Конспект уроку: Загальна характеристика класу Плазуни. Особливості процесів життєдіяльності і поведінки

26.11.2013
1311 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Загальна характеристика класу Плазуни. Особливості процесів життєдіяльності і поведінки
Мета уроку:

розкрити особливості організації та процесів життєдіяльності плазунів, як справжніх наземних тварин; показати складність будови плазунів у порівнянні з земноводними; продовжити формування вміння роботи з текстам та малюнками підручника, знаходити у тексті відповіді на запитання, використовувати малюнки.

Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:

Обладнання: підручник з біології для 8-го кл, робочі зошити, таблиці та схеми на тему Плазуни.

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Темою уроку є: Характеристика класу Плазуни. Особливості їх процесів життєдіяльності та поведінки.

Метою уроку є розкрити особливості організації та процесів життєдіяльності плазунів, порівняти їх із земноводними.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Гуляючи сонячної днини узліссям або степом, можна помітити невелику, до 20 см завдовжки, брунатну або зелену ящірку, що гріється на камені. Це і є прудка ящірка. Побачити її непросто, забарвлення шкіри ро¬бить ящірку непомітною серед каміння і трави.

Ті, хто намагався спіймати ящірку, вхопивши її за хвіст, знають: його частина може залишитися в руках. Поки ви здивовано спостерігатимете, як хвіст звива¬ється у ваших долонях, безхвоста ящірка, рятуючись, утече. Ящірка не боїться втратити хвіст, з часом у неї виросте новий: цій тварині властива регенерація.

Основна частина уроку

Зовнішня будова і рух

Робота з підручником:Прочитавши текст підручника на сторінці 202-203«Зовнішня будова і рух», дати відповіді на такі питання:

1. Яку форму тіла має ящірка?

2. Назвати відділи тіла ящірки.

3. Який відділ тіла у порівнянні із земноводними вперше з’явився у плазунів?

4. Яку будову мають кінцівки ящірки, як вони розташовані?

5. Чим вкрите тіло плазунів?

6. Чим пояснити відмінність в покривах жаби та плазунів?

7. Як відбувається ріст плазунів?

8. Які особливості плазунів дозволяють їм вест наземний спосіб життя?

Внутрішня будова і процеси життєдіяльності.

Пояснювально-ілюстративний метод:Вчитель пояснює учням новий матеріал використовуючи при цьому ілюстрації в підручнику та таблиці і схеми на дошці.

Скелет ящірки складається з тих саме відділів, що і в земноводних. Але хребет плазунів має п'ять відділів: шийний, грудний, по¬перековий, крижовий і хвостовий. Перший хребець шийного відділу поєднується з черепом таким чином, що ящірка легко може повертати голову.

Грудний відділ хребта разом із ребрами, які поєднані з грудними хребцями і грудною кісткою, утворює грудну клітку. Такий кістковий каркас захищає органи, розміщені в передній частині порожнини тіла (легені, серце). Хвостові хребці в ящірок легко переламуються, внаслі¬док чого й відпадає хвіст.

М'язи в плазунів добре розвинені й мають таку саме будову, як і в земноводних. Але в плазунів є міжреберні м'язи, яких у амфібій не¬має. Завдяки їх роботі відбуваються вдихи і видихи.

Травна система в рептилій і амфібій майже не відрізня¬ється за будовою. Проте в перетравленні їжі в ящірки беруть участь не тільки речовини травних залоз, а й корисні бактерії-симбіонти. Вони мешкають у невеличкому відростку кишечнику — сліпій кишці.

Плазуни — холоднокровні тварини, тому швидкість перетравлення їжі за різної температури навколишнього середовища є різною. Коли рептилії холодно, вона ціпеніє, їсть мало і перетравлює їжу неквапно. У теплу пору року в плазунів пробуджується апетит, і їжа швидко пере¬травлюється.

Більшість плазунів є м'ясоїдами, але вони не здатні пережовувати їжу. Усі зуби в них однакові, за їх допомогою тварини можуть тільки утримувати їжу, розривати її на великі шматки і злегка м'яти. Тому ков¬тають вони лише те, що проходить у глотку. її «пропускна спромож¬ність» у деяких рептилій вражає. Так, змії заковтують тварин, які товсті¬ші за них у 2-3 рази.

Дихальна система плазунів складається з легенів і ди¬хальних шляхів. Легені утворені великою кількістю комірок, тому по¬верхня газообміну в них велика. Проходячи по дихальних шляхах — но¬сових отворах, гортані, трахеї, бронхах, — повітря потрапляє в легені.

Щоб зробити вдих, тварина скорочує міжреберні м'язи, грудна кліт¬ка піднімається, ребра розтуляються на два боки. Внаслідок розширен¬ня грудної клітки атмосферне повітря надходить у дихальні шляхи і по трапляє в легені, заповнюючи їх. Під час розслаблення м'язів грудна клітка звужується, відбувається видих — повітря виштовхується з легенів. Так плазуни здійснюють дихальні рухи, ритмічно наповнюючи і звільняючи легені. В умовах суходолу легеневе дихання реп¬тилій є набагато ефективнішим, ніж у земно¬водних.

Кровоносна система. Як і земноводні, плазуни мають два кола кровообігу і трикамерне серце. Але, на відміну від амфібій, у шлуночку серця плазунів міститься перегородка, яка роз¬діляє його на дві частини. В одну з них надходить венозна кров, а в ін¬шу — артеріальна. Хоча перегородка в шлуночку і неповна, вона певною мірою запобігає змішуванню крові. Серед рептилій є тварини і з чоти¬рикамерним серцем, наприклад, крокодили.

Система виділення складається з нирок, сечоводів і сечового міху¬ра, поєднаного з клоакою.

Нервова система і органи чуття. Будова нервової системи земно¬водних і плазунів подібна, але в плазунів півкулі головного мозку більш розвинуті. їх поверхня утворена так званою сірою речовиною, що скла¬дається з великої кількості нервових клітин. Більш розвинутий у них і мо¬зочок, він відповідає за координацію складних рухів цих тварин.

Як і в амфібій, очі в рептилій захищені трьома повіками. Плазуни сприймають звукові коливання за допомогою вуха, але барабанна пере¬тинка у них розташована в невеликому заглибленні або прихована під шкірою. Органами нюху в плазунів є ніздрі, носова порожнина, органом дотику — язик.

У змій є теплочутливі органи, розміщені перед очима на голові. За їх допомогою ці тварини знаходять у темряві птахів і дрібних ссавців.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда за запитаннями

1. У яких середовищах живуть плазуни?

2. Які загальні ознаки організації характеризують клас плазунів?

3. З яких відділів складається тіло плазунів та яке розташування у них кінцівок?

4. Чим врите тіло плазунів і з чим пов’язане линяння?

5. Що спільного і відмінного у будові скелету земноводних і плазунів?

6. Яку роль грає грудна клітка, чи у всіх представників вона є?

7. Назвати відділи травної системи, які її функції?

8. В чому подібність та відмінність будови серця ящірки та жаби?

9. Яка будова серця у крокодила?

10. Які особливості дихальної системи плазунів?

11. Чому плазунів відносять до холоднокровних?

12. Які складнощі в будові нервової системи та органів чуття плазунів ви можете назвати?

13. Чим можна пояснити більш складну пристосувальну поведінку представників цього класу.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

1. Прочитати

2. Дати відповідь на запитання після параграфа.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.