Конспект уроку: Торф’яна, горючесланцева промисловість

01.11.2018
555 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Торф’яна, горючесланцева промисловість
Мета уроку:

Ноавчальна мета: формувати знання школярів про сировинну базу й розвиток торф’яної й горюче сланцевої промисловості, а ще урановидобувної;

Розвиваюча мета: розвивати навички і вміння працювати із додатковою літературою, матеріалами преси;

Виховна мета: виховувати у школярів правила етики спілкування; аналізує статистичні дані про розвиток паливної промисловості.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

паливно-енергетичний комплекс (ПЕК), вугільна промисловість, нафтова промисловість, нафтопереробна промисловість, газова промисловість, торф’яна промисловість, горючо-сланцева промисловість

Методи і прийоми навчання: фронтальне усне опитування, розповідь, бесіда, робота з схемами, таблицями і картами.

Засоби навчання: підручник географії, атласи, зошити для практичних робіт, карта «Паливна промисловість», контурні карти, статистичні дані про розвиток паливної промисловості.

Хід уроку
Організаційний момент

1. Привітання із школярами ;

2. Підготовка класного приміщення;

3. Перевірка присутності школярів й наявності чергових;

4. Перевірка готовності школярів до уроку.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

1. Надайте визначення терміну «паливна промисловість»?

Паливна промисловість – комплекс галузей гірничовидобувної промисловості, що видобувають й переробляють різноманітні різновиди палива.

2. Надайте визначення поняттю «паливно-енергетичний комплекс»?

Паливно-енергетичний комплекс (ПЕК) – це система галузей, котра охоплює паливну промисловість й електроенергетику із їхніми підприємствами, комунікаціями, системами управління, науково-дослідницькою базою.

3. Що за складові відносяться до паливної промисловості?

ВУГІЛЬНА, НАФТОВА, ГАЗОВА, ТОРФЯНА, ГОРЮЧЕСЛАНЦЕВА

4. Назвіть й покажіть на дошці ключові центри вугільної промисловості?

Донецький кам’яновугільний басейн, Львівсько-Волинський кам’яновугільний басейн, Дніпровський буровугільний басейн.

5. Назвіть й покажіть на дошці ключові центри нафтогазоносної промисловості?

Карпатський нафтогазоносний регіон; Дніпровсько-Донецький нафтогазоносний регіон; Причорноморсько-Кримський нафтогазоносний регіон.

6. Поміж складових паливної промисловості вкажіть яке місце посідає вугільна промисловість? (Провідне).

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

На минулому уроці ви дізнались, що паливна промисловість здійснює найважливішу значення у економіці країни. Вона визначає паливом комунальне господарство і паливні електростанції, сировиною – хімічну промисловість, паливно-мастильними матеріалами – різноманітні різновиди транспорту.

Окрім славетних вам видів палива, існують теж торф'яна й горючесланцева промисловість.

Основна частина уроку

Оповідь учителя із елементами бесіди

Торф'яна промисловість.

Торф’яна галузь є однією із найбільш старих галузей паливної промисловості.

Навіщо використовується торф? В котрих галузях промисловості?

Зростання останнім іноді цін на традиційні енергоносії (нафту і газ) й нестача своїх паливно-енергетичних ресурсів у Україні примушує звертатися до наявних місцевих видів палива. Поміж таких, наприклад, торф, видобуток котрого є основним завданням торф'яної промисловості.

Україна - одна із країн Європи, у котрій торф'яні ресурси мають промислове роль .

Подивіться у карти атласу й скажіть де зосереджені ключові родовища торфу?

Родовища торфу розміщені у Рівненській, Волинській, Чернігівській, Житомирській, Київській, Львівській областях. На території України виявлено й розвідано більше 3 тис. торф'яних родовищ.

Скажіть,а або вигідне застосування торфу, чому?

Застосування торфу як палива у Україні вигідне крізь низьку собівартість теплової енергії, що виробляється. До позитивних якостей торфу як палива потрібно віднести і малу кількість хімічних сполук, що забруднюють довкілля.

Назвіть приблизну кількість торфу зосередженого на території України?

Впродовж останніх п'яти років у Україні щорічно видобували від біля 400 тис. тонн до більше 600 тис. тонн торфу (Додаток 11). Тим іноді загальні запаси українського торфу становлять біля 2,2 млрд тонн. При цьому запаси торфу на уже відведених під промислову розробку родовищах становлять біля 23 млн тонн.

Горючі сланці.

Повідомлення школярів

Горючі сланці - тверді горючі корисні копалини, котрі видобуває горючесланцева промисловість. Вони поширені у Подніпров'ї, Карпатах й Кримських горах. В початку 60-х років минулого вік було відкрито найсильніше в світі родовище горючих сланців - Бовтиське (Кіровоградська область). Запаси цього родовища сягають біля 3,8 млрд тонн.

Запитання до школярів після прослуховування доповіді:

1. Що таке горючі сланці?

2. Яка промисловість займається їх видобутком?

3. Де поширені родовища горючих сланців?

4. Де перебуває найсильніше родовище горючих сланців в світі? Назвіть його, й вкажіть запаси?

Закріплення знань і вмінь

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6 (закінчення )

Позначення на контурній карті основних районів вугле-, газо- й нафтовидобутку, нафто- й газопроводів

1. На контурній карті України позначте ареали Дніпровсько-Донецького, Карпатського й Причорноморсько-Кримського нафтогазоносних регіонів.

2. Підпишіть назви нафтогазоносних регіонів й позначте умовними знаками вирішальні родовища нафти і газу, що у них поширені.

Надайте відповіді на питання:

1. Надайте визначення терміну «паливна промисловість»?

2. Надайте визначення поняттю «паливно-енергетичний комплекс»?

3. Що за складові відносяться до паливної промисловості?

4. Навіщо використовується торф? В котрих галузях промисловості?

5. Подивіться у карти атласу й скажіть де зосереджені вирішальні родовища торфу?

6. Скажіть,а або вигідне застосування торфу, чому?

7. Назвіть приблизну кількість торфу зосередженого на території України?

8. Що таке горючі сланці?

9. Яка промисловість займається їх видобутком?

10. Де поширені родовища горючих сланців?

11. Де перебуває найсильніше родовище горючих сланців в світі? Назвіть його, й вкажіть запаси?

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

1. Прочитати й вивчити §15 - 16 у підручнику;

2. Відповісти на питання у кінці параграфа;

- Здійснити самостійно практичну діяльність №6.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.