Конспект уроку: Клітинна будова тварин, та особливості клітин тварин

07.08.2013
3168 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Клітинна будова тварин, та особливості клітин тварин
Мета уроку:

познайомити з головною ознакою подібності представників усіх живих царств – клітинною будовою; при цьому розкрити характерні особливості в будові клітин тваринних організмів; сформувати в учнів знання про клітину тварини як елементарну структурну й функціонувальну одиницю всього живого.

розвивати вміння порівнювати між собою будову рослинних та тваринних організмів, також вміння аналізувати та робити висновки.

виховувати в учнів відповідальне ставлення до середовища.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
організм, цитологія, клітина, органели, цитоплазма, мембрана, мітохондрії, комплекс Гольджі, ендоплазматична сітка
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати і учнів до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Які подібні і відмінні ознаки рослинного і тваринного організмі?

2. Які процеси життєдіяльності властиві тваринам?

3. Які з цих процесів на вашу думку головніші? Поясніть свій вибір.

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання:

- Ми вже з вами вивчили будову тваринної клітини і знаємо яку функцію виконує кожна х іі частин. Як ви думаєте чи всі органели які є в рослині будуть і в тваринній клітині? Поясніть свою думку

Основна частина уроку

Кілтина

Клітина являється основною одиницею будови та життєдіяльності організму будь якої тварин.

У клітинах тварин можна вирізнити зовнішню мембрану, в ній цитоплазму, ядро та інші органели, такі як ендоплазматична сітка, комплекс Гольджі, мітохондрії, лізосоми, рибосоми, клітинний центр, різноманітні включення.

Відповідно до особливостей будови клітини всі живі організми поділяють на дві групи - надцарства Прокаріотів та Еукаріотів. До перших належать бактерії та ціанобактерії, до других - представники царств Рослин, Грибів і Тварин.

Будова клітини

Bідомо, що серед тварин є одноклітинні і багатоклітинні. В одноклітинних тварин є тільки єдина клітина, що формує цілісний організм, який самостійно живиться, виводить продукти життєдіяльності та здійснює газообмін. У багатоклітинних тварин же - клітини різних типів здійснюють різні функції. Однак попри все різноманіття тваринних клітин всім їм притаманна значна кількість спільних особливостей будови.

Якщо порівняти будову рослинної та тваринної клітин, то видно, що рослини і тварини - еукаріоти, тобто клітини їхні складаються з клітинної мембрани, цитоплазми, а також ядра (або ж декількох ядер). У рослинних клітин до складу оболонки, крім тоненької мембрани, включається клітинна стінка. Складається переважно з клітковини, вона забезпечує сталість клітинної форми.

У тваринних клітин зовні від мембрани міститься лише тоненький пружний шар, який складається органічних сполук, так званнний глікокалікс. Він неможе підтримувати сталу форму клітини. Однак завдяки цьому клітини можуть утворювати непостійні вирости - це несправжні ніжки, або вони ще називаются псевдоподії. Так, одноклітинна амеба завдяки цим псевдоподіям може пересуватися та захоплювати частинки їжі.

Такий процес клітинного захоплення різноманітних твердих часток називається фагоцитозом.

Фагоцитоз властивий лише клітинам тварин. Рослинні клітини, клітини грибів і прокаріотів, що мають стінку клітиини, можуть поглинати лише розчини.

Органели клітин тварин

Головним елементом клітини, що керує процесами її життєдіяльності являється ядро. В ньому міститься спадковий матеріал, який властивий саме даному організму.

У тваринних та рослинних клітинах можна помітити органели - мітохондрії. Це, так звані, «енергетичні станції» в клітині, що забезпечують енергією процеси життєдіяльності. В тваринних клітинах, на відміну від клітин рослин чи грибів, відсутні вакуольі з клітинним соком. В одноклітинних тварин зустрічаються травні вакуолі, в них перетравлюється їжа.

У клітинах тварин, крім окремих одноклітинних видів немає хлоропластів. Відповідно, більшість тварин нездатні синтезувати органічні сполуки із неорганічних речовин. Вони відносяться до гетеротрофів. Запасною речовиною в таварин є вуглевод глікоген, а в рослин крохмаль.

Гетеротрофами називаються організми, що споживають готові органічні сполуки.

У тваринних клітинах, так само як і в рослинних чи грибів, є інші органели. Так одні беруть участь в утворенні речовин, які потрібні клітині, інші - забезпечують їх транспорт по клітині.

Як тваринні, так і рослинні клітини здатні до поділу.

При поділі спочатку розподіляється спадковий матеріал, а вже потім ділиться сама цитоплазма. Таким чином утворюються дочірні клітини. Вони за набором спадкової інформації і власною будовою схожі на материнську.

Життєдіяльність клітини:

  • ріст,
  • розмноження,
  • обмін речовин,
  • подразливість.
Закріплення знань і вмінь

1. Що таке клітина?

2. Які особливості будови тваринної клітини?

3. В чому полягають відмінності між тваринною і рослинною клітиною?

4. Які основні фізіологічні процеси протікають в тварин на клітинному рівні?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.