Конспект уроку: Економічний потенціал України

31.10.2018
809 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Економічний потенціал України
Мета уроку:

Навчальна мета: визначити складові економічного потенціалу країни, показники соціально-економічного розвитку, показники якості життя; дати визначення понять «валовий національний продукт», «національний дохід»;

Розвиваюча мета: розвивати уміння оперувати головними показниками соціально-економічного розвитку країни, уміння співставляти із підходящими показниками других країн й аналізувати їх;

Виховна мета: виховувати почуття патріотизму й гордості за могутній потенціал країни, почуття відповідальності за майбутнє України (на засадах сталого розвитку).

Тип уроку:
урок вивчення й первинного закріплення знань
Терміни і поняття:

економічний потенціал, природні ресурси, виробничі ресурси, трудові ресурси, фінансові ресурси, валовий внутрішній продукт, валовий національний продукт, національний дохід, знаряддя і предмети праці, науково-технічний потенціал.

Методи і прийоми навчання: фронтальне усне опитування, розповідь, бесіда, робота з схемами і картами.

Засоби навчання: підручник географії, атласи, економічна карта України, політична карта світу, карта «Господарство», статистичні дані про валовий внутрішній продукт України та інших країн світу.

Хід уроку
Організаційний момент

1. Привітання із школярами ;

2. Підготовка класного приміщення;

3. Перевірка присутності школярів й наявності чергових;

4. Перевірка готовності школярів до уроку.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Географічний диктант

І. – варіант

1. Надайте визначення поняттю «Господарство України»

2. Надайте визначення поняттю «Галузь господарства»

3. Що за галузі господарства належать до виробничої сфери. Перелічіть їх.

4. Охарактеризуйте «Центр», як територіальну форму розташування господарства.

5. Надайте визначення поняттю «Національна інфраструктура»

6. Назвіть ключові фактори розташування підприємств промисловості?

І. – варіант

1. Надайте визначення поняттю « Господарський комплекс»

2. Надайте визначення поняттю «Галузева структура господарства»

3. Що за галузі господарства належать до невиробничої сфери. Перелічіть їх.

4. Охарактеризуйте «Вузол», як територіальну форму розташування господарства.

5. Надайте визначення поняттю «Виробнича інфраструктура»

6. Назвіть ключові фактори розташування підприємств промисловості

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

В. добре знаєте, що Україна займає сприятливе географічне розміщення , господарство країни забезпечено багатьма видами ресурсів, в країні живуть працьовиті і освічені люди. Сьогодні ви дізнаєтеся про інші складові економічного потенціалу України і із ’ясуєте, чому вони не постійно ефективно працюють.

Відповідь на це питання життєво вагома для вас, адже від неї залежить рівень економічного розвитку країни, якість життя вашої сім'ї , ваше майбутнє життя.

Основна частина уроку

Оповідь учителя

Складові економічного потенціалу України

Основа економічної могутності й незалежності країни.

Економічний потенціал України – характеризує змоги національної економіки виробляти матеріальні блага, надавати послуги і вдовольняти економічні потреби суспільства, - ці змоги надають усі наявні у країні ресурси (мал. 31).

Саме тому економічний потенціал включає:

- Природно-ресурсний потенціал;

- Виробничий потенціал;

- Трудоресурсний потенціал;

- Фінансовий потенціал;

- Науковий потенціал і інші типи.

1) Виробничий потенціал – формується головними виробничими фондами до котрих входять будівлі, споруди, трубопроводи, машини, устаткування (>100 тис. підприємств).

2) Трудоресурсний потенціал – характеризується кількістю й якістю робочої сили.

3) Природно-ресурсний потенціал – усі типи природних ресурсів, що є на території країни або ж у підконтрольних територіях (вичерпні і невичерпні):

- Мінерально-сировинні;

- Ґрунтові;

- Агро-кліматичні;

- Водні;

- Гідроенергетичні;

- Біологічні;

- Природно-рекреаційні.

4) Фінансовий потенціал – визначається сукупністю грошових фондів підприємств, громадян й держави.

5) Науковий потенціал – базується на розгалуженій мережі наукових інститутів, закладів, котрі існують в системі Національної Академії Наук, міністерств й відомств, а їх працівниками є професори і ін.

Повідомлення школярів

Випереджальне завдання

1. Випереджальне завдання «Характеристика природних, науково-технічних і трудових ресурсів України».

Запитання до повідомлень

· Охарактеризуйте природні ресурси України;

· Яке роль для розвитку економіки має науково-технічний потенціал країни? Трудові ресурси?

· Як ви гадаєте , чому природно-ресурсний потенціал має вагоме , однак не вирішальне роль для економіки країни?

Оповідь учителя із елементами бесіди

Економічний потенціал часто ототожнюють із «національним багатством». Проте , на відміну від національного багатства, економічний потенціал характеризує не лиш реалізовані змоги господарства, а і потенційні, себто ті, що спроможні бути реалізовані. В економічному потенціалі органічно поєднуються професійні знання і вміння людини із використовуванням усіляких знарядь й предметів праці (мал. 31).

Знаряддя праці – визначають виробничі змоги абиякого підприємства, приймають участь в виробничому процесі протягом багатьох років, а відтак поступово зношуються.

Предмети праці - сировина, паливо, мастила і інші ресурси - приймають безпосередню участь в виробничому процесі, змінюючи власну натуральну форму, перетворюються у новий готовий продукт.

Запитання до школярів

1. Як ви гадаєте , або можна відносити учених , і інформацію що вони одержують, як складову економічного потенціал країни (України).

Науково-технічний потенціал

Технічний рівень виробництва, якість знарядь праці залежать від прогресу науки і техніки. Саме тому до економічного потенціалу країни неминуче відносять й науково-технічний потенціал (НТП) — сукупність ресурсів й можливостей науки, що надають можливість ефективно рішать господарські питання.

Запитання до школярів :

1. Як ви гадаєте , що ми можемо віднести до НТП?

2. Як ви гадаєте , якщо у певні підприємства не впроваджувати науково-технічні досягнення то дані підприємства будуть відчувати певний застій у виробництві?

Складовими НТП є наукові кадри, матеріально-технічна база науки, наукова інформація. Україна володіє потужним науково-технічним потенціалом, спроможним рішать найактуальніші проблеми структурних перетворень в господарському комплексі.

В Україні тепер склалися сприятливі умови, аби втілювати у життя різноманітні науково-технічні програми, що відповідають світовим зразкам, аби розширювати обсяг науково-дослідних й дослідно-конструкторських робіт, аби виховувати талановиті наукові кадри. Однак численні підприємства за браком коштів не впроваджують науково-технічні досягнення, крізь що на більшої кількості із них спостерігається певний інноваційний застій. Яким чином наслідок, ефективність науково-технічного потенціалу загалом зменшується , до того ж він розташований по території країни вкрай нерівномірно. Практично 70 Відсотків об'єктів науки зосереджено лиш у шести найбільших містах країни - Києві, Харкові, Дніпропетровську, Львові, Донецьку і Одесі. Існуючі проблеми можна подолати крізь належну законодавчу базу і прискорене і повне фінансування найважливіших науково-технічних програм.

Показники соціально-економічного розвитку.

Валовий національний продукт, національний дохід.

Найбільше універсальними показниками, котрі характеризують могутність країни є її ВВП й ВНД. Економічні показники спроможні бути загальними (валовими) або ж питомими (на душу населення).

Загальним, або ж інтегральним, показником соціально-економічного розвитку держави є валовий внутрішній продукт (ВВП).

ВВП – це сукупна вартість за ринковими цінами всього обсягу кінцевих товарів й послуг вироблених в країні упродовж одного року (+ надходження від експорту).

Він характеризує рівень розвитку господарства, результативність окремих його галузей, участь країни в світових господарських процесах. ВВП враховує усе , що створили громадяни й негромадяни країни із використовуванням своїх ресурсів й залучених ззовні, однак лише у межах території країни.

Близьким за змістом до ВНП, однак дещо відмінним від нього є показник валового національного продукту (ВНП).

ВНП – це сукупна вартість всього обсягу товарів й послуг, вироблених національними підприємствами, організаціями, особами за рік, незалежно від їх територіального місцезнаходження.

ВНП обчислюють для усіх національних виробників товарів й послуг, де б не розташовувалися їх підприємства. Це означає, що для розрахунку ВНП, зокрема України, треба враховувати результати роботи усіх українських фірм в самій Україні й поза її межами й не враховувати роботу іноземних фірм у Україні. Для обчислення ВВП включають результати усіх підприємств – українських й іноземних, що розміщенні на території України, й не включають фірми,котрі розташовані у других державах .

Показниками ВВП на душу населення користуються для порівняльної оцінки ступенів економічного розвитку окремих країн.

Показники ВВП й ВНД України

Показник

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

ВВП, млн. грн.

170 070

204 190

225 810

267 344

345 113

441 452

544 153

ВВП на одну особу, грн..

3436

4195

4685

5591

7273

9372

11 635

ВНД

164 942

200 190

233 256

276 546

356 167

452 599

553 704

В 1970 р. із метою одержання інформації для аналізу рівня розвитку і ефективності економік різноманітних країн всесвіту було запроваджено Програму міжнародних зіставлень (ПМЗ) ООН валового внутрішнього продукту (ВВП).

В 2005 р. уперше у історії було проведено Глобальний Раунд Програми міжнародних зіставлень (ПМЗ), в котрому приймали участь 46 країн.

Для проведення міжнародних зіставлень і одержання зіставних результатів необхідним є здійснення такої умови: перерахунок в єдину грошову одиницю показників ВВП, виражених в національних грошових одиницях. За таку єдину грошову одиницю було взято долар США.

Найбагатіші країни всесвіту (показники МЗ ВВП за 2005 р.)

ВВП, млрд дол.. США за ПКС

ВВП у розрахунку на одну особу

за ПКС, дол.. США

1

США

12376,1

1

Люксембург

70 014

2

Китай

5333,2

2

Катар

68 749

3

Японія

3870,3

3

Норвегія

47 551

4

Німеччина

2514,8

4

Бруней

47 465

5

Індія

2341,0

5

Кувейт

44 982

6

Сполучене Королівство (Велика Британія)

1901,7

6

США

41 674

7

Франція

1862,2

7

Сінгапур

41 478

8

Росія

1697,5

8

Ірландія

38 058

9

Італія

1626,3

9

Макао

37 259

10

Бразилія

1585,1

10

Гонконг

35 680

Оскільки головною метою ПМЗ ООН виступає зіставлення ВВП за його витратами (споживання, валове нагромадження і експорт за виключенням імпорту товарів й послуг), треба виключити вплив різниці у цінах поміж окремими країнами. Саме тому для перерахунку номінальних кінцевих витрат в реальні у рамках міжнародних зіставлень використовується паритет купівельної спроможності (ПКС), котрий відтворює відносні ціни на товари й послуги у різноманітних державах . ВВП України за ПКС становить 26 млрд дол.. США, ВВП на душу населення за ПКС – 5538 дол. США.

Обсяги ВВП, переведені у єдину валюту задопомогою ПКС, показують місце, яке займає економіка країни порівняно із іншими країнами всесвіту . Дані, засновані ПКС, дають більше точну картину співвідношень економік країн.

Показник ВВП є динамічною величиною й завжди змінюється – зростає або знижується (мал. 32). Зростання ВВП засвідчує про позитивний розвиток господарства країни, а його зниження вказує на певні кризові процеси й проблеми у економіці.

Важливим показником соціально-економічного розвитку країни є національний дохід.

Національний дохід (НД) – це частка валового національного продукту за винятком матеріальних витрат на його виробництво.

Так само важливим показником є національний дохід на душу населення, для розрахунку котрого загальний обсяг національного доходу ділять на кількість населення країни. Тепер у Україні показник національного доходу на душу населення становить біля 7000 доларів США.

Робота із підручником

Прочитайте у підручнику на сторінці 66 про «збалансований розвиток господарства» й самостійно опрацюйте його.

Запитання до школярів

1. В чому суть сталого розвитку?

Суть сталого розвитку заключається у досягненні збалансованості не лише економічної, виробничої, соціальної, а і екологічної складових господарства.

2. Що за ви можете назвати показники, якими користуються для визначення сталого розвитку (місця) України? Охарактеризуйте їх.

Поміж міжнародних показників – індекс людського розвитку (ІЛР), екологічний потрібно , індекс конкурентоспроможності, індекс економічної свободи і ін.

3. Що за ви можете назвати показники, окрім вказаних?

Дивись додаток 9.

4. Дякуючи чому можливий cталий розвиток у даний момент для України? Що є при цьому достатньо важливим?

Таким чином , тепер сталий розвиток у Україні можливий тільки за умов суттєвої перебудови господарського комплексу. При цьому важливими є нова господарська політика держави, вихід із енергетичної кризи, раціональне застосування ресурсів, обов'язкове врахування екологічних умов в процесі розташування господарських об'єктів - потенційних або фактичних забруднювачів довкілля.

Доповнення учителя

Україна й сталий розвиток

Концепція сталого розвитку набуває значного поширення як одна із головних глобальних проблем людства.

Термін «сталий розвиток» (від англ. «sustainable development») набув поширення після публікації доповіді «Наше загальне майбутнє» (1987), підготовленої Комісією ООН із питань довкілля і розвитку.

Сталий розвиток – розвиток, що визначає стабільне економічне зростання й не допускає де градаційних змін довкілля.

Сталий розвиток визначає потреби як сучасних, так й наступних поколінь. Увесь світ стурбований тим, що якщо нинішні тенденції до зростання чисельності населення, забруднення довкілля, виснаження природних ресурсів залишаються постійними , то на Землі спроможні статися незворотні катастрофічні підсумки .

Сталий розвиток трактують в вузькому і широкому розумінні. Вузьке розуміння – це акцент на екологічних проблемах й збереженні біосфери. Широке розуміння передбачає й всебічний підхід до розвитку цивілізації: економічний, соціальний, демографічний і т.п. .

Економічний напрям сталого розвитку – господарська роботу людства – зобов'язаний орієнтуватися не на зростання споживання ресурсів біосфери, а на їх раціональне застосування .

Соціальний напрям – подолання різниці у рівнях доходів й якості життя поміж різними країнами, соціальними групами.

Демографічний напрям – виважена демографічна політика у різноманітних державах (регулювання приросту у державах із високим рівнем народжуваності, що полегшить проблеми бідності і підвищить якість життя).

Засади сталого розвитку для України є безмежно важливими. Впродовж довготривалого часу економічний розвиток у Україні супроводжується недбалою експлуатацією природних ресурсів. Підсумки такої роботи негативно мають вплив на навколишнє середовище, що призводить до виснаження ресурсного потенціалу, зростання витрат на захист населення й території, ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій і відтворення природної рівноваги (катастрофа на ЧАЕС, повені у Карпатах).

Унаслідок промислових викидів в повітря і воду загрозливі показники зростають із всяким роком, дедалі актуальнішою стає проблема деградації земель. Україна продовжує посідати провідне місце в світі за інтенсивністю застосування і експлуатації надр. В більшої кількості гірничорудних регіонів накопичилися серйозні соціально-економічні і екологічні проблеми, що призводять до дисбалансу у економіці.

Створена державна програма сталого розвитку України охоплює усі сторони життя суспільства.

Закріплення знань і вмінь

1. Обґрунтуйте взаємозв'язок , що є поміж показниками ВВП й рівнем розвитку освіти і охорони здоров’я у країні.

2. Якими є цілі концепції стійкого розвитку? Чим відрізняється раціональне природокористування від нераціонального?

3. Проаналізуйте рейтинг ІРЛП найперших тридцяти країн всесвіту , розподіліть їх на групи за географічною ознакою (за частинами всесвіту ). Зробіть висновки:

- Країни котрої складові всесвіту мають найліпші показники?

- Знайдіть на карті всесвіту країни, котрі є сусідами України за рейтингом ІРЛП.

- Як ви гадаєте , або є у України перспективи покращити власні результати у рейтингу? Чому?

Підведення підсумків
Надання домашнього завдання

1. Прочитати й вивчити §13 у підручнику на сторінці 63 – 67;

2. Відповісти на питання у кінці параграфа;

3. Взяти зошити для практичних робіт.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.