Конспект уроку: Основні етапи історичного розвитку тваринного світу
ознайомити школярів з поняттям історичний розвиток; дізнатися основні етапи історичного розвитку тваринного світу; дати характеристику кожному з цих етапів та прослідкувати як змінювався тваринний світ.
1. Що таке природоохоронна територія?
2. Яка мета створення природоохоронних територій?
3. Які типи природоохоронних територій вам відомі?
4. Що таке зоопарки?
5. Яка мета створення зоопарків?
Уявіть собі, що з допомогою машини часу ви зможете бути свідком всього розвитку життя на планеті Земля протягом цілих 3,6 млрд років.
Історичний розвиток організмів
Життя на планеті Земля зародилося в формі найпростіших одноклітинних істот біля 3,6 млрд років назад. Вони зазнали впливу оточуючого середовища. Ті, що були здатні пристосуватися, виживали і передавали свої спадкові ознаки нащадкам, в свою чергу непристосовані гинули. Так впродовж мільйонів років усі живі організми не швидко, однак безупинно змінювалися. Даний процес поступового і необоротного розвитку різних живих організмів звуть еволюцією. В результаті еволюції, що йде і зараз, утворилося усе різноманіття живих організмів, котре ми із вами вивчали.
Рис. 1. Тиранозавр являвся найстрашнішим хижаком із величезною пащею і гострими зубами
Ери і періоди історичного розвитку Землі
Вчені-астрономи вважають, що Земля як одне із космічних тіл утворилася біля 5 млрд років тому назад, та відтоді на ній постійно відбувалися зміни. Даний час вчені поділили на чималі проміжки, під назвою ери, а самі ери - на періоди. Будь-який із проміжків характеризується певними геологічними та кліматичними умовами, а їм відповідають характерні типи рослинних й тваринних угруповань. У історичному розвитку планети Землі вирізняють п'ять ер:
І. архейська (найдавніша),
ІІ. протерозойська,
ІІІ. палеозойська,
IV. мезозойська,
V. кайнозойська (йде і зараз).
Архейська ера
В той час на планеті Земля відбувалась активна вулканічна діяльність, дякуючи котрій спочатку із неорганічних речовин сформувалися органічні, а далі та перші, досить прості одноклітинні організми. Ера ця почалася біля 3,6 млрд років тому назад і тривала близько 1 млрд років.
Рис. 2. Апатозавр - найкрупніший з викопних ящерів. Харчувався виключно рослинною їжею
Протерозойська ера
В цю еру на Землі уже сформувалася атмосфера, яка відрізнялася за своїм хімічним складом від теперішньої. В протерозої з примітивних одноклітинних уже сформувалися еукаріотичні одноклітинні, далі й багатоклітинні рослинні і тваринні живі організми. Протерозойська ера почалася слідом за архейською і тривала близько 2 млрд років (почалася вона 2,5 млрд років тому назад, закінчилася біля 0,6 млрд років тому).
Палеозойська ера
Впродовж даної ери на Землі здійснювалися потужні горотворчі процеси, а клімат являвся теплим та вологим. Активно проходила еволюція рослин: виникали мохи, плауни, хвощеподібні, папороті і голонасінні рослини. Саме у даний період виростали рослини, із котрих сформувалося кам'яне вугілля. В даний час з'явилися усі типи тварин, тільки птахів та ссавців. Різноманітні живі організми не тільки освоїли водне середовище, однак і суходіл. Палеозойська ера тривала близько 340 млн років (вона почалася 570 млн років назад і закінчилася близько 230 млн років назад).
Рис. 3. Історичний розвиток світу тварин: від найпростіших мікроорганізмів до приматів, в тому числі людини
Мезозойська ера
Дана ера характеризувалася пануванням поміж рослин голонасінних рослин та папоротей, а поміж тварин абсолютне панування було за плазунам. Плазуни мезозойської ери освоїли усі середовища життя. В даний час виникали види-гіганти, котрі назвали динозаврами, що у перекладі значить «страшні ящери». Далі більшість видів ящерів мезозою вимерли. Вчені-палеонтологи і дотепер знаходять їх кістки і відновлюють за ними вид дивних тварин.
На самому початку мезозою виникли птахи, ссавці і покритонасінні рослини. В дану еру відбулося відкладання на дні морів й океанів багаточисленних черепашок форамініфер, із котрих сформувалися поклади крейди. Продовжувалась еволюція комах та покритонасінних рослин, зростала різноманітність ссавців та птахів. Мезозойська ера шла близько 166 млн років (вона почалася 230 млн років назад, а закінчилася біля 66 млн років назад).
Рис. 4. Мезозойська ера дала найвигадливіші і найграндіозніші форми істот за усю історію планети
Кайнозойська ера
Дана ера відзначається пануванням покритонасінних рослин, а серед тварин комах, птахів та ссавців. В кайнозойську еру спостерігалося сильне похолодання, початок льодовикових періодів, далі потепління. З зміною клімату змінювався видовий склад рослин та тварин. Саме із кайнозойською ерою пов'язане виникнення людини й розвиток людського суспільства. Кайнозойська ера розпочалася 66 млн років назад й йде у наш час.
1. Що таке еволюція?
2. Назвіть основні процеси, які відбувалися в архейській ері?
3. Назвіть основні процеси, які відбувалися в протерозойській ері?
4. Назвіть основні процеси, які відбувалися в палеозойській ері?
5. Назвіть основні процеси відбувалися в мезозойській ері?
6. Назвіть основні процеси, які відбувалися в кайнозойській ері?
7. Вкажіть яким чином можна довести те, що на Землі відбувалась і відбувається еволюція органічного світу?
- прочитати параграф,
- дати відповідь на запитання,
- інше.
За підручником Біологія 8 клас Запорожець Н.
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар