Конспект уроку: Тип Круглі черви. Загальна характеристика, різноманітність
розглянути особливості зовнішньої і внутрішньої будови круглих червів, зясувати головні процеси життєдіяльності круглих червів; розвивати вміння учнів визначати різноманітність круглих червів; виховувати бережливе ставлення до свого здоровя.
Перевірити знання учнів з теми: Плоскі черви.
1. Чим різниться будова війчастих червів і сисунів?
2. Розкажи про життєвий цикл печінкового сисуна.
3. Які особливості будови тіла стьожко¬вих червів?
4. Чому стьожкові черви не мають травної системи?
5. Чим різнять¬ся життєві цикли сисуна і стьожака?
6. Назви заходи запобігання зараженню людини сисунами і стьожковими червами.
7. Чому саме червам найбільше властивий паразитизм?
8. Чому зараження личинками стьожкових червів викликає в людей набагато небезпечніші хвороби, ніж зараження дорослими червами?
До типу Круглі черви належать паразити людини і тварин, численні шкідники культурних рослин, а також вільноживучі черви, поширені на дні водойм або в сирому ґрунті.
Тип Круглі черви
Розглянемо загальний вигляд, спосіб життя, будову і системи органів круглих червів на прикладі людської аскариди.
Загальний вигляд і спосіб життя.
Людська аскарида — черв’як ве¬ретеноподібної форми завдовжки близько 40 сантиметрів. Це паразит, що живе в організмі людини. Тіло черв’яка вкрите міцною кутикулою — щільною речовиною, яку виділяють клітини шкіри. Кути¬кула обмежує зріст черв’яка. Лише постійно змінюючи стару тісну кути¬кулу на нову просторішу, аскарида може рости. Період змінювання по¬кривів тіла у тварин називається линянням.
Під кутикулою розташований шкірно-м'язовий мішок.
Внутрішня будова
Безпосередньо під шкірно-м’язовим мішком утворюється вільна порожнина, яку заповнює рідина. Вона дістала назву первинної порожнини тіла. Ця порожнина разом із кути¬кулою і шкірно-м'язовим мішком складають опору організму — гідро- скелет.
(Надуй повітряну кульку і легенько натисни на неї, вона увігнеться. Якщо відпустити — вирівняється. А якщо кульку наповнити водою, то її пружність зросте в кілька тисяч разів. Пружним є і тіло тварин, що мають гідроскелет.)
Травна система
На передньому кінці тіла знаходиться ротовий отвір аска¬риди, він оточений трьома губами. Ротовий отвір сполучається з кишечни¬ком, що має врігляд трубки. Кишечник складається з трьох відділів: глотки, стравоходу і кишки, яка на задньому кінці тіла закінчується анальним отвором. (Зверни увагу, ти вперше вивчаєш тварину, в якої ротовий та анальний отвори розмежовані. тобто травна система має «вхід» і «вихід».)
Видільна система
Видільна система аскариди своєрідна. Вона представлена шийною залозою, до якої підходять спеціальні канали.
Нервова система
Нервова система утворена ганглієм у формі навкологлоткового кільця. Від нього відгалужуються нервові стовбури, що проходять уздовж усього тіла.
Органи чуття недорозвинені. На передньому кінці тіла навколо рота розташовані органи дотику у вигляді щетинок. Окрім того, аскарида має органи, які допомагають їй відчувати певні хімічні речовини — щось на зразок органів смаку у високоорганізованих тварин.
Розмноження
Розмноження аскариди відбувається тільки статевим способом. (Пригадай, у чому його сутність.) Самки аскариди за розміром більші від самців. Запліднення жіночих статевих клітин сперматозоїдами відбувається всередині організму самки. Потім із заплідненої яйцеклітини нормується яйце із щільною оболонкою. За один день самка аскариди виділяє 200 000 яєць!
Життєвий цикл.
Яйця аскариди розвиваються у вологому ґрунті. Че¬рез місяць у яйці формується личинка. Найчастіше яйцями аскариди людина заражається, коли споживає немиті овочі або фрукти. Проника¬ючи крізь стінку кишечнику людини, личинка з кров’ю потрапляє в легені. Далі з легенів дихальними шляхами вона піднімається до глотки (у цей час у людини починається напад кашлю) і зі слиною опускається знову до кишечнику. Тут аскарида завершує свій розвиток і перетво¬рюється на дорослого, готового до розмноження черв’яка.
Різноманітність круглих червів.
Круглі черви — це одна з найчисленніших груп тварин. Кількість видів цього типу червів можна визна¬чити лише приблизно, і за останніми припущеннями їх не менш як мільйон. Переважна частина круглих червів — це вільноживучі меш¬канці ґрунту, морського або річкового дна, товщі зоди. Безліч видів круглих червів паразитує в тканинах рослин. Окремі види червів завдають великої шкоди сільському господарству, знищуючи врожай картоплі або пшениці. Особливо небезпечна галова нематода, що живе в тканинах коренів багатьох рослин. Під час розмноження нематод на коренях утворюються розрощення — гали, в яких міс¬титься безліч червів. Спричинюють великі втрати врожаю також бурякова нематода, етеблева нематода картоплі, пшенична угриця.
Довжина більшості вільноживучих круглих червів не перевищує 1-2 мм, а деяких з них взагалі не можна побачити неозброєним оком. Пара¬зитичні черви тварин значно більші за розміром, трапляються особини завдовжки 1 метр. А найбільшим серед круглих червів вважають паразита, що живе в тілі кита-кашалота,— завдовжки понад 8 метрів!
•Мабуть, ти чув про «живий волос», шо плаває у воді й нібито може швидко упиватися в тіло необережного купальника? Водяний волос — це не волосина, а круглий черв’як з групи волосових, які паразитують у тілі великих жуків та коників. Дорослий черв’як, довжина якого може сягати 1,5 м, зали¬шає тіло хазяїна і потрапляє у воду, де деякий час вільно плаває. Для людини він безпечний.
Окрім аскариди, паразитами людини є й інші види круглих червів, наприклад гострик, волосоголовець і трихінела. Зараження личинками трихінели небезпечне не лише для здоров’я, а й для життя людини.
Особливість життєвого циклу трихінели полягає в тому, що її яйця не потрапляють у навколишнє середовище. Зараження людини відбуваєть¬ся при споживанні недостатньо просмаженого або провареного м’яса свині, зараженої личинками трихінели. У кишечнику нового хазяїна ли¬чинка перетворюється на дорослого черв’яка. Тут відбувається процес запліднення. Після запліднення самці гинуть, а самки проникають у кров, де продукують тисячі личинок. Личинки розносяться током крові в різні ділянки тіла хазяїна. Проникаючи в окремі м’язові волокна, осіда¬ють там і згодом покриваються вапняними капсулами. Різке погіршення стану хворої людини спостерігається саме в період проникнення личинок у м’язові волокна: підвищується температура тіла, виникає сильний біль у суглобах і м’язах кінцівок. Хвороба може тривати понад 1,5 місяця.
Щоб запобігти зараженню паразитичними червами, дотримуйся на¬ступних порад:
•ніколи не їж немиті фрукти й овочі;
•не пий воду з відкритих водойм;
•не купайся в зарослих травою мілких водоймах зі стоячою теплою водою;
•не бери до рук і не гладь бродячих собак і кішок. Своїм чоти¬рилапим улюбленцям для лікування гельмінтозів двічі на рік давай лікарські препарати, призначені ветеринаром;
•не їж недостатньо термічно оброблені м’ясо і рибу.
Чи знаєш ти, що на півдні завжди більше різноманітних паразитичних червів, ніж на півночі? У тропіках навіть трапляються місцевості, де все на¬селення заражене певними видами паразитичних червів.
1. Чим різняться покриви тіла планарії та аскариди?
2. Що таке первинна порожнина тіла?
3. Яка будова гідроскелета?
4. Які нові структури має травна система аскариди порівняно з планарією?
5. Назви основну відмінність у розмноженні круглих і плоских червів.
6. Опиши життєвий цикл аскариди.
7. Чим небезпечне зараження личинкою трихінели? Як його уникнути?
8. Яким чином паразитичні черви можуть жити в кишечнику хазяїна і не стати їжею для нього?
-прочитати параграф 17 в підручнику Біологія 8 клас – Межжерін С.
-дати відповідь на запитання,
-інше.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар