Конспект уроку: Різноманітність ссавців: першозвірі, сумчасті

16.04.2014
5870 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Різноманітність ссавців: першозвірі, сумчасті
Мета уроку:

ознайомити школярів з різноманітністю ссавців, їх класифікацією, детально розглянути особливості першозвірів та сумчастих тварин.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Перевірити рівень засвоєння школярами особливостей будови ссавців, їх розмноження та поведінки.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Неймовірний світ тварин весь час зачаровував власним різноманіттям не лише дослідників, а і звичайних людей, часто досить прозаїчних професій.

Основна частина уроку

Екологічні групи ссавців

Ссавці освоїли усі середовища життя, вони змогли пристосуватися до виживання у найсуворіших умовах. Поміж ссавців виділяються екологічні групи із подібними кормовими потребами незалежно від систематичної їх приналежності. Так наприклад, виділяють травоїдні, хижі, всеїдні. У залежності від середовища життя теж є відповідні групи:

  • землерийні (сліпаки, кроти),
  • гідробіонти (дельфіни, кити, тюлені),
  • авіабіонти (летючі миші, кажани),
  • дереволази (мавпи, лемури) т.п.

Американський опосум
Рис. 1. Американський опосум - представник сумчастих тварин

Найбільш високоорганізованими поміж ссавців являються примати, до котрих відноситься людина розумна. Дякуючи сильному розвитку кори досить великих півкуль, їх здатності до праці, ускладним суспільним відносинам людина розумна як окремий біологічний вид пристосувалась до найрізноманітніших умов існування на планеті та навіть почала вже освоювати космос.

Ряд Першозвірі (Однопрохідні)

Дана невелика група примітивних, тобто простих за своєю будовою і життєдіяльністю, ссавців мешкає лише у Австралії та на прилеглих до даного материка островах. На відмінність від всіх інших ссавців вони здатні відкладаюти яйця. В яйці розташований наполовину сформований зародок, котрий дозріває, захищений шкаралупою. Саме тому із біологічної точки зору їхня не дозволяється назвати яйцеродними, швидше в них недорозвинене живородіння. У відміну від всіх інших ссавців, в однопрохідних не формується плацента. Самка чи насиджує яйця, чи їх виношує у особливій шкіряній складці на животі, котру звуть сумкою. Опісля вилуплення дитинчати самка його вигодовує молоком. Молочні залози досить примітивні, соски відсутні, а протоки молочних залоз відкриваються на ділянках тіла, із котрих дитинча злизує молоко з шкіри матері.

Дволапий лінивець
Рис. 2. Дволапий лінивець - один з найбільш давніших ссавців

Будова і життєдіяльність яйцеродних примітивніша, аніж в інших ссавців. Наприклад, температура їх тіла коливається у проміжутку 25-37 °С, мають клоаку, губ немає, зубів в дорослих тварин теж немає, слабко розвинений головний мозок .

Єхидни в холодну пору року впадають в сплячку.

Єхидна
Рис. 3. Єхидна - це представник примітивних ссавців однопрохідних.

До однопрохідних відносяться

  • єхидни,
  • проєхидни,
  • качкодзьоби.

Єхидни і проєхидни - тварини (5 видів), котрі мешкають у Австралії, на островах Нова Гвінея та Тасманія. Тіло їхнє укрите шерстю та голками, на морді являється видовжений дзьоб із роговим чохлом. Мешкають у норах, котрі риють сильними кінцівками із видовженими кігтями. Харчуються комахами.

Качкодзьоби (тільки 1 вид) мешкають лише у Австралії та Тасманії. Дані тварини досить добре досить пристосовані до водного способу існування. Сплощене тіло укрите жорсткою шерстю, котра майже не намокає в воді, між пальцями являється шкірясті перетинки, морда завершується широким роговим дзьобом, який схожий на качиний. Харчується качкодзьоб донними безхребетними, проціджуючи воду крізь дзьоб подібно на качок.

Качкодзьоб
Рис. 4. Качкодзьоб зустрічається у Австралії й на острові Тасманія

Власне гніздо качкодзьоб улаштовує так, аби вихід містився під водою. В качкодзьобів відсутні сумки, вони висиджують яйця. Як й в єхидни, в качкодзьоба у яйці розташований уже наполовину сформований зародок.

Ряд Нижчі звірі, чи Сумчасті

Це достатньо чимала група ссавців, котрі у основному мешкають у Австралії, на прилеглих островах та у Південній Америці. Один з видів мешкає у Північній Америці.

Характерними ознаками являється досить слабкий розвиток плаценти. Саме тому вагітність йде недовго, а дитинча, котра виходить на світ, настільки недорозвинена, що нагадує зародок. Наприклад, в гігантського кенгуру, котрий досягає 2 м у висоту, довжина новонародженого усього 3 см. В більшості сумчастих на череві знаходиться сумка, усередині котрої розміщені соски. Потрапивши у сумку, дитинча наче повисає на соску, котрий розбухає в нього у роті. Живлення дитинчати здійснюється пасивно: своєрідні м'язи скорочуються й впорскують молоко. Із часом, коли дитина підростає, вона переходить на дорослий спосіб живлення, однак ще певний час ховається від зовнішньої небезпеки у сумці матері.

Викопні рештки деяких сумчастих знаходять на різноманітних материках, однак у сучасному світі вони у основному сконцентровані у Австралії. Тут взагалі не було плацентарних видів ссавців, котрі були здатні б витіснити цих сумчастих. За сотні тисячоліть ізольованого розвитку сумчасті тварини освоїли неоднакові екологічні умови. Поміж них являється наземні форми, комахоїдні, всеїдні, дереволази, хижаки.

Гігантський броненосець
Рис. 5. Гігантський броненосець - чемпіон поміж ссавців. Має він найбільше зубів, аж 104

Рід Кенгуру - найбільший поміж сумчастих. Кенгуру здатні пересуватися стрибками з допомогою задніх кінцівок, опираючись на хвіст. Передні кінцівки малі. Кенгуру мешкають як на відкритих обширних просторах, так й у лісах.

Кенгуру виношують малят в сумці на череві
Рис. 6. Кенгуру виношують малят в сумці на череві

Поміж деревних видів досить добре відомі сумчасті білки, сумчасті ведмеді коала, сумчасті соні. Харчуються дані тварини у основному рослинною їжею. Досить цікаві коала. Вони споживають лише листя евкаліпта, яке отруйне для всіх інших тварин.

Коала
Рис. 7. Коала - це сумчаста деревна тварина, котра котрі винятково листям евкаліпту

Закріплення знань і вмінь

    1. Які саме екологічні групи виділити можна у класі Ссавці?

    2. Вкажіть ознаки будови й життєдіяльності, які вказують на належніть однопрохідних до ссавців?

    3. Назвіть ознаки будови й життєдіяльності однопрохідних тварин, які вказують на їх примітивність?

    4. Чи вірне твердження про те, що сумчасті живуть лише в Австралії? Доведіть свою думку.

    5. Які риси у будові сумчастих вказують на їх примітивність?

    Назвіть ознаки, які об’єднують між собою плацентарних ссавців?

    6. В австралійського мурахоїда й південноамериканських опосумів сумка відсутня, чому же тоді відносять їх до сумчастих?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 8 клас Запорожець Н.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.