Конспект уроку: Загальна характеристика промисловості

01.11.2018
582 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Загальна характеристика промисловості
Мета уроку:

Навчальна мета: розкрити суть поняття «промисловість»;

Розвиваюча мета: розвивати вміння характеризувати зміни в галузевій структурі промисловості на сучасному етапі та особливості її розміщення, оцінювати значення промисловості в господарстві України на конкретних прикладах, складати та аналізувати схему галузевої структури промисловості;

Виховна мета: виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:

Обладнання: підручник, атлас, зошит для практичних робіт, карта «Господарство», схема «Галузева структура промисловості»..

Методи і прийоми: бесіда, проблемне питання, розповідь, пояснювально-ілюстративний метод, робота з атласом, практична робота, розповідь з елементом бесіди.

Хід уроку
Організаційний момент

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку та перевірка присутності.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда.

1) Які промислові підприємства працюють у вашій місцевості?

2) Яку продукцію вони виробляють?

3) Яка продукція використовується безпосередньо населенням, а яка надходить до інших підприємств?

4) У вас удома є побутова техніка, наприклад телевізор, холодильник, пральна машина. Де вона виготовлена (зібрана)?

Проблемне запитання.

Чи згодні ви з твердженням, що вплив НТР на всі сфери житті людства має лише позитивні наслідки?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя.

Промисловість — важлива галузь господарства. Вона сприяє розвитку транспорту, забезпечує основну частину експортних надходжень, сприяє підвищенню добробуту населення, є найбільш важливим фактором науково-технічного прогресу. Вагомий внесок промисловості в економіку України визначає її провідну роль у забезпеченні найважливіших стратегічних інтересів держави.

Основна частина уроку

1. Промисловість як сфера матеріального виробництва.

Розповідь учителя

Абсолютну більшість внутрішнього продукту держави дає виробнича сфера. Промисловість — її головна галузь, яка виробляє знаряддя праці й товари народного споживання. Вона сприяє розвитку транспорту, забезпечує основну частину експортних надходжень, сприяє підвищенню добробуту населення, є найважливішим чинником науково-технічного прогресу. Вагомий внесок промисловості в економіку України визначає її провідну роль у забезпеченні найважливіших стратегічних інтересів держави.

Сучасна промисловість складається з низки самостійних галузей. Кожна з них включає групу підприємств, подібних за сировиною, видами та призначенням готової продукції, технологіями її виробництва. Склад і співвідношення галузей відображає галузева структура промисловості, яка, зокрема, включає: електроенергетику, металургію, машинобудування, хімічну, харчову та інші галузі. Усі їх підприємства поділяють на дві великі групи: група «А» (важка промисловість) та група «Б» (легка промисловість). Важка промисловість займається виготовленням засобів виробництва (машини, обладнання, вагони, сталь), її питома вага в загальному обсязі промислової продукції сягає 70 %. У структурі важкої промисловості розрізняють добувні й переробні галузі. До добувних, зокрема, належать підприємства, що здійснюють видобуток мінерального палива, руд металів, хімічної й будівельної сировини; до обробних — підприємства машинобудування, хімічної, деревообробної та інших галузей.

Підприємства групи «Б» виробляють предмети споживання. До них належать продовольчі та непродовольчі товари, зокрема: продукти, одяг, взуття, побутова техніка, легкові автомобілі. Якщо до важкої промисловості повністю входять добувна й частково обробні галузі, то до легкої — лише обробні.

Завдання

1) Дайте визначення понять «промисловість» та «галузь промисловості».

2) Наведіть приклади видів продукції, які виробляють підприємства, що належать до групи «А» та групи «Б».

Ігрова хвилинка. «Хто знає більше?»

У грі беруть участь дві команди по кілька учнів. Команди виходять до дошки. їх завдання — написати на дошці назви видів продукції, яку випускають підприємства групи «А» та групи «Б». Перемагає команда, яка правильно напише якомога більшу кількість назв за менше часу.

2. Загальні показники розвитку промисловості на сучасному етапі.

Розповідь учителя

Кризові явища, які мали місце на початку й у середині 90-х рр. XX ст., найбільше вплинули на промисловість. Швидкими темпами знижувались обсяги виробництва в машинобудуванні, хімічній, легкій та інших галузях. У результаті відбулися негативні зміни в структурі промисловості в бік зростання паливно-енергетичних галузей та чорної металургії. У групі «Б» зросла частка продовольчих товарів.

Однак наприкінці 90-х рр. XX ст., завдяки помірному використанню ринкових механізмів і державного впливу на промисловість, ситуація змінилася. Від 1999 до 2006 р. обсяг промислового виробництва зріс більше ніж удвічі й досяг рівня 1990 р. За середньорічними темпами його зростання Україна наблизилася до світових лідерів. Проте повністю подолати негативні явища, які накопичилися за роки кризи, поки не вдалося.

Галузева структура промислового виробництва залишається недостатньо ефективною. Понад дві третини загального обсягу промислової продукції припадає на традиційні галузі, що виробляють сировину, матеріали та енергетичні ресурси. Це продукція проміжного споживання, яка до того ж має високу енергоємність і матеріаломісткість. Хоча в 2000—2007 рр. машинобудування значно додало в темпах розвитку, його частка в галузевій структурі промисловості удвічі нижча за рівень, який мають розвинені країни.

Неефективна галузева структура промисловості значною мірою підтримується високим рівнем вивезення. За кордон надходить 34,7 % продукції промислового виробництва. Основну частку — майже 70 % — становить продукція чорної металургії, хімічної промисловості та пов'язаних із ними галузей. Це робить промисловість надзвичайно залежною від зовнішнього ринку. Саме тому глобальна економічна криза суттєво впливає на стан промисловості України. У лютому 2009 р. індекс промислової продукції проти відповідного періоду 2008 р. становив 68,4 % (у січні 2009 р. — 65,9 %), за підсумками двох місяців — 67,2 %.

Суттєвою проблемою залишається створення й використання досягнень науково-технічного прогресу. Протягом останніх років на науку й науково-технічні роботи витрачається тільки 1,2% ВВП, що значно менше, ніж у розвинених країнах. Так, у 2005 р. оновлення виробництва здійснювалося лише на кожному десятому підприємстві.

Загалом за останні 20 років зміни в галузевій структурі промисловості проявилися в зростанні питомої ваги чорної металургії, паливної промисловості та електроенергетики, зниженні частки машинобудування та легкої промисловості.

Бесіда

1) Які зміни відбулися в галузевій структурі промислового виробництва? Чим їх можна пояснити?

2) Які шляхи існують для підвищення економічної ефективності національної промисловості?

3) Чи готові ви та ваші батьки стимулювати розвиток економіки країни шляхом купівлі українських товарів? Поясніть свою відповідь.

3. Особливості функціонування та розміщення промисловості України. Шляхи підвищення економічної ефективності національної промисловості.

Пояснювально-ілюстративний метод

Промислове виробництво країни розміщене нерівномірно. На його географію впливає територіальний поділ праці, відмінності в історичних, природних та економічних умовах окремих регіонів України.

Більшість сучасних промислових підприємств має певну спеціалізацію, тобто виготовляє однорідну продукцію. Це сприяє зниженню витрат і підвищенню продуктивності праці, що виміряється кількістю часу, витраченого на виробництво одиниці продукції, або кількістю продукції, виробленої за одиницю часу. Багато спеціалізованих підприємств кооперуються між собою, що проявляється в тісному співробітництві між ними з метою виготовлення певної продукції. Особливо це характерне для машинобудування.

Суспільство зацікавлене у високій продуктивності праці. Чим вона вища, тим вища ефективність виробництва, що визначається співвідношенням виробленої продукції й витрат (сировина, матеріали, праця) на його виготовлення. Показником ефективності є собівартість — фінансові витрати підприємства на виробництво й реалізацію одиниці продукції.

Ще одним шляхом підвищення ефективності виробництва є раціональна територіальна структура господарства. Вона передбачає науково обґрунтоване розміщення взаємозалежних галузей і виробництв на території держави та вдосконалення наявних.

В Україні найвища концентрація добувних та обробних підприємств галузі характерна для індустріально розвинених областей із переважанням важкої промисловості (Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська). Високий рівень розвитку обробної промисловості характерний для Київської (включаючи Київ), Харківської, Львівської та Одеської областей, де основні виробництва зосереджені в обласних центрах. Загалом рівень концентрації промислового виробництва країни є високим.

Робота з атласом: знайдіть названі області на карті атласу

У майбутньому пріоритетним напрямком у промисловій політиці має стати прискорення розвитку наукоємних і високотехнологічних виробництв, підвищення конкурентоспроможності продукції галузі. Для цього необхідно підтримати вітчизняних товаровиробників; більше використовувати національні науково-технічні розробки; сприяти впровадженню у виробництво нових видів продукції, матеріалів і технологій; зменшити витрати сировинних, енергетичних і трудових ресурсів на одиницю продукції.

Ознакою змін у промисловості має стати зростання ролі сучасних галузей обробної промисловості, передусім точного машинобудування.

Бесіда

1) Дайте визначення понять «спеціалізація», «продуктивність праці», «ефективність виробництва».

2) Які шляхи існують для підвищення економічної ефективності національної промисловості?

Проблемне питання

В умовах глобальної економічної кризи постає питання підвищення ефективності виробництва. Як ви вважаєте, які шляхи існують для розв'язання цієї проблеми? Чому ряд фахівців вважають, що після закінчення світової кризи підприємства можуть стати більш ефективними?

Закріплення знань і вмінь

Бесіда

1) Розкажіть про показники розвитку промисловості на сучасному етапі.

2) Із чим пов'язана нерівномірність у розміщенні промислового виробництва на території країни?

3) Власне промислове виробництво забезпечує лише дві третини товарів, що надходять на український ринок, інша частина має закордонне походження. Зокрема, це одяг, взуття, обладнання, машини й механізми. Як ви вважаєте, чому саме ці види продукції українських підприємств не мають достатнього рівня якості, щоб наповнити внутрішній ринок?

Практична робота 5. Складання схеми галузевої структури промисловості України.

1) Укажіть назви двох основних сфер господарства.

2) Складіть схему галузевої структури промисловості України, указавши назви галузей та міжгалузевих комплексів промисловості. Наведіть приклади добувних та обробних галузей.

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

1) Схарактеризуйте значення промисловості в господарстві України.

2) Які напрямки в створенні нових поколінь техніки й технологій є найбільш перспективними для України?

3) Чому зміни, які останнім часом відбуваються в розвитку промисловості, дають підстави говорити, що галузь зможе забезпечити якісний рівень економічного зростання в Україні?

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.