Конспект уроку: Різноманітність найпростіших. Л.Р. №2 Спостереження за будовою та процесами життєдіяльності найпростіших з водойми або акваріума

07.08.2013
1110 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Різноманітність найпростіших. Л.Р. №2 Спостереження за будовою та процесами життєдіяльності найпростіших з водойми або акваріума
Мета уроку:

надати знання про різноманітність морських та прісноводних представників найпростіших, а також про найпростіших, що мешкають у ґрунті; визначити їхнє значення в навколишньому середовищі й житті людини; познайомити учнів з паразитами-найпростішими; визначити найпростіших — збудників захворювань.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
автотрофне живлення, гетеротрофне живлення, життєвий цикл, зигота, статеві клітини, бентос, планктон, колонія, симбіоз, паразитизм, малярійний плазмодій, дизентерійна амеба, лямблії, трипаносоми, лейшманії, споровики, паразитичні інфузорії
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати і учнів до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда з учнями

  1. Назвіть органели, які регулюють всі процеси в клітинах найпростіших?
  2. Вкажіть, як пересуваються найпростіші?
  3. Назвіть, які бувають вакуолі? В чому їх значення для клітини?
  4. Скажіть навіщо потрібне інцистування?
  5. Визначте, який існує взаємозв’язок між особливостями будови інфузорії-туфельки та її життєдіяльністю?
  6. Визначте, який існує взаємозв’язок між будовою форамініфер і їхньою життєдіяльністю?
  7. Визначте, який існує взаємозв’язок між особливостями будови радіолярій із їхньою життєдіяльністю?
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомити учням класу тему і мету даного уроку. Визначити основні завдання на урок

Основна частина уроку

Вільноживучі найпростіші

НайпростішіОсобливості будовиОсобливості життєдіяльності
Амеба протейОдноклітинний організм який має непостійну форму тіла, пересувається з допомогою псевдоподій (виростів). Має достатньо великі розміри (0,2–0,5 міліметрів). Клітина має скорочувальні вакуоліМешкає на поверхні дна у водоймах зі стоячою водою та мулистим дном. У разі висихання водойми інцистується
Евглена зеленаОдноклітинний організм що має постійну форму тіла, пересувається з допомогою одного джгутика. Має досить невеликі розміри (0,05–0,06 міліметрів). У клітині містяться скорочувальні вакуолі. В цитоплазмі наявні хроматофори, вони здійснюють фотосинтез

Мешкає у товщі води у водоймах з стоячою водою й мулистим дном. В період пересихання водойми інцистується. Характерний змішаний тип живлення. В світлу пору живиться за допомогою фотосинтезу, вночі — гетеротрофно, поглинає крізь клітинну мембрану розчинені органічні речовини.

Інфузорія- туфелькаОдноклітинний організм який має постійну форму тіла, схожу на туфельку, пересувається за допомогою війок. Середнього розміру (0,18–0,31 міліметрів). У клітині наявні два ядра (вегетативне й генеративне), скорочувальні вакуолі, клітинний рот.Мешкає у водоймах з застійною водою й мулистим дном.
Форамініфери

Одноклітинні організми, в яких наявна захисна черепашка.

Відсутні скорочувальні вакуолі. Черепашка пронизана численними порами й широким отвором — устям.

Пересуваються й живляться за допомогою тонентких псевдоподій. У клітинах може міститися по кілька ядер.

Мешкають в морях і океанах.

Вони типові представники бентосу. Їхній життєвий цикл проходить з чергуванням статевого й нестатевого періодів (після черги поділів утворює дрібні статеві клітини, які зливаються між собою попарно)

Радіолярії (променевики)Одноклітинні організми, мають внутрішньоклітинний мінеральний скелет. У клітині відсутні скорочувальні вакуолі. Пересування й живлення здійснюється тонкими псевдоподіями

Мешкають у морях і океанах.

Представники планктонів. У цитоплазмі часто живуть водорості–симбіонти променевиків

ВольвоксКолоніальний організм, клітини мають постійну форму тіла, пересувається з допомогою виростів - джгутиків. Має відносно розміри до 2 міліметрів. У клітинах містяться скорочувальні вакуолі. В цитоплазмі містяться хроматофори, які здійснюють фотосинтез.

Мешкає у товщі води у водоймах із застійною водою й мулистим дном.

Паразитичні найпростіші

Амебна дизентерія

Хвороба, яка спричиняється дизентерійною амебою. Ця амеба мешкає в товстому кишечнику і таким чином живиться його мікрофлорою. Однак в окремих випадках вона починає поїдати слизисту оболонку кишечнику, спричиняючи в результаті утворення виразок. Дизентерійна амеба може проникати в лімфатичні судини, і далі в різні внутрішні органи, утворюючи небезпечні нариви.

Сонна хвороба

Хвороба спричиняється трипаносомою. Це найпростіші, які паразитують у крові, лімфі чи спинномозковій рідині людини. Хвороба переноситься мухою цеце - кровосисною комахою під час укусу. Захворювання супроводжується лихоманкою, стрімким запаленням лімфатичних вузлів й загальним сонливим станом.

Малярія

Хвороба спричиняється малярійним плазмодієм. Ці найпростіші паразитують в клітинах печінки та еритроцитах. Хвороба переноситься малярійними комарами. Симптоми настають періодичні напади лихоманки уже через 24, 48 або 72 години.

Базові терміни з теми: Різноманітність найпростіших. Л.Р. №2 Спостереження за будовою та процесами життєдіяльності найпростіших з водойми або акваріума

Планктонпредставляє собою сукупність організмів, які населяють водну товщу й пасивно переносяться нею.

Бентос— це певна сукупність організмів, які мешкають у товщі й на поверхні дна водоймищ.

Симбіоз— поняття яким називають тісне взаємовигідне співжиття окремих живих організмів між собою.

Колоніальні організми— це такі організми, в яких особини дочірніх поколінь в наслідок нестатевого розмноження залишаються приєднаними до материнського організму, утворюючи таким чином складне угруповання, так звану колонію.

Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота №2 Спостереження за будовою тіла й процесами життєдіяльності найпростіших із водойми або акваріума.

Мета: провести систематизацію знань учнів про характерні особливості будови, процесів життєдіяльності представників найпростіших на прикладі різних форм: прісноводних, морських, паразитичних;

виконати лабораторну роботу, спостерігати за будовою та всіма процесами життєдіяльності найпростіших в акваріумі; продовжити формувати уміння робити висновки та узагальнювати; розвити навики роботи з лабораторним приладдям;

виховувати в учнів любов до навколишньої природи.

Обладнання та матеріали: біологічний мікроскопи, тимчасові мікропрепарати.

Хід роботи ( за інструкційною карткою)

1. Спочатку підготувати мікропрепарат найпростіших.

2. Підготувати до роботи мікроскоп.

3. Уважно розглянути тимчасові мікропрепарати; знайти, розглянути і визначити представників одноклітинних організмів:

- рослинні,

- тваринні.

4. Визначте, який характер руху притаманний:

- амебам,

- інфузоріям,

- евглені зелені?

5. Вкажіть які найпростіші : найдрібніші, найбільші, найшвидші?

6. На основі роботи зробіть висновок про особливості будови і життєдіяльності різних видів найпростіших.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.