Конспект уроку: Роль ракоподібних у екосистемах та їх значення для людини

26.11.2013
1148 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Роль ракоподібних у екосистемах та їх значення для людини
Мета уроку:

зясувати роль представників ракоподібних в екосистемах та визначити їх значення для людини;

розвивати вміння порівнювати ракоподібних та робити висновки з отриманих результатів.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Членистоногі, Ракоподібні, головогруди, голова, груди, черевце, ногощелепи, ходильні ноги, клешні, черевні ніжки, хвостовий плавець, хітиновий панцир, зелені залози, серце, фасеткове око, орган нюху, планктон, ряд Веслоногі ракоподібні, ряд Десятиногі ракоподібні
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя й учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

В ході бесіди з’ясувати рівень засвоєння учнями теми Ракоподібні:

1. Які кінцівки має рак?

2. З яких структур утворений ротовий апарат рака?

3. Чим різняться травні системи рака й дощового черв’яка?

4. Навіщо раку потрібні зелені залози?

5. Яка будова кровоносної системи рака?

6. Назви органи чуття рака.

7. Яка будова фасеткового ока?

8. Що являє собою життєвий цикл рака?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомлення теми уроку: Роль ракоподібних в екосистемах та їхнє значення для людини

Основна частина уроку

До класу Ракоподібні відносять не лише схожі на раків істоти із «грізними» клешнями, але і безліч мікроскопічних рачків, які живуть в товщі Світового океану.

В тому випадку, коли б ж існувала Книга рекордів живої природи, то, напевно, представники цього класу були би включені до неї в якості переможців у багатьох номінаціях, оскільки наявність великої кількості рачків викликає той факт, що саме їх вважають головним запасом тваринної їжі на нашій планеті. Вони також являються найстійкішими тваринами до різних екстремальних умов довкілля: лише ракоподібні можуть жити в таких солоних водоймах, у яких не живе будь-який інший багатоклітинний організм; окремі ракоподібні поширені у струмках, в яких температура води сягає -60 С. Однак існують й такі рачки, котрі певний час можуть знаходитися у середовищі, яке позбавлене кисню.

Ряд Веслоногі ракоподібні.

До нього належать найдрібніші рачки, котрі пересуваються в товщі води різкими стрибками. Харчуються вони різними мікроорганізмами а також, в свою чергу, являються основною поживою багатьох риб і найбільших на нашій планеті тварин, тобто китів і величезних акул. Сумарна маса цих крихітних раків становить близько 90 % всього океанічного планктону — організмів, які населяють товщу води та пасивно плаваючи у ній, й не здатні протистояти перенесенню водними течіями.

Ряд Десятиногі ракоподібні.

Подібні тварини мають лише одну пару клешень, на них перетворилася передня пара ходильних ніг, і чотири пари власне ходильних кінцівок, це разом складає в сумі 10 кінцівок. Десятиногі ракоподібні є найбільшими за розміром серед всіх ракоподібних. Чисельність видів цього ряду складає майже половину всіх представників даного класу Ракоподібні.

Креветки являються найпримітивнішими десятиногими ракоподібними. Вони плавають в товщі води, перебираючи своїми черевними ніжками. (Запам'ятай. що інші десятиногі пересуваються по дну за допомогою ходильних ніг і ніколи не використовують для плавання черевні ніжки.) В Чорному та Азовському морі живе 11 видів креветок.

Морські раки, які називаються омари — це величезні морські раки (довжиною до 60 см) із вражаючими клешнями. Живуть вони у океанах та морях, інколи зустрічаються і у Чорному морі.

Лангусти — це досить великі ракоподібні, які зовні нагадують раків, однак не мають клешень. Поширені вони в морях та океанах.

Раки-самітники мешкають в морській воді. Таку тварину легко впізнати за її м'яким асиметричним черевцем, котре вона ховає у черепашку молюска. Досить цікаво, що добре відомий нам камчатський краб — це найбільша ракоподібна тварина на нашій планеті — насправді не краб, а звичайний рак-самітник. Дякуючи чималим розмірам не треба йому ховатися у свою черепашку, як це роблять дрібніші «родичі».

2 види невеликих представників раків-самітників зустрічаються у Чорному морі.

Краби від усіх інших ракоподібних відрізняються маленьким черевцем, підігнутим під головогруди. Переважна більшість крабів живе у морській воді, однак деякі види населяють прісні водойми та навіть вологі ділянки на суходолі. Поширені головним чином вони на тропічних островах. Так серед них добре знайомий краб — пальмовий злодій. Цікаво, що його чомусь вважають великим любителем кокосових горіхів. Однак вчені з’ясували, що розкусити досить міцний горіх цей краб не здатний, тому задовольняється невеликими плодами, що підбирає на пляжах.

Досить цікавий краб-примара, котрий теж живе на пляжах. Коли він не рухається, то через власне невиразне забарвлення він зовсім непомітний. Однак коли краб несподівано починає рухатися, то здається, що він нібито з’явився невідомо звідки, ніби примара.

В басейні Чорного моря мешкає 17 видів крабів. Також найбільш відомі трав’яний й кам'яний краби. Досить особливої охорони потребує прісноводний краб, що залишився тільки в двох невеликих річках в Криму.

Закріплення знань і вмінь

1. Що таке планктон?

2. Чому дрібні ракоподібні є основною їжею найбільших за розміром тварин?

3. Які ще представники ракоподібних є їжею для тварин?

4. Яких ракоподібних людина вживає в їжу?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф 20 в підручнику Біологія для 8 класу – Межжерін С.,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.