Конспект уроку: Різноманітність ссавців: плацентарні ссавці

19.04.2014
7129 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Різноманітність ссавців: плацентарні ссавці
Мета уроку:

продовжити знайомити школярів з різноманітністю ссавців, охарактеризувати різноманітність, особливості життєдіяльності будови та поведінки плацентарних ссавців.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    На які групи поділяються ссавці?

    Які чинники покладені в основу класифікації савіців?

    В чому особливості першозвірів? Хто до них належить?

    Які особливості притаманні для сумчастих? Назвіть представників.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Дані тварини настільки захоплюючі, що навіть тяжко віддати перевагу якомусь конкретному виду. І чим більше про них ми дізнаємося, то тим більшою повагою до природи проймаємося.

Основна частина уроку

Це найбільша група серед сучасних ссавців, розповсюджена на усіх континентах, в найрізноманітніших екологічних умовах. В плацентарних досить добре розвинена плацента, дякуючи чому після завершення вагітності народжується дитинча, яке може самостійно смоктати молоко. Досить добре розвинений і головний мозок. Плацентарні включають 18 рядів, поміж котрих в першу чергу можна відзначити:

    - Комахоїдні,

    - Гризуни,

    - Рукокрилі,

    - Зайцеподібні,

    - Ластоногі,

    - Хижі,

    - Китоподібні,

    - Хоботні,

    - Непарнокопитні,

    - Парнокопитні,

    - Примати.

Ряд Комахоїдні

Комахоїдні - найдавніша група серед плацентарних ссавців. Скоріше за усе, такими були перші ссавці. Всі комахоїдні - це мілкі ссавці із примітивним мозком й погано диференційованими зубами. Видовжена морда. До комахоїдних відносяться землерийки, кроти, їжаки, білозубки, хохулі.

Щілинозуб
Рис. 1. Щілинозуб - дивна комахоїдна нічна тварина, яка мешкає на острові Куба й Гаїті

Землерийки - досить мілкі тварини, зовні подібні на мишей, мешкають в лісовій підстилці. Найменша із них важить всього 1,5-2 г. Чим менші будуть розміри ссавця то тим більше їжі необхідно йому, аби підтримувати постійну температуру тіла, саме тому крихітні землерийки споживають за день їжі в 3-4 рази більше своєї ваги.

Кроти мешкають в ґрунті та риють там ходи, добувають власну поживу: червів, молюсків та комах. Кроти досить добре пристосовані до існування під землею. Передні кінцівки кротів могутні й широкі, схожі на лопати, очі нерозвинені, вуха прикриті складкою шкіри. Кроти приносять велику користь, знищуючи комах-шкідників. (Нерідко кротів плутають з сліпаками, які є шкідливими гризунами, мешкають в грунті і харчуються бульбами картоплі, морквою і іншими сільськогосподарськими рослинами.) У кротів здавна цінується хутро, саме тому кріт являється промисловою твариною.

Кріт
Рис. 2. Кріт - тварина, котра риє складні системи ходів під землею, більша частина котрих не являється житлом, а прокладається задля розшукуванні їжі.

Їжаки ведуть здебільшого нічний спосіб існування. Знамениті дані забавні звірі власною колючою «шубою». Вони в разі небезпеки не тікають, а скручуються у клубок, однак через це вмирають часто під колесами машин. Коли ви знайдете їжака у лісі, у будь-якому випадку не несіть його додому. Тому що тільки в лісі йому буде добре. Окрім того, знищуючи різних шкідливих комах та мишей, їжаки для людей приносять величезну користь.

Їжак
Рис. 3. Їжаки - тварини, що активні лише вночі, вдень сплять. Саме тому їхня не досить цікаво тримати вдома

Хохуля - досить рідкісний звір, що мешкає у норах неподалік прісних водойм. Із-за цінного хутра хохуля практично знищена, зараз вона потребує охорони, тому занесена до Червоної книги.

Хохуля
Рис. 4. Хохуля - це досить древня тварина. Живе у заплавних озерах та старицях

Ряд Рукокрилі

Представниками ряду Рукокрилі є єдині із ссавців, що мають здатність літати. Вони мешкають на всіх континентах, крім Антарктиди. Крила у них утворені шкірястими перетинками, котрі розміщені між пальцями їх передніх кінцівок, тулубом, а також задніми кінцівками та хвостом. Вони так само, як і птахи, у грудині мають кіль. Політ в рукокрилих стрімкий й маневрений.

Виявляється, чимало видів рукокрилих мають здатність до ехолокації. Видають ультразвуки, котрий, відбиваючись від перешкоди, знову повертаються і аналізуються корою їх головного мозку. Відповідно до часу повернення такого звукового сигналу рукокрилі можуть визначити відстань до перешкоди та її розміри. Саме тому у абсолютній темряві літають вони, не натикаючись на різні предмети, полюють в ночі, хоча зір в них досить слабкий.

Одні рукокрилі харчуються плодами (наприклад, летючі собаки), інші ж - кров'ю ссавців (наприклад, південноамериканські вампіри), а треті - комахами (наприклад, вухань, руда вечірниця, які занесені в Червону книгу України).

Кажан риболов
Рис. 5. Кажан риболов - тварина мешкає у Північній й Південній Америці та харчується рибою

Ряд Гризуни

Гризуни - де найбільш численний ряд ссавців, поширених в усіх частинах світу. В них досить своєрідний зубний апарат. Немає іклів, а різці (у них два зверху та два знизу) розвинені досить досить добре. В окремих видів різці позбавлені коренів, проростають й сточуються усе існування. Для усіх гризунів специфічна висока плодовитість. Гризуни отримали величезне значення у природі і грають важливу функцію для людини.

Білки - це деревні гризуни, які є об'єктом хутрового промислу. Мешкають вони у дуплах й гніздах, в сплячку не впадають, харчуються насінням ялин, сосен, горіхами. Білки заготовлюють запаси на зиму, поживу закопуючи в землю. Навесні із них здатні проростати нові рослини.

Ховрахи, хом'яки, бабаки - мешканці відкритих просторів. Мешкають в норах, створюють колонії, впадають в на зиму сплячку. Харчуються дані тварини рослинами або насінням злаків й бобових, здатні завдавати при цьому великих збитків сільському господарству.

білка
Рис. 6. Будь-яка білка має окрему територію, із котрої виганяє інших білок

Чимало водних гризунів славляться цінним хутром, якому не страшні а ні мороз, а ні волога. Це ондатри, бобри, нутрії. На поч. XX століття бобри знаходились під загрозою знищення через своє цінне хутро. Зараз їх чисельність відновлено. Вони унікальні водні гризуни, котрі мешкають колоніями уздовж берегів невеликих річок та озер. Бобри - в пешу чергу майстерні будівельники: створюють дамби, піднімаючи таким чином рівень води, риють нори й роблять хатинки із входом під водою. Харчуються вони травою, гіллям, корою, заготовлюють запаси на зиму.

Бобри
Рис. 7. Бобри будують загати, таким чином регулюючи плин води у лісовому струмку. Вхід в їхні хатки розташований під водою

Батьківщина ондатер - Північна Америка, в нас ондатра являлась акліматизована. Зараз вона - досить цінна промислова тварина. Нутрії теж являлись акліматизованими. Тільки тому, ондатр та нутрій розводять на різних звірівницьких фермах. Досить добре всім відомі морські свинки являються лабораторними тваринами, на котрих випробовують дію різноманітних лікарських препаратів, досліджують біологічні процеси. Морських свинок також розводять теж як декоративних тварин.

Кавія (морська свинка)
Рис. 8. Кавія (морська свинка) - невеличкий гризун, який мешкає у Південній Америці

Окремо необхідно сказати про подібних гризунів, як щури й миші. Вони у основному завдають значної шкоди, знищуючи та псуючи продукти. Миші та щури - тварини, які слідують за людиною скрізь: селяться у оселях, коморах і на кораблях. Вони не тільки знищують цілу третину врожаю зерна, однак і переносять досить небезпечні захворювання, такі як чума, туляремія, тиф. (Від чуми загинуло уже людей більше, аніж від всіх воєн, разом узятих.) Поміж даних гризунів рекордсменами за плідністю та шкідливістю для людини є сірі пацюки й домові миші.

Лемінг
Рис. 9. Лемінг - невеликий гризун, головна пожива песців в тундрах Євразії й Північної Америки

Ряд Зайцеподібні

У зайцеподібних зубна система зайців досить подібна на зуби гризунів: ікла відсутні, а різці досить добре розвинені. Щоправда їхня не чотири, а шість (в верхній щелепі чотири та у нижній два).

В зайців задні ноги в значні мірі довші за передні, із їх допомогою вони здатні рухаютися величезними стрибками, застосовуючи в момент приземлення то одну, а то іншу передню кінцівку. Дякуючи такій диспропорції зайці просто рухаються угору, а униз котра котяться сторчголов.

Їх зайченята народжуються зрячі, укриті пухом. Зайчиха годує один разів й тікає, аби не викрити. Після даного зайчихи годують не тільки власних зайченят, а будь-яких, котрих знайдуть бігаючи по лісу. Молоко у зайчихи досить поживне, у ньому є до 15 % жиру та до 12 % вуглеводів. Уже за 18-20 днів зайченята здатні живитися самі. Завжди зайці являлись об'єктом полювання вовків, лисиць, ворон, сов й людини. В них виробилися досить цікаві способи захисту. До них належать линька (літня шерсть сірого кольору, а зимова - білого) та уміння заплутувати сліди, та вузька шкурка, вона просто рветься, залишається у зубах хижака та рятує зайця від смерті. У Україні розповсюджений заець-русак.

Найближчі серед родичі зайців - це кролі. В півднній частині України мешкає дикий кролик. Потомство його виникає на світ в земляних нірках сліпе, голе, абсолютно безпорадне. Дикі кролі мешкають колоніями. Кролів люди розводять для одержання м'яса й хутра.

Батьківщина кролів - Іспанія й Північно-Західна Африка
Рис. 10. Батьківщина кролів - Іспанія й Північно-Західна Африка

Ряд Хоботних

Представники даного ряду слони - це найбільші наземні тварини. Харчуються слони грубою рослинною їжею, котру поміщають в рот з допомогою особливого органа, тобто хобота. Хобот - видозмінені зрослі ніс та верхня губа. Також хоботом слони обмацують та обнюхують і беруть свою поживу. Верхні різці в слона перетворилися на величезні бивні, котрими слони зорюють грунт в пошуках їжі. Бивні проростають впродовж всього існування. Корінні зуби зношуються, а далі замінюються новими. Шкіра в слонів товста й майже позбавлена волосяного покриву. Свійські слони допомагали людям. Слони переносили тяжкі вантажі, корчували ліс, приймали участь в бойових діях. В сучасному світі є тільки два види - африканський і індійський слони.

Новонароджене слоненя
Рис. 11. Новонароджене слоненя важить біля 100 кг.

Копитні ссавці

Копитні ссавці - достатньо великі рослиноїдні тварини, котрі пристосовані до достатньо швидкого пересування. Для збільшення своєї швидкості пересування потрібно, аби площа зіткнення стопи із грунтом являлась якомога меншою. Саме тому копитні тварини у процесі еволюції наче «стали навшпиньки», тобто вони спираються в момент ходьби і бігу на пальці. Дані пальці одягнені ніби роговим чохлом - копитом. В парнокопитних число усіх пальців парне, а в непарнокопитних - непарне.

Всі копитні тварини це рослиноїдні. Ікла в них не розвинені, однак корінні зуби отримали широку горбкувату поверхню, яка здатна перетирати грубу рослинну поживу. Перетравлювати клітковину їм також допомагають симбіотичні організми, котрі мешкають в травній системі. Переважна кількість копитних отримали роги - своєрідні захисні утворення на голові. Дані тварини мешкають табунами, що теж допомагає захищатися від різноманітних хижаків.

антилопи й зебри
Рис. 12. Багато мешканців савани, подібних, як антилопи й зебри, створюють чималі табуни, та власною чисельністю відлякують хижаків

Газель
Рис. 13. Газель подібна на оленя, однак граційніша й має особливі роги, вигнуті в формі ліри

Ряд Непарнокопитні

Ряд Непарнокопитні включає подібних досить добре відомих тварин, як родини Коні (вони спираються на один палець) та Носороги (спираються на три пальці). До коней відносяться зебри, осли та коні, із котрих в дикому стані збереглися лише коні Пржевальського. Люди одомашнили коня біля 4 тисяч років саме тому і відтоді коні служать вірою та правдою. Вони являлись джерелом молока, шкур, м'яса. Застосовували їх як своєрідний транспортний засіб. Сьогодні отримали сотні порід коней. В наш час розводять коней загалом для проведення занять кінним спортом й із естетичними цілями. Так породистий гарний скаковий кінь здатний коштувати більше мільйон доларів.

Сімя Носороги - це нечисленна група тварин, котрі мешкають у Азії і Африці. Шкіра в них практично гола, а на голові один чи два роги. Дані роги вважали цілющими, саме тому носорогів знищували.

Ряд Парнокопитні

Ряд Парнокопитні - це у основному наземні тварини (крім бегемота), що мають здатність до швидкого бігу. Наприклад, дикий кабан, котрий мешкає у Україні, являється родоначальником домашньої свині. Тварина бегемот більшу частину свого часу проводить в воді. Шкіра його практично гола й не переносить висихання. В період розмноження ця із вигляду спокійна та повільна тварина може на палкі й криваві сутички.

Переважна кількість парнокопитних, до котрих відносяться корови, лосі, олені, антилопи, барани, козли, жирафи, отримали складний шлунок й звуться жуйними. Вони пережовують поживу, проковтують її, а вона зброджується особливими бактеріями. Після даного тварини відригують поживу у ротову порожнину й знову її пережовують та проковтують. Забезпечує це повніше вилучення усіх поживних речовин.

Жираф
Рис. 14. Жираф являється найвищою наземною твариною

Ватажком табуна у коней Пржевальського являється досвідчена самиця
Рис. 15. Ватажком табуна у коней Пржевальського являється досвідчена самиця

Білий носоріг
Рис. 16. Білий носоріг - це неповоротка тварина. Однак у шлюбний період самці між собою влаштовують криваві бійки

Лось - безумовно, одна із найкрупніших копитних тварин у Україні. Він досить розповсюджений у Євразії. Лось здатний живитися малопоживним кормом: гілками та корою дерев, хвоєю, грибами. Лосяче молоко наділене лікарськими властивостями. В штани, виготовлені із лосиної шкіри (лосини), одягали раніше європейські армії. Роги лосів - міцний й красивий матеріал художників-різбярів. Біологи уже робили певні спроби одомашнення лося. Дані спроби тривають досі.

Європейський тур, який теж мешкав на території України, являвся диким предком сучасної крупної рогатої худоби. Однак він цілком знищений й ніколи уже не буде відновлений.

Зубр іздавна жив в лісах. Величезна ця тварина являлась практично знищена у природі. Відновили дещо чисельність зубрів дякуючи декільком особинам, які залишилися у зоопарках. Занесений зубр до Червоної книги.

американський бізон
Рис. 17. На американських бізонів люди полювали майже до їх повного винищення, аби в даний спосіб зменшити чисельність індіанців. Сьогодні бізони мешкають під захистом в значних національних парках

Ряд Примати

Примати - досить різні організми. До даного ряду відноситься біля 190 видів. Однією із головних визначальних ознак приматів являється достатньо високий рівень розвитку їх нервової системи. Як відомо, очі направлені уперед, це забезпечує об'ємний їх зір. Ряд Примати включає в себе два підряди:

    - Напівмавп більш примітивних (лемури і довгоп'яти),

    - Мавп (павіани, мавпи, людиноподібні мавпи, люди).

Мавпи
Рис. 18. Мавпи отримали розвинені органи чуття, а окрім того, й неабиякий розум

Капуцин фавн
Рис. 19. Капуцин фавн - одна із найрозумніших мавп

Людиноподібні мавпи позбавлені хвоста й сідницевих мозолів, в них досить добре розвинений головний мозок. Найкрупніші людиноподібні мавпи - горили (висота їх до 2 м). По землі ходять вони на задніх кінцівках, при цьому зігнувшись та спираючись на свої передні кінцівки. Мешкають в лісах, однак чимало часу проводять і на землі.

Висота орангутанів до 1,5 м. Мешкають вони поодиноко та сімейними групами на деревах.

Шимпанзе менші, обличчя у них, у відміну від орангутанів, не укрите волоссям. Мешкають сім'ями на деревах, здатні збиратися у малі стада.

Родина Люди включає лише один вид - Людина розумна, до котрого відносяться всі сучасні люди. Пересуваються люди на задніх (нижніх) кінцівках, їх положення тіла вертикальне, в них досить добре розвинена кора значних півкуль мозку. Зредукований волосяний покрив, досить добре розвинені руки, які є органом праці. Підборіддя має своєрідний виступ, дякуючи якому людям притаманна мова.

Закріплення знань і вмінь

    1. Назвіть, плацентарних ссавців, яких можна назвати найдавнішими. В чому заключаються їхні ознаки?

    2. Вкажіть яке значення мають гризуни у природі й для людини?

    3. Назвіть особливості рукокрилих ссавців?

    4. Чому в рукокрилих ссавців розвинений кіль як й в птахів?

    5. Які особливості в будові й життєдіяльності гризунів?

    6. В чому особливості зайцеподібних?

    7. Чим зайці відмінні від кролів?

    8. Чому кажани, не дивлячись на поганий зір, ніколи не наштовхуються на різні перешкоди вночі?

    9. Хто для білки більш ближчий «родич» — заєць або бобер? Поясніть чому?

    10. Які пристосування мають до середовища існування копитні тварини?

    11. За якими ознаками ссавці відносяться до парнокопитних чи непарнокопитних?

    12. Вкажіть особливості травлення які спостерігаються в жуйних ссавців?

    13. Які ознаки представників ряду Хоботні?

    14. Назвіть особливості ряду Примати?

    15. Які тварини належать до приматів?

    16. Назвіть ознаки приматів, які дозволяють успішно їм конкурувати із тваринами?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 8 клас Запорожець Н.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.