Конспект уроку: Територіальна структура господарства
Навчальна мета: навчити визначати суттєві ознаки понять «господарство», «галузь», «інфраструктура»;
Розвивальна мета: навчити визначати галузі виробничої та невиробничої сфери, ознаки ринкової системи господарювання; розпізнавати типи підприємств за формами власності, що формуються в Україні; пояснювати зміни в господарському комплексі України за роки незалежності; характеризує особливості територіальної структури господарства.
господарство, галузь, міжгалузевий комплекс, інфраструктура, виробнича і невиробнича сфера, ринкова система господарювання, типи підприємств, територіальна структура господарства, спеціалізація, промисловий центр, вузол, район, фактори розміщення підприємств різних галузей
Методи і прийоми навчання: фронтальне усне опитування, розповідь, бесіда, робота з схемами і картами.
Засоби навчання: підручник географії, атлас, карта «Господарство», контурні карти, схема «Галузева структура народного господарства».
1. Привітання з учнями;
2. Підготовка класного приміщення;
3. Перевірка присутності учнів і наявності чергових;
4. Перевірка готовності учнів до уроку.
1. Що таке господарство?
Господарство – це сукупність галузей і сфер діяльності людей, які виконують певні господарські функції і відрізняються певними закономірностями розміщення по території, обмеженій державними кордонами.
2. Що таке господарство України? Воно розвивається як єдиний комплекс? Чому?
Господарство України – це сукупність галузей, які виконують певні господарські функції і розміщуються по певній території, обмеженій державним кордоном, за певними закономірностями. Так. Тому що, розміщуються по території певної країни з певними кордонами.
3. Що необхідно для виникнення і розвитку національного господарства?
Обов’язковими є умови, як формування державних структур управління, наявність трудових і природних ресурсів, різноманітних галузей і сфер діяльності, установ, підприємств у яких працює населення країни тощо.
4. А що таке «Господарський комплекс»?
Господарський комплекс – це взаємопов’язане і взаємозумовлене поєднання галузей господарства на певній території, що працює, мов єдиний організм, забезпечуючи матеріальні і духовні потреби людей.
5. Звідки ж береться так званий «Господарський комплекс»?
Береться за рахунок поєднання певних галузей господарства на певні території.
6. Що є основою національного господарського комплексу?
Є єдиний господарський простір – територія, де розміщені господарські об’єкти і здійснюється господарська діяльність.
7. За рахунок чого він забезпечує своє існування і розвиток?
Забезпечується загальним законодавством, єдністю грошово-кредитної системи, єдністю митної території та наявністю єдиних енергетичної, транспортної та інших систем.
8. Що є моделлю господарського простору України?
Моделлю є географічна карта господарства.
9. Що є необхідним для успішного розвитку господарського простору? В яких показниках її вимірюють?
Важливе значення має відстань між господарськими об’єктами і підприємством, що її виробляє. Вимірюють транспортними витратами на її подолання.
10. Користуючись картою, наведіть приклади розміщення галузей, об’єкти яких розміщені поблизу родовищ корисних копалин. Поясніть причину такого розміщення?
11. Що таке галузева структура?
Галузева структура господарства відображає поділ суспільного виробництва на групи галузей, галузі, їхні складові (підгалузі).
12. Що таке галузь (галузь господарства)?
Галузь (галузь господарства) – сукупність підприємств, які виготовляють однорідну продукцію або надають однорідні послуги.
13. Які галузі господарства відносяться до виробничої сфери? Які відносяться до невиробничої сфери або сфери послуг?
До виробничої сфери належать насамперед ті галузі господарства, які створюють матеріальні речі. Це - промисловість, сільське господарство і будівництво. Невиробнича сфера - це сукупність галузей господарства, які надають послуги нематеріального характеру безпосередньо населенню чи суспільству в цілому (мал. 27).
14. Намалюйте на дошці галузеву структуру господарства (виробнича і невиробнича сфера). Одна дитина малює виробничу, інша – невиробничу (нематеріальну).
15. Дайте визначення поняттю «Міжгалузевий комплекс», як ви його розумієте що сприяє формуванню міжгалузевого комплексу.
На сучасному етапі розвитку господарства дедалі тіснішають зв'язки між окремими укрупненими галузями. Це сприяє формуванню міжгалузевих комплексів - сукупності видів діяльності, що виконуються в певному місці і об'єднані у групу галузей міцними виробничими, транспортними та іншими зв'язками.
16. Які міжгалузеві комплекси ви можете назвати, що сформувалися в Україні.
У господарській практиці України сформувалися такі міжгалузеві комплекси, як:
- паливно-енергетичний (ПЕК),
- металургійний,
- хімічний,
- машинобудівний,
- лісопромисловий,
- агропромисловий,
- будівельний,
- транспортний,
- соціальний.
Нині цей перелік поповнюють ще й рекреаційний, морегосподарський, зовнішньоекономічний, інформаційний комплекси.
Галузева структура економіки України формувалася впродовж тривалого періоду. Впродовж останніх років у господарстві України відбулися серйозні структурні зміни. Розміщення виробництва – одне з головних питань в економічній і соціальній географії. Ви дізнаєтеся, як різні фактори впливають на розміщення теплових та атомних електростанцій, підприємств чорної та кольорової металургії, машинобудівних заводів і хімічних комбінатів. Ці пізнання у пригоді багатьом з вас, особливо тим, хто пов’яже своє майбутнє життя з підприємницькою діяльністю.
Розповідь вчителя з елементами бесіди
Територіальна структура господарства
Територіальна структура господарства — розміщення галузей господарства, виробництв і підприємств по території країни.
Територіальна структура господарства – це склад і співвідношення виробництв, особливості їх розміщення в різних частинах країни і зв’язки між ними.
Досі господарство в Україні розвивалося за рахунок збільшення додаткових ресурсів (збільшення часу роботи, посівних площ, зростання кількості працюючих). Такий розвиток називається екстенсивний.
Інтенсивне ведення господарства передбачає розширення виробництва на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, автоматизації виробництва, використання новітніх технологічних процесів, передових методів організації праці тощо.
1. Як ви вважаєте, які компоненти потрібні для територіальної організації господарства? Чому?
Найпростішими компонентами територіальної організації господарства є окремі пункти, що передбачають наявність одного підприємства в населеному пункті з простою системою розселення людей.
Іншою територіальною формою розміщення господарства є центр. Це населений пункт, де зосереджена група підприємств, що виробляють певну промислову чи сільськогосподарську продукцію і пов'язані спільними допоміжними виробництвами, а також мають єдину систему розселення і обслуговування.
До розвиненішої форми територіальної структури господарства належить вузол - сукупність центрів, що пов'язані між собою інфраструктурою і трудовими ресурсами, а також тісними виробничими й технологічними зв'язками, спільністю транспортно-географічного розміщення, поселень. Найбільшими промисловими вузлами є, наприклад, обласні міста - Донецьк, Харків, Одеса, Львів та ін.
Україна поділена на дев'ять економічних районів, які також є складовими територіальної структури господарства. Детально про них ви дізнаєтеся в четвертому розділі підручника.
Завдання учням:
1. Проаналізуйте малюнок 28 і дайте відповіді на такі запитання:
- Що являють собою принципи розміщення виробництва
- Що значить «вирівнювання рівнів економічного розвитку районів та областей» для України?
- Що значить для України «комплексне розміщення виробництва»?
- Що значить для України «збалансоване і пропорційне розміщення виробництва»?
- Що значить для України «раціональне розміщення виробництва»?
- що значить «забезпечення екологічної рівноваги» для України?
2. Проаналізуйте малюнок 29 і дайте відповіді на такі питання:
- Що являють собою чинники розміщення виробництва?
- Охарактеризуйте «природно-ресурсний, екологічний, економічний і соціально-демографічний чинник розміщення виробництва»?
3. Яка різниця між принципами розміщення виробництв і чинниками розміщення виробництв?
Галузі господарства та підприємства розміщують за певними принципами і залежно від сукупності конкретних умов або чинників, які визначають вибір місця їхнього розташування
Фактори розміщення підприємств промисловості
Фактори розміщення виробництва – природні, економічні, соціальні умови певної території, які визначають обґрунтованість розміщення саме в цьому місці конкретних підприємств.
Урахування впливу саме цих сприяє зниження собівартості продукції, допомагає уникнути небажаних соціальних, екологічних, економічних наслідків виробництва.
Основні фактори:
1. Сировинний – провідний фактор виробництва матеріалоємної продукції у разі значної частки сировини в собівартості готової продукції.
2. Паливно-енергетичний фактор – визначає розміщення виробництв із великою енерго- і теплоємністю.
3. Фактор робочої сили – враховується в розміщенні виробництв зі значними витратами людино-днів на одиницю продукції.
4. Фактор науково-технічного прогресу: наукомісткі галузі промисловості розміщуються там, де зосередженні науково-дослідні інститути та кваліфіковані кадри.
5. Водний фактор ураховується в розміщенні водоємних виробництв.
6. Транспортний фактор – ураховується з метою наближення споживачів продукції, здешевлення транспортних витрат.
7. Екологічний фактор ураховується в розміщенні підприємств з метою зменшення негативного впливу на природу і здоров’я людини.
8. Фактор ринкової кон’юнктури (або споживчий) – ураховує умови реалізації продукції, співвідношення попиту і пропозиції.
Практичне завдання
Проаналізуйте малюнки 28, 29 і вкажіть, які правила господарської діяльності в нашій країні є пріоритетними. На який чинник здебільшого орієнтуються галузі господарства у вашій місцевості?
Наприклад завод «Червона Зірка» випускає сівалки та ін. і орієнтується безпосередньо на економічні чинники.
Поняття «інфраструктура». Види інфраструктури.
Робота з підручником
Прочитайте на сторінці 60 про інфраструктуру і самостійно опрацюйте даний розділ
Капітал території. Так влучно економісти характеризують інфраструктуру - сукупність споруд, об'єктів, різноманітних служб, що обслуговують виробництво і населення. Вона забезпечує успішну роботу всього господарського комплексу країни. Свою інфраструктуру має кожна галузь господарства і окремі підприємства, установи. Залежно від виконуваних функцій виокремлюють різні види інфраструктури (мал. 30).
Ринкова інфраструктура є для України новою, адже почала формуватися після здобуття незалежності. Вона створює умови для розвитку ринкового господарства, сприяючи розширенню руху грошей, операцій з нерухомістю, кредитному обслуговуванню, обслуговуванню великого і малого бізнесу тощо. Об'єкти ринкової інфраструктури нині в Україні зосереджені переважно у великих містах.
Україна як транзитна держава бере активну участь у створенні і функціонуванні міжнародної інфраструктури. Територією нашої країни пролягли важливі міжнародні транспортні коридори, лінії супутникового та мобільного зв'язку, об'єкти моніторингу за станом навколишнього середовища тощо.
Запитання до учнів
1. Дайте визначення поняття «інфраструктура», як ви його розумієте і як запам’ятали.
2. Скажіть, чи кожна галузь виробництва має свою інфраструктуру? Чому?
3. Що значить для України ринкова інфраструктура? Вона для неї є новою?
4. Скажіть, чи Україна бере активну участь у створені і функціонуванні міжнародної інфраструктури?
5. За малюнком 30 на сторінці 61, які ви можете назвати (виділити) види інфраструктури?
Доповнення вчителя
У структурі господарства виділяють інфраструктуру.
Інфраструктуру поділяють на виробничу та соціальну.
Виробнича інфраструктура – сукупність підприємств (або підрозділів підприємств), що обслуговують виробництво.
Соціальна інфраструктура – сукупність підприємств, які безпосередньо впливають на стан і розвиток людей, задовольняють їх соціальні та духовні потреби.
Розповідь вчителя
Типи підприємств за формами власності.
Підприємство – самостійний господарюючий статутний суб’єкт, який має право юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку чи комерційну діяльність з метою одержання прибутку.
Бесіда
Давайте поговоримо про те, де працюють ваші батьки? На яких типах підприємств вони працюють? Чи знаєте ви?
У відповідності з формами власності (державна, приватна, колективна), встановленими законом України про власність, можуть діяти такі види підприємств:
1. Індивідуальне підприємство – засноване на власності фізичної особи і виключно на його праці.
2. Приватне підприємство – засноване на власності фізичної особи з правом найму робочої сили.
- Одноосібне володіння - така форма організації бізнесу, за якої все майно фірми належить одному власнику; він самостійно управляє фірмою, отримує прибуток і несе повну особисту відповідальність за всіма зобов’язаннями фірми.
- Природною формою розвитку одноосібного володіння є партнерство або товариство (ТОВ – товариство з обмеженою відповідальністю). Це така форма організації бізнесу, за якої двоє або кілька осіб ведуть справи як співвласники на основі укладеного договору.
- Корпорація – провідна форма сучасного підприємництва. Власниками корпорації є численні акціонери, між якими розділено всю власність фірми. Акціонери є власниками цінних паперів – акцій. Корпорація, що протягом року працювала успішно, отримує прибуток, частина якого вкладається в подальший розвиток виробництва, а решта – дивіденди – розподіляється між власниками акцій. У цьому випадку вартість кожної акції зростає, акціонер одержує щорічні відрахування залежно від кількості акцій. (Розрізняють ВАТ – відкрите, ЗАТ – закрите акціонерне товариство).
3. Сімейне підприємство – засноване на власності і праці членів однієї сім’ї.
4. Колективне підприємство – засноване на власності колективу підприємства. Або кооперативні підприємства – добровільне об’єднання громадян для спільного ведення господарської та іншої діяльності на основі власного або орендованого майна.
5. Комунальне підприємство – засноване на власності адміністративно-територіальної одиниці (місто, район, мікрорайон).
6. Державне підприємство – засноване на державній формі власності.
7. Спільне підприємство – засноване на основі об’єднання майна різних власників (змішана форма власності).
Трансформація структури господарства України.
Розбудова ринкового господарства в нашій країні потребує не лише роздержавлення і приватизації засобів виробництва, а й перебудови (трансформації) його структури. Одним з головних напрямків трансформацій у матеріальній сфері є істотна зміна співвідношення між добувними і обробними галузями. Ідеться про зростання ролі тих галузей, які орієнтуються на наукові досягнення, висококваліфіковану працю, високі технології виробництва. Тому визначальним завданням у розвитку нової структури національного господарства в умовах ринку є впровадження так званої формули трьох І - інновації, інвестиції та інформаційні технології, які сприятимуть випуску конкурентоспроможної продукції українськими підприємствами і виходу їх на світовий ринок. Іншим важливим напрямком структурних перетворень є прискорене зростання частки невиробничої сфери і завдяки цьому потужний розвиток людських ресурсів.
Бесіда, фронтальне опитування
1. Що таке галузева структура господарства?
2. Що таке територіальна структура господарства?
3. На які сфери може поділятися господарство? Наведіть приклади.
4. Дайте визначення поняттю «Міжгалузевий комплекс», як ви його розумієте що сприяє формуванню міжгалузевого комплексу.
5. Які міжгалузеві комплекси ви можете назвати, що сформувалися в Україні.
6. Дайте визначення поняття «інфраструктура», як ви його розумієте і як запам’ятали.
7. Скажіть, чи кожна галузь виробництва має свою інфраструктуру? Чому?
8. Що значить для України ринкова інфраструктура? Вона для неї є новою?
9. Скажіть, чи Україна бере активну участь у створені і функціонуванні міжнародної інфраструктури?
10. За малюнком 30 на сторінці 61, які ви можете назвати (виділити) види інфраструктури?
11. Які ви можете назвати основні фактори розміщення підприємств? Чи для всіх підприємств характерні одні і ті ж фактори? Чому?
12. Заповніть табличку: «фактори розміщення промислового виробництва»
1. Вивчити §12 в підручнику
2. Дозаповнювати таблицю: «фактори розміщення промислового виробництва»
3. Підготувати повідомлення: «Характеристика природних, науково-технічних та трудових ресурсів України»
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар