Конспект уроку: Клас Комахи. Загальна характеристика класу. Л.Р. №6 Вивчення ознак пристосованості в зовнішній будові комах

26.11.2013
3211 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Клас Комахи. Загальна характеристика класу. Л.Р. №6 Вивчення ознак пристосованості в зовнішній будові комах
Мета уроку:

познайомити учнів з класом комахи, дати загальну характеристику представникам класу, визначити загальні ознаки пристосованості в зовнішній будові комах; розвивати навички самостійної роботи, вміння аналізувати і порівнювати.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
клас Комахи, вусики, ротовий апарат, головна капсула, передньогруди, середньогруди, задньогруди, статевий диморфізм, крила, надкрила, ротова порожнина, чутливі волоски, жирове тіло, дихальця, орган слуху, орган смаку
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя й учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. На які ряди поділяються павукоподібні?

2. Назвіть представників павуків.

3. Назвіть представників кліщів.

4. За якими особливостями будови тіла павуки відрізняються від кліщів?

5. Які хвороби можуть поширювати іксодові кліщі?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Комахи — це найчисленніші на планеті живі істоти. За оцінками, кількість видів комах набагато перевищує 1 мілн, що становить 70 % всіх видів тварин, які поширені на Землі. Крім цього, процес відкриття все нових видів комах досі триває.

Комахи опанували усі середовища існування, так вони живуть в грунті (на глибині 12 м), на поверхні грунту, в прісних водоймах, також комахи багатьох видів вміють літати. Дані тварини поширені в різноманітних куточках планети, наприклад, від спекотних пустель аж до тропічних лісів, і від гірських вершин до глибоких печер.

Однак єдине середовище існування, що не підкорилося комахам на планеті,— це морська вода.

Органи чуття в комах сприймають навіть такі зміни у навколишньому середовищі, що людина спроможна відчути тільки за допомогою найсучасніших приладів.

Характерною ознакою усіх комах являється наявність міцних покривів тіла (зовнішого скелета) та здатність розмножуватися в величезній кількості.

До них належать добре відомі тварини: жуки, метелики, комарі, бабки, таргани, мухи, клопи, попелиці, бджоли та джмелі.

Основна частина уроку

Спосіб життя, будову й системи внутрішніх органів всіх комах розглянемо на прикладі жука-оленя — це найбільша комаха, яка трапляється в Україні.

Спосіб життя комах

Жуки-олені мешкають в дібровах. Днями вони сидять на поверхні дерев, живлячись рослинним соком, який витікає із тріщинок в корі. Тільки увечері жуки знімаються в повітря та із дзижчанням літають над верхівками дубів.

Якщо збирається декілька десятків жуків, то самці змагаються за самок, влаштовуючи таким чином справжні турнірні бої. Жуки високо піднімаються на своїх передніх і середніх ногах (мають три пари ніг: передні, середні та задні) й намагаються схопити противника міцними щелепами, після чого кинути на спину. Даний турнір завершується «шлюбом» переможця із його обраницею.

В наший час, коли дібров майже незалишилося, то жуки-олені стали рідкісними для нас тваринами, й щороку їх кількість все зменшується. Не випадково даний вид комах на Україні підлягає особливій охороні.

Будова тіла комах

Тіло жука-оленя побудоване із голови, грудей та черевця. Сегменти голови об’єднуються в єдину головну капсулу. В передньому кінці голови знаходиться рот, а по боках розташовані 2 великих складних фасеткових ока, між ними — 3 дрібних простих вічка.

На його голові є чотири пари придатків, що утворилися в результаті еволюційних перетворень кінцівок комах. Перша пара придатків — це вусики, що прикріплюються до верхньої частини їх голови. Вони побудовані із багатьох члеників, що представлений верхньою та нижньою губами, й верхньою та нижньою щелепами. Ротовий апарат комах призначений для захоплювання їжі, утримування її та подрібнювання.

Величезні роги у самця жука-оленя являють собою дуже розвинені верхні щелепи комах. В самки верхні щелепи досить маленькі, не зовсім схожі на роги, й сама вона значно менша від самця. Дані наочні відмінності в зовнішності особин різних статей називаються статевим диморфізмом.

В різних за способом живлення представників комах різна будова їх ротового апарату. Так ротовий апарат жука-оленя, що живиться твердою рослинною їжею, ще називають гризучим, у комара — колючим, оскільки він пристосований для проколювання шкіри жертви та смоктання крові. В джмеля — він гризучо-лижучий (за допомогою нього комаха вправно збирає нектар із квітів), в метелика — сисний, в мухи — лижучий.

Грудний відділ жука-оленя складаються із трьох сегментів, таких як передньо-, середньо- та задньогруди. Із них, на кожному сегменті розташовано по парі ніг. Ноги утворені декількома члениками й закінчуються гострими кігтиками, що допомагають лазити по стовбурах дерев.

Ноги у комах різні: ходильні, бігальні, стрибальні, хапальні, а у тих, які живуть у воді,— плавальні.

До грудного відділу жука-оленя прикріплюються 2 пари крил. Передні його крила вкриті щільною кутикулою. Ще їх називають надкрилами. Вони призначені для захисту тіла комах від ушкоджень. Їх задні крила тонкі та прозорі, розташовуються на задньогрудях. За їхньою допомогою жук лтіає. Крила комах являються продовженням тіла. Крило їх складається із двох шарів, між ними утворюється щілина — це продовження порожнини тіла. В крилі проходять нерви та дихальні трубки, розташування котрих можна визначити за їх жилками.

• Чи знаєш ти, з якою швидкістю літають комахи? Золотоочка (прозора ніжна комаха, яка одночасно нагадує метелика й бабку) літає дуже повільно — зі швидкістю всього 2 км/год, бджола — дещо швидше: до 10 км/год, а літуном- рекордсменом серед комах є не моторна мушка і не дужий жук, що голосно дзижчить, а товстопузий метелик-бражник. Швидкість його польоту сягає 60 км/год. Цей метелик може пролетіти сотні кілометрів без відпочинку.

Черевце жука-оленя побудоване із 7 сегментів. В ньому містяться внутрішні органи.

Закріплення знань і вмінь

Лабораторна робота № 6

Тема. Вивчення ознак пристосування комах до середовища існування в зовнішній будові.

Мета. Вивчити будову тіла травневого хруща та її особливості і виявити ознаки, які б підтвердили його пристосованість саме до сухопутного способу життя.

Обладнання: лупа, фіксовані препарати травневих хрущів, препарувальна голка.

Хід роботи

• Розглянь, зі скількох відділів складається тіло хруща. Які придатки містяться на кожному з відділів тіла хруща?

• Скільки вусиків на голові в травневого хруща? Розглянь за допомогою лупи ротовий апарат комахи.

• Поклади хруща на спину. Скільки в нього ніг? Зі скількох члеників гадається нога? Чим вона закінчується? На скільки сегментів поділені груди хруща? До якого сегмента прикріплюються ноги?

• Трохи підніми надкрила препарувальною голкою і розглянь під ними прозорі крила. Намалюй форму крила і зроби малюнок його жилкування. Опиши будову крила комахи і поясни, навіщо потрібні жилки. Чи

• Є крила хруща його кінцівками?

• Уважно розглянь черевце і знайди на ньому дихальця. Полічи їх кількість. .

• Зроби висновок про те, які особливості будови є підтвердженням пристосованості травневого хруща до сухопутного способу життя. Запиши висновок у зошит.

Підведення підсумків

Комахи — членистоногі тварини із трьома парами ніг. В них рітко виокремлюються голова, груди та черевце. Переважна частина всіх комах має крильця, а на своїй голові — пару вусиків.

Надання домашнього завдання

- прочитати параграф,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.