Конспект уроку: Клас Головоногі молюски. Роль молюсків в природі та житті людини. Узагальнення знань з теми: Молюски

26.11.2013
1890 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Клас Головоногі молюски. Роль молюсків в природі та житті людини. Узагальнення знань з теми: Молюски
Мета уроку:

познайомити учнів з головоногими молюсками: особливостями їх зовнішньої і внутрішньої будови та головними процесами життєдіяльності, розвивати вміння визначати роль молюсків в природі і житті людини; узагальнити знання учнів з теми «Молюски»

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
клас Головоногі молюски, пігменти, роговий дзьоб, травна залоза, тонкий кишечник, чорнильний мішок, сіра речовина, гачки
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Які головні ознаки двостулкових молюсків?

2. У чому вияв¬ляється відповідність назви беззубки будові та способу її життя?

3. Які особли¬вості будови травної системи беззубки і чим вони пояснюються?

4. Назви відмінності у будові кровоносної системи двостулкових і черевоногих молюсків.

5. Чим різняться життєві цикли беззубки і ставковика?

6. Чому беззубка не має головного мозку, а її нервова система простої будови?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Головоногі — найвисокоорганізованіші морські молюски. Це хижа¬ки, що живляться рибою, ракоподібними, дрібними молюсками.

Основна частина уроку

Клас Головоногі молюски

Розглянемо зовнішній вигляд, спосіб життя, будову тіла і системи органів головоногих на прикладі восьминога звичайного, якого ще називають спрутом.

Зовнішній вигляд і спосіб життя

Восьминіг — велика істота, його маса сягає 25 кілограмів. Тіло восьминога складається з голови й тулуба. На його голові, навколо рота, розміщені 8 щупалець завдовжки до 3 метрів. Щупальця головоногих — це дуже видозмінена і розщеплена передня частина ноги первісного молюска, від якого похо¬дять сучасні головоногі. Щупальця — це так звані «руки» й «ноги» вось¬минога, за їх допомогою він ловить здобич, влаштовує житло і пересу¬вається по дну. На кожному щупальці розташовані два ряди присосків, на голові — пара великих очей.

Черепашка у восьминога недорозвинена і розташована не зовні, а під шкірою у вигляді хрящових пластинок. Його тулуб огортає мантія. Тіло рите шкірою, яка містить спеціальні клітини з пігментами — логічними барвниками. Ці клітини з трьох наявних усередині цих кольорів здатні створювати гаму різноманітних відтінків. Усі колірні перетворення можна спостерігати під час подразнювання восьминога

Цікаво!У мистецтві змінювати своє забарвлення немає рівних каракатиці. Вона не лише миттєво міняє відтінки кольору, а й може зробитися смугастою, плями¬стою або навіть сіро-буро-малиновою з облямівкою.

Восьминіг може крокувати по дну або плавати. Плавання головоногих молюсків доречно назвати польотом, бо воно здійснюється за рахунок реактивної сили. Випорскуючи струмінь води з мантійної порожнини, молюск дістає імпульс, що швидко штовхає його в протилежний бік. Наприклад, найкращі підводні літуни — кальмари — розганяються до 70 км/год і вискакують з води на висоту триповерхового будинку.

Восьминіг — це хижа тварина теплих морів. Він шукає собі надійний притулок на дні: розколину в скелі або водорий у рифі. Проте може й сам влаштувати житло, стягуючи докупи камені, черепашки молюсків або пан¬цирі крабів, яких уполював. Зі своєї «хатинки» він вистромлює двоє довгих щупалець і чатує на здобич. Захопивши тварину щупальцями з присоска¬ми, восьминіг убиває її отрутою слинних залоз, а потім подрібнює твердим роговим дзьобом. Він легко руйнує панцир найбільшого краба або стулки черепашки молюска.

Цікаво! Дослідники, які безпосередньо вивчали восьминогів, не вважають їх чудо-виськами. На їх думку, це доброзичливі, розумні істоти, яких легко приручи¬ти. Відомі випадки, коли спрути звикали до уподобаної людини, впізнавали серед багатьох інших і приязно обіймали її ногу або руку.

Будова тіла

Восьминіг має двобічносиметричну будову тіла. У нього добре розвинений внутрішній скелет, який захищає мозок, підтримує очі й щупальця.

Травна система

Травна система восьминога доволі розвинена. Рот міститься біля ос¬нови щупалець, далі розташована глотка, а в ній — роговий дзьоб і язик з терткою. В глотку відкриваються протоки слинних залоз. Від глотки починається довгий стравохід, який переходить у шлунок, куди відкри¬ваються протоки травних залоз. Від шлунка бере початок тонкий кишеч¬ник, що закінчується задньою кишкою. В неї входять протоки чорниль¬ного мішка. Унікальною є здатність головоногих, зокрема й восьминога, у разі небезпеки утворювати «димову завісу», викидаючи порцію «чорнила». Це допомагає тварині не лише сховатися від ворога, а й на якийсь позбавляє нападника нюху.

Видільна система

Видільна система складається з чотирьох нирок.

Дихальна система

У мантійній порожнині восьминога міститься пара зябер. Скорочування й розслаблювання м'язів мантії забезпечує постійне надходження води, насиченої киснем.

Кровоносна система

У восьминога лише частина крові виливається в порожнину тіла, а решта постійно циркулює по судинах. Кров восьминога блакитного кольору, бо містить мідь. Тварина має три серця: головне і два додаткових. Головне серце трикамерне і складається з двох перед-сердь і шлуночка. Воно розганяє кров по всьому організму, а додаткові серця лише проштовхують її крізь зябра.

Нервова система

Мозок восьминога добре розвинений і має зачатки сірої речовини — скупчення нервових клітин, які забезпечують складну поведінку і процес мислення. Серед безхребетних тварин восьминогів вважають «інтелектуалами». У них непогана пам'ять, їх досить легко приручити і можна дресирувати.

Органи чуття

Органи чуття добре розвинені. Очі восьминога мають складну будову. У нього також розвинені органи рівноваги, дотику, нюху і смаку.

Розмноження і розвиток

Восьминоги — роздільностатеві тварини. Самка відкладає яйця в гнізді, захищеному огорожею з каменів або інших підводних предметів. Вона дуже дбайлива мати: протягом чоти¬рьох місяців охороняє яйця, перебирає і погладжує їх, очищує від будь-якого сміття, неодмінно обливає водою і при цьому нічого не їсть. Більшість самок, виснажених своїми материнськими обов’язками, зви¬чайно гине. Розвиток у восьминогів прямий — з яєць з’являються крихітні тваринки з дуже коротенькими щупальцями.

Різноманітність головоногих молюсків

Цей клас об’єднує близько 650 видів тварин. Примітивний головоногий молюск наутилус має багато щупалець. У нього збереглася тверда спірально закручена че¬репашка. Таку саму черепашку мали давні предки цих молюсків — амоніти, закам’янілі рештки яких легко знайти в завалах каменя-пісковика десь на берегах Дніпра.

Жили амоніти протягом 400 млн років і вимерли 80 млн років тому. Деякі види цих викопних молюсків вирізнялися дивовижними Розмірами (близько 3 м у діаметрі).

Цікаво! Пам’ятаєш, як називався підводний корабель капітана Немо? — «Наутилус! Це слово означає назву головоногого молюска.

До цього класу належать також кальмари і каракатиці. Кальмари це найрозвинутіші головоногі молюски. Вони мають плавці й 10 щупалець з присосками та гачками. Проте найбільше дивують очі кальмарів. В одних вони стирчать угору, нагадуючи телескоп, в інших — висять н стебельцях, а деякі мають асиметричні очі. В такому разі кальмар великим оком дивиться на глибині, де завжди панує темрява, а маленьким біля поверхні води, бо тут набагато світліше. Трапляються глибоководні кальмари з термоскопічними очима, що здатні сприймати теплові про¬мені. Таких очей не має жодна інша тварина.

Цікаво! Особливу групу становлять гігантські кальмари, яких у природі понад 10 видів. Протягом багатьох століть побутували легенди про морських чудо¬виськ розміром з будинок, із величезними очима і довжелезними руками, які спроможні затягти під воду корабель. Лише наприкінці XIX століття напев¬но встановили факт існування подібної тварини. Найбільший з викинутих хвилями на берег гігантських кальмарів мав масу тіла близько 8 тонн, а щупальця завдовжки до 20 метрів! Своїми щупальцями цей спрут міг би торк¬нутися вікна шостого поверху.

Закріплення знань і вмінь

Характеристика тварини | Черевоногі | Двостулкові|Головоногі

Тип симетрії

Покриви

Порожнина тіла

Опорний апарат

Руховий апарат

Травна система

Видільна система

Дихальна система

Кровоносна система

Нервова система

Органи чуття

Розмноження

Життєвий цикл

Підведення підсумків
Головоногі молюски — це найбільш розвинуті безхребетні твари¬ни. їм притаманні спільні з молюсками інших класів особливості будови: залишки зовнішньої черепашки, мантія, нога, що перетвори¬лася на щупальця.
Надання домашнього завдання

- прочитати параграф 29 в підручнику Біологія для 8 класу – Межжерін С.,

- дати відповідь на запитання,

- інше.

За підручником Біологія 8 клас - Межжерін С.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.