливих для його виживання.
1. Що таке інстинкти? Яке їх значення для людини?
2. Які фази виділяють в інстинктивній поведінці?
3. Що таке модифікації інстинктивної діяльності?
4. За допомогою чого організм відповідає на впливи зовнішнього середовища?
5. Які види безумовних рефлексів ви можете назвати?
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар