Конспект уроку: Тип Кишковопорожнинні, їх загальна характеристика, роль у природі та значення для людини. Л.Р. N 3 Вивчення будови прісноводної гідри

25.11.2013
2980 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Тип Кишковопорожнинні, їх загальна характеристика, роль у природі та значення для людини. Л.Р. N 3 Вивчення будови прісноводної гідри
Мета уроку:

поглибити знання про багатоклітинні організми; ознайомити з загальною характеристикою кишковопорожнинних; визначити розподіл типу кишковопорожнинні на класи;

розвивати вміння характеризувати будову та процеси життєдіяльності у одноклітинних та багатоклітинних, вміння спостерігати, проводити аналіз та робити висновки;

виховувати в учнів бережливе ставлення до живих організмів і навколишньої природи;

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
багатоклітинні, кишковопорожнинні, коралові рифи, жалкі клітини, статоцисти, атоли
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати і учнів до уроку. Перевірка присутніх.
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

За допомогою фронтальної й індивідуальної бесіди з’ясувати знання учнів класу про будову й процеси життєдіяльності різних представників типу Губки.

Робота біля дошки з малюнком губки, на якому позначити її будову.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання:

- Подумайте, яке значення диференціація клітин має в кишковопорожнинних?

Основна частина уроку

Загальні ознаки кишковопорожннних

Кишковопорожнинні являються багатоклітинними тваринами, у яких формується два шари клітин, які розмежовані мезоглеєю.

Внаслідок процесу диференціації клітин в них утворюються примітивні тканини.Їх відмінною особливістю є наявність кишкової порожнини.А завдяки нервовій системі вони можуть реагувати на різні подразнення навколишнього середовища у вигляді рефлексів.

Особливості представників Кишковопорожнинні:

1.Це багатоклітинні організми.

2.З радіальною симетрією

3.Мають два шари: 1) ектодерма – це зовнішній шар, який складається з шкірно-мускульних, проміжних, жалких, нервових й статевих клітин. 2) ентодерма – це внутрішній шар, який побудований з травних, залозистих й нервових.

4.Є мезоглея, тобто безструктурний прошарок, який знаходиться між екто- та ентодермою.

5.Кишкова порожнина, або гаструльна з одним отвором.

6.У них позаклітинне травлення взаємопоєднане із внутрішньоклітинним.

7.Їхня нервова система дифузна:

  • нервових скупчень – ганглій немає;
  • рефлекторні дуги відсутні;
  • нервовий імпульс передається лише в одному напрямку й поступово затухає;
  • травний й захисний рефлекси генералізовані.

8.Безстатевий спосіб розмноження – брунькування у поліпів, у медуз стробіляція; статеве: з заплідненої яйцеклітини далі розвивається личинка – планула.

9.Водні тварини, головним чином морські.

10.Вони хижаки: харчуються планктоном та крупнішими безхребетними тваринами, конкурентами риб. Крім цього можуть вступати в різні симбіотичні відносини із іншими безхребетними чи одноклітинними водоростями.

Значення кишковопорожнинних:

  • вони входять до ланцюгів живлення;

  • гідра являється представником наукових досліджень регенерації.
  • скелет із вапняку коралових поліпів використовується людиною;
  • червоний і чорний корали використовують як ювелірні прикраси;
  • кишковопорожнинні утворюють коралові острови, які називаються атоли;
  • актинії являються фантастичними квітами морів;
  • отруйні медузи досить небезпечні для здоров’я.
Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота № 3

«Вивчення будови прісноводної гідри» (на постійних мікропрепаратах)

Мета: ознайомитись з основними особливостями в будові кишковопорожнинних на прикладі прісноводної гідри, зазначити у висновках, які характерні особливості будови поліпів являються ознаками їхньої пристосованості до прикріпленого способу життя.

Обладнання й матеріали: мікропрепарати гідри (поперечний і повздовжній її перерізи), біологічний мікроскоп, інструктивні картки для виконання роботи.

Хід роботи

    1. Уважно розглянути зовнішню будову гідри на мікропрепараті.

    2. Визначити передній і задній кінці її тіла.

    3. Детально розглянути щупальця, ротовий отвір гідри і підошву.

    4. Використовуючи мікроскоп розгляньте особливості будови зовнішнього та внутрішнього шарів гідри.

    5. В зошиті замалювати схему будови прісноводної гідри та зробити відповідні позначення на малюнку.

    6. На основі цього зробити висновок та записати його у свій зошит.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання
кишковопорожнинні, прісноводної, кишковопорожнинних, багатоклітинні, являються, особливості, значення, нервових, мікроскоп, представників, перевірка, розглянути, коралові, безхребетними, тваринами, організми, визначити, життєдіяльності, живлення, напрямку

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.