Конспект уроку: Різноманітність плазунів

26.11.2013
2033 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Різноманітність плазунів
Мета уроку:

розширити знання учнів про представників класу Плазуни; показати різноманітність, особливості будови і процесів життєдіяльності, пристосованість до середовища існування плазунів;навчити правильно розподіляти представників класу плазуни до менших таксономічних одиниць;розвивати вміння працювати з додатковою літературою;

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Засоби навчання: Підручник з біології для 8-го кл, робочі зошити, таблиці і схеми з теми «Плазуни».

Методи і прийоми навчання: розповідь вчителя, пояснювально-ілюстративний, робота з підручником, бесіда.

Хід уроку
Організаційний момент

1.Привітання.

2.Перевірка готовності учнів до уроку.

3.Перевірка готовності обладнання.

4.Перевірка присутніх.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Гра:

Серед запропонованих нижче варіантів виберіть правильні твердження, що стосуються особливості внутрішньої та зовнішньої будови плазунів.

1.Дві пари кінцівок

2.Суха шкіра, захищена роговими лусками, щитками або пластинками.

3.Органи дихання-легені.

4.Органи дихання легені та шкіра.

5.Диференціація дихальних шляхів

6.Легені мають систему перетинок, які збільшують поверхню газообміну.

7.Обтічна форма тіла

8.Справжня грудна клітина з міжреберними м’язами

9.Розвиток м’язів вільних кінцівок та їхніх поясів

10.Збільшення відносних розмірів головного

Відповіді: 1.Так, але не у всіх (в деяких представників вони взагалі відсутні); 2. Так; 3.Ні. Є ще присутні гортань, трахея, бронхи; 4. Ні. Шкірою не дихають; 5. Так. легені поділяються на внутрішні комірки; 6.Так; 7.Так; 8.Так; 9.Так; 10.Ні. Нервова система плазунів принципово не відрізняється від амфібій.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вчитель повідомляє тему, мету і завдання уроку.

Сьогодні ми вивчатимемо різноманітність плазунів, їх значення в природі та житті людини, заходи з охорони цих дивовижних тварин. А чи завжди плазуни мали такий вигляд, як сьогодні? Про це також піде мова на уроці.

Основна частина уроку

1. Робота груп учнів (інтерактивний метод)

Використовуючи підручник і додаткові матеріали, вивчити:

Ряд Лускаті:

• прудка ящірка;

• кримський гекон;

• жовтобрюх;

• кобра;

• степова гадюка;

• звичайний вуж;

• хамелеони;

• полози (леопардовий,

лісовий, чотири смуговий)

Ряд Крокодили:

• гавіал;

• китайський крокодил;

• нільський крокодил;

• гребінчастий крокодил;

• американський кайман

Ряд Черепахи:

• болотна черепаха;

• слонова черепаха;

• степова черепаха;

• зелена (супова)

• черепаха

(Учні записують коротку класифікацію, яку пропонує їм вчитель)

Розповідь вчителя:

А зараз ми з вами познайомимося з представниками рядів Лускаті, Черепахи, Крокодили.

4. Ряд Лускаті

Ящірки

Змії

Хамелеони

6600 видів (найчисленніші з плазунів); поширені на суходолі, у морях, прісних водах; об’єднує наявність на поверхні тіла рогових лусочок і щитків різноманітної форми, під якими в шкірі часто розташовані спеціальні кісткові пластинки.

а) Ящірки

Представники: зелена, прудка і живородна ящірки, веретенця, жовтобрюх, кримський гекон, сірий варан, гігантський (комодський) варан.

Особливості будови:

• видовжене тіло з вираженою шиєю;

• рухливий хвіст;

• добре розвинені кінцівки, у деяких вони недорозвинені або відсутні, наприклад, у веретенці, жовтобрюха — безногих ящірок.

Від змій відрізняються розвиненим середнім вухом, рухливими повіками та здатністю до автотомії. Автотомія — здатність відкидати хвіст. Недарма існує приказка: «Хвіст рятує голову». Гекон веде нічний спосіб життя, до якого пристосовані очі; лазить по стовбурах дерев. Ящірки ведуть денний спосіб життя, мешкають на ділянках, що добре прогріваються сонцем, харчуються безхребетними. Варани мешкають у пустелях, тропіках. Комодський варан мешкає на островах Малазійського архіпелагу, сягає 3,6 м завдовжки. Харчується безхребетними. Гігантський варан полює на диких кабанів і оленів. Занесений до

Міжнародної Червоної книги. Значення: регулюють чисельність комах — шкідників сільського господарства, дрібних хребетних тварин.

б) Змії

Представники: королівська кобра, гримучі змії, гюрза, ефа, морські змії, пітони. В Україні мешкають: звичайна і степова гадюки, водяний і звичайний вужі, мідянка, чотири смуговий, леопардовий, лісовий і жовтобрюхий полози.

Особливості будови:

• довге тіло, нечітко поділене на голову, шию, тулуб і хвіст;

• відсутні кінцівки;

• зрослі повіки, напівпрозорі, як скло на годиннику;

• відсутність барабанної перетинки;

• кістки двох щелеп з’єднані зв’язками, рухомо

• хребет складається з великої кількості хребців; грудна клітка відсутня;

• ліва легеня редукована;

• в отруйних змій — видозмінені слинні залози, що виробляють отруту. З допомогою зубів убивають здобич, ковтають цілу тушку. Пітони душать жертву.

Значення

1. Зміїна отрута використовується в медицині. Змія зображується на емблемі медицини. Це ескулапова змія, та сама, яку зображали на

жезлі давньоримського бога лікування Ескулапа. Створюються розплідники — серпентарії.

2. Регулюють кількість комах, гризунів — шкідників сільського господарства.

3. Уживання в їжу певних видів змій, а також їхні яйця.

4. Входять до складу ланцюгів харчування.

в) Хамелеони

Тропічні лускаті, мешкають на деревах. Мають чіпкі пальці, довгий хвіст, яким обхоплюють гілки. Змінюють забарвлення за рахунок перерозподілу пігментів у шкірі залежно від зміни навколишнього середовища. У літературі й житті деяких людей називають хамелеонами. Великий російський письменник А.П.Чехов одне зі своїх оповідань назвав «Хамелеон»

Ряд Крокодили

Представники: нільський крокодил, гребінчастий крокодил, гавіал, китайський і міссісіпський алігатори, американський кайман.

Особливості будови:

• найбільш високоорганізовані плазуни;

• мешкають у тропічних прісних водоймах;

• ведуть напівводяний спосіб життя;

• з води виходять нечасто (для відпочинку, розмноження, у разі пересихання водойм);

• тіло вкрите роговими щитками;

• мають великий хвіст — пристосування для плавання, пальці задніх кінцівок мають перетинки;

• зуби розташовані в окремих альвеолах і змінюють у міру стирання;

• серце чотирикамерне, але кров змішується в судинах;

• очі й ніздрі виступають над поверхнею голови, під час пірнання ніздрі та слухові отвори закриваються клапанами;

• складна будова легень дозволяє їм тривалий час перебувати під водою.

Значення:

1. Небезпека для людини (нільський, гребінчастий крокодили).

2. Зі шкіри крокодила виготовляють шкіряні вироби.

3. Людина використовує в їжу їх м’ясо і жир.

Ряд Черепахи

Представники: зелена (або супова) черепаха, слонова черепаха, гігантська черепаха, степова черепаха; в Україні дуже поширена болотяна черепаха.

Особливості будови:

• тіло замкнене в панцир з двох щитів — верхнього і нижнього; в отвори висовуються ноги, хвіст, голова;

• панцир укритий роговими щитками, служить для захисту;

• зуби відсутні, їх функцію виконують рогові чохли щелеп з гострими краями;

• механізм дихання: за рахунок рухів ротоглоткової порожнини, а також кінцівок та шиї;

• мешкають на суші, у прісній воді та в морях;

• несприятливі умови переносять у стані сплячки, у степової черепахи може тривати сім-вісім місяців.

Значення:

1. Об’єкт промислу (в їжу використовуються м’ясо, яйця, жир). Черепах вирощують на фермах.

2. З панцира виготовляють різноманітні рогові вироби.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда:

Про кого це йдеться:

А) Змії…

Б) Ящірки…

В) Черепахи…

Г) Крокодили…

1. Довге тіло, нечітко поділене на голову, шию, тулуб і хвіст.

2. Безногі.

3. Щелепи без зубів.

4. Поширені тільки в тропічних країнах.

5. Здатні до самокаліцтва (автономії).

6. Серце трикамерне.

7. Серце чотирикамерне, але кров змішується.

Відповіді:

А)1.

Б) 2, 5, 6.

В) 3.

Г) 4, 7.

Підведення підсумків
Вчитель оцінює учнів з поясненням оцінок.
Надання домашнього завдання

- прочитати § 41;

- дати відповіді на запитання після параграфа;

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.