Конспект уроку: Відродження Української держави в 1917-1920 рр.

08.03.2014
1573 переглядів
Клас: 5 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Відродження Української держави в 1917-1920 рр.
Мета уроку:

ознайомити школярів з періодом відродження Української держави після Першої світової війни; розглянути основні особливості внутрішнього і зовнішнього становища українських земель

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Основна частина уроку

Українська Центральна Рада

Перша світова війна призводила до зубожіння народів країн, ідо воювали. В лютому 1917 року відбулася у Російській імперії революція. Царську владу повалено. Звістка про падіння царату швидко облетіла всю державу. З особливим піднесенням цю новину зустріли в Україні. Уперше на вулицях різних міст поряд із червоними прапорами - знаменами революції замайоріли жовто-блакитні очікувані національні стяги України. Люди співали українських пісень й національний гімн «Ще не вмерла Україна». В усіх містах відбувалися мітинги.

Будинок Центральної Ради у м. Києві. Листівка початку ХХ ст.
Рис. 1. Будинок Центральної Ради у м. Києві. Листівка початку ХХ ст.

У Києві в перших числах березня 1917 року виникла Українська Центральна Рада - перший національний орган державної влади України. Її головою обрали відомого історика, професора Михайла Грушевського.

У напружені дні літа 1917 року Центральна Рада прийняла звернення-відозву до свого народу” Перший Універсал, у котрому закликала всіх жителів України розбудовувати нове життя. У ці дні були затверджені й всі державні символи України: її герб тризуб й жовто-блакитний стяг.

Пізніше, в жовтні 1917 року у революційній Росії до влади прийшли більшовики. В ці дні новостворена Центральна Рада проголошує Україну вільною Українською Народною Республікою.

У Третьому Універсалі УЦР так про це йшлося: «Народе Український! Ти, разом із братніми народами України, постановив нас берегти права, які здобуті боротьбою, творити лад й будувати усе життя на нашій землі. Тому ми, Українська Центральна Рада, волею твоєю, у ім’я творення ладу у рідній країні, у ім’я рятування усієї Росії, оповіщаємо: Однині Україна стає Українською Народною Республікою.

Щойно проголошена Народна Республіка зіткнулася з одним із найсуворіших випробувань. Більшовицька Росія розпочала війну проти УНР.

Війна більшовиків з українською владою

У січні 1918 року усе керівництво більшовицької Росії на територію України спрямувало свою армію. Численні загони Червоної армії підійшли до Києва. Українські більшовики в Києві підняли повстання проти Центральної Ради. Молода українська армія, котру очолював Симон Петлюра, безсилою була перед більшовицькими загонами.

Симон Петлюра
Рис. 2. Симон Петлюра

В умовах війни Центральна Рада знову звернулася до українського народу з Універсалом: «Ми, Українська Центральна Рада, виконали всі заходи, аби не допустити братовбивчої війни сусідніх двох народів, однак не пішло нам назустріч петроградське правительство і далі веде криваву боротьбу із нашим народом та Республікою. (...) ми, Українська Центральна Рада, сповіщаємо усіх громадян України: Віднині Українська Народна Республіка стає самостійною, не залежною ні від кого, вільною, суверенною державою українського народу. Із усіма сусідніми державами: Росія, Польща, Австрія, Румунія, Туреччина та іншими, ми хочемо жити у згоді і приязні, однак ні одна із них не може утручатися у життя самостійної Української Республіки».

Проголошення незалежності не змінило становища України. У складних умовах Центральна Рада звернулася за допомогою до німецьких й австрійських військ. Підрозділи іноземних армій увійшли в Україну. Більшовиків зупинили і витіснили за межі держави.

Вступ німецьких військ до м. Києва. 1 березня 1918 р
Рис. 3. Вступ німецьких військ до м. Києва. 1 березня 1918 р.

Німецькі війська себе поводили як окупанти. Вони вимагали за надані послуги зерна, м’яса, цукру, вугілля, лісу. Згодом почали втручатися в управління країною, проводити арешти, судити, запроваджувати свої порядки. 29 квітня 1918 року» коли Центральна Рада зібралася, щоб прийняти Конституцію Української Народної Республіки (УНР), представники німецького командування увійшли до зали засідання і заборонили подальшу роботу. Німці утворили новий уряд і поставили на чолі Павла Скоропадського.

Гетьман Павло Скоропадський
Рис. 4. Гетьман Павло Скоропадський

Воєнні дії тривали на території України до 1920 року. За українські землі боротьба завершилася перемогою більшовиків. Вони встановили свою владу майже на всій території України. Винятком стали західноукраїнські землі. Тут з’явилися нові господарі: Польща, Чехо-Словаччина (ці держави виникли у 1918 році після розпаду Австро-Угорської імперії), Румунія. (Відшукайте території на карті).

Закріплення знань і вмінь

    1. Які події відбулися в Україні на початку XX століття?

    2. Скажіть яка подія XX століття докорінно змінила долю України? 3. Чому?

    4. Поясніть, що за події відбувалися у вказані роки: 1914-1918, березень 1917, жовтень 1917.

    5. Визначте, які події упродовж 1917 - 1920 років відбувалися на території вашого краю.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

Коментарі ( 1 )

CpjJwWHV  22:45, 05 грудня 2021 Відповісти

1

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.