Конспект уроку: Залізничний транспорт України

01.11.2018
1702 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Залізничний транспорт України
Мета уроку:

Навчальна мета: формувати знання школярів про ознаки залізничного транспорту України; показати його своєрідність; засвоїти ключові поняття із даної теми;

Розвиваюча мета: розвивати навички і вміння працювати із першоджерелами, додатковою літературою, ОІС, матеріалами преси; систематизувати досліджуваний матеріал в вигляді таблиць;

Виховна мета: виховувати у школярів правила етики спілкування.

Тип уроку:
засвоєння нових знань
Терміни і поняття:

Обладнання: економічна карта України, карта транспорту в атласі, ОІС, підручник, матеріали преси, роздатковий матеріал, завдання на картках, контурні карти.

Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Модель «Мікрофон» (говорить той, в кого у руках «мікрофон»)

• Дати визначення народногосподарського комплексу.

• Назвіть складові складові сфери матеріального виробництва.

• Яким чином ви розумієте поняття «галузь матеріального виробництва»?

• Назвіть галузь матеріального виробництва, котру ми ще не учили .

• Поясніть, чому транспорт належить до матеріальної сфери виробництва.

• Яка у вас є інформація про транспорт?

• Ваша думка. Із якими галузями господарства пов'язаний транспорт?

Чи можна, на вашу думку, задопомогою одного виду транспорту вирішить проблеми взаємозв'язку поміж різними територіями і підприємствами?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Девіз уроку: Знання — це скарб, а уміння вчитись — ключ до нього».

Таким чином , здобувайте знання, вчіться. В. можете, ви здібні, вам це під силу. Тож я зичу вам успіху.

Цікава інформація. «Автобус поставили на рейки». Зачитую новинку із преси. Газета «Сумщина» (вирізка). «В Україні це уже 3-й маршрут, за яким курсує комфортабельний автобус на рейках, може розвивати швидкість до 120 кілометрів на годину.

Регулярні рейси автобус польського виробництва, може водночас перевозити 169 пасажирів, розпочне здійснювати із 9 лютого.

195-кілометрову відстань від Сум до Харкова автобус долатиме злегка більше, ніж за 3 години».

Яким чином ви зрозуміли, темою сьогоднішнього уроку є «Транспорт. Значення транспорту у господарстві країни. Типи транспорту. Найважливіші транспортні вузли, коридори. Транзитні перевезення».

Ваше завдання: засвоїти властивості транспортного комплексу України, визначити властивості усякого виду транспорту, галузевий склад, ключові поняття даної теми.

Для одержання знань вам на допомогу прийдуть: атлас, підручник, картосхеми, ОІС, картки з завданнями; матеріали преси, словник-довідник; план вивчення теми. Вони лежать в вас на столах.

Я пропоную використати славетні вам інтерактивні технології «Прес», «Мікрофон», «Коло ідей», діяльність у групах, рольову гру, бліц-турнір.

В. працюєте, по частинках добуваєте знання. Оцінювання їх буде проведено за рейтинговим обліком.

Основна частина уроку

Залізничний транспорт - вид транспорту, що здійснює перевезення вантажів й пасажирів по рейкових шляхах. Він в силу власної надійності, регулярності, змоги перевезення вантажів й пасажирів незалежно від часу року й погодних умов, малого ступеня впливу на навколишнє середовище (в порівнянні із іншими видами транспорту), невеликої енергоємності перевізної роботи (споживання енергії на залізничному транспорті у б раз менше, ніж у авіації, й у 3 рази менше, ніж на автотранспорті) широко використовується як в внутрішніх, так й у міжнародних взаємозв'язках .

Залізничний транспорт України по загальній довжині шляхів (23тис.км.) займає четверте місце в світі (після США, Росії, Канади). Він є становим хребтом транспортної системи України. Його ефективне функціонування є необхідною умовою стабілізації, піднесення й структурних перетворень економіки, розвитку зовнішньоекономічної роботи й забезпечення національної безпеки країни. Залізниці України мають достатньо потужний виробничий апарат.

Перевезення вантажів й пасажирів здійснюють шість основних залізничних магістралей, об'єднаних державним департаментом "Укрзалізниця": Південно-Західна (керування у Києві), Донецька (Донецьк), Придніпровська (Дніпропетровськ), Південна (Харків), Львівська (Львів), Одеська (Одеса), у складі котрих функціонує 930 лінійних підприємств (локомотивні й вагонні депо, дистанції колії, енергопостачання, сигналізації й зв’язку і т.п. ).

Розвиток залізничного транспорту у Україні розпочався у 60-х роках ХIX ст. Розташування України поміж центральними районами Росії й Західною Європою сприяло проходженню ряду важливих транзитних залізниць. Зараз залізнична мережа України по її конфігурації ортогональна. В ній є більше -менш рівнобіжні магістралі, широтні, меридіональні.

За рівнем розвитку залізничного транспорту на території країни виділяють 2 регіони: Донбас й Західна Україна, де щільність транспортних магістралей склалася історично і обумовлена дією різноманітних за власною природою факторів.

В Україні сформувалась мережа дуже велеких залізничних вузлів із розвинутим станційним й складським господарством: Харків, Лозова, Дебальцеве, Ясинувата, Волноваха, Полтава, Київ, Ковель, Коростень, Чоп й інші. Складова залізничних вузлів пов’язана із іншими видами транспорту, що сприяє формуванню транспортних вузлів змішаного типу. В оцих вузлах здійснюється перевалка вантажів із одного транспорту на інший й координація їх роботи .

Немала увага приділяється електрифікації залізниць. В результаті цього росте швидкість рухомого складу, пропускна спроможність найважливіших залізниць й ефективність їх використовування. Електрифіковано приміські зони Києва, Харкова, Дніпропетровська, Донецька, Запоріжжя, Львова й ряду других дуже велеких міст. Всього електрифіковано біля 9 тис. км.

Залізничний транспорт України займає четверте місце в світі після Росії, США й Канади за обсягом вантажообороту. В 2004 р. залізницями перевезено біля 460 млн. т вантажів й 450 млн. чол. пасажирів. В структурі перевезення вантажів переважають вугілля, у саме тому числі кокс, руди чорних такольорових металів й самі метали, лісові вантажі, будівельні матеріали, а саме: цемент, машини й устаткування, продукція АПК. Дуже багато вантажів (більше 60Відсотків ) - транспортуються великими партіями на значні (більше 600 км) відстані, біля 80Відсотків вантажів перевозиться у границях 2-х або ж більше залізниць [10, c.20].

Внутрішні потоки окремих видів вантажів залізничним транспортом мають подібні напрямки:

– вугілля із районів Донбасу (Донецька залізниця) іде до електростанцій практично в усіх областях України, а теж до коксових батарей в Донецькій, Дніпропетровській й Запорізькій областях (а теж для комунальних потреб - практично в усі області України);

– залізна руда із району Кривого Рогу іде до металургійних заводів Придніпров'я й Донбасу;

– нафтопродукти - від нафтопереробних заводів до мережі розподілу;

– мінерально-будівельні матеріали - від придніпровських кар'єрів й кар'єрів Житомирської області до обласних центрів й пунктів будівництва;

– мінерально-хімічні добрива й хімічна продукція - від заводів у Одеській, Львівській, Донецькій областях до споживачів в усіх областях;

– метали - від заводів Придніпров'я, Донбасу до машинобудівних підприємств в Придніпров'ї, Донбасі, в Київській, Харківській й других областях.

Експортні потоки окремих видів вантажів зв'язані із поставками:

– залізної руди - з Криворіжжя до західного кордону й морських портів України;

– металів - від заводів Придніпров'я до морських портів України;

– вугілля - з Донбасу до морських портів України;

– хімічні й мінеральні добрива й хімічні напівфабрикати - від заводів Донбасу, Львівської й Сумської областей до морських портів України.

Імпортні потоки пов'язані, здебільшого, з поставками вантажів з Росії: нафти й нафтопродуктів, вугілля, хімічних й других видів вантажів.

Транзитні потоки пов'язані теж, головним чином , із проходженням вантажів із Росії до західного кордону України (крізь Львівську залізницю) й до морських портів України. Це головним чином потоки металів, вугілля, хімічних й других вантажів.

Таким чином , залізничний транспорт України уже дуже багато десятиліть здійснює найважливішу значення в грузо- й пасажироперевезеннях. Із 'явившись в другій половині 19 вік , за увесь минулий час він змінився як якісно, так й кількісно. Географічне розміщення залізничного транспорту обумовило розташування окремих галузей виробництва. В власну чергу, на развиток залізничного транспорту вплинуло формування грузо- й пасажиропотоків. В результаті цього відбулася взаємодія розташування залізничного транспорту й продуктивних сил.

Робота із картою

Показати на карті вирішальні залізничні шляхи й вузли

Діти, в вас є словник-довідник? (Див. додаток 4) Вам необхідно запам'ятати поняття. Таким чином , звернімося до нього.

• Що являє собою транспортна система?

• Що таке транзит, коридор?

• Що таке транспортний вузол?

Аналіз схеми (на дошці). Школярі звуть галузевий склад транспорту (можна використати метод «Мікрофон»).

Різновиди транспорту

Залізничний транспорт

Робота у малих групах (4 хв). Технологія «Прес»

Діти отримують картки

1-ша група — соціально-географічний практикум.

Друга група — вибір.

3-тя група — робота на контурній карті.

Виконавши завдання, спікери виражають власну думку, починаючи власну оповідь із слів:

• Я вважаю, що...

• Оскільки... Отже ...

• Таким чином ... Ми дослідили...

• Випливає...

Пояснюють причини, наводять аргументи, факти, приклади.

Проблеми й перспективи розпитку залізничного транспорту. Модель «Коло ідей»

Клас працює із підручником ст.128, 129 над питанням «Перспективи розвитку залізничного транспорту».

На дошці записуються ідеї.

Ці ідеї обговорюються, підбиваються підсумки.

Закріплення знань і вмінь

Бліц-турнір

• В чому заключається роль залізничного транспорту?

• Назвіть ключові залізничні вузли й шляхи.

• Чи залежить залізничний вид транспорту від пір року?

• Назвіть транспорт найбільшої швидкості.

• Джерелом котрого виду забруднення є залізничний транспорт?

• Що необхідно змінити у нашому населеному пункті для комфортності перевезення жителів?

Підведення підсумків

Заключне слово учителя

• 1-ша в світі залізниця із 'явилася у Англії в 1825 р. В Україні будувати залізниці розпочали із другої половини XIX ст., 1-ша залізниця, що по чала діяти у нашій країні, була Львів — Перемишль (зараз територія Польщі), рух на котрій відкрився у 1861 р. В 1865 р. було відкрито дорогу Одеса — Балта, що крізь чотири роки була подовжена до Кременчука, а ще крізь рік — до Києва.

• Найдовшим пасажирським залізничним маршрутом у Україні є Харків — Ужгород. Поїзд знаходиться у дорозі 33 год 07 хв.

Оцінювання навчальних досягнень

Діти, сьогодні ми працювали у парах, благополучно спілкувались поміж собою у групах й із вчителем . Були використані інтерактивні технології «Мікрофон», «Прес». «Коло ідей», «Рольова гра», «Бліц-турнір». Працювали добре. Давайте по рейтинговому аркушу подивимось й проаналізуємо висловлювання й виступи й відповіді школярів . Яка ваша думка стосовно результатів? Кого ми визнаємо володарем титулу «Найрозумніший»?

Надання домашнього завдання

1. Підручник, с. 125-129. Вивчити вирішальні поняття теми.

2. Дослідити історію появи залізниці «Лебедин — Боромля».

3. На контурну карту нанести залізничні вузли і шляхи.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.