Конспект уроку: Паливна промисловість України

01.11.2018
858 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Паливна промисловість України
Мета уроку:

Навчальна мета: охарактеризувати сировинну базу паливної промисловості України;

Розвиваюа мета: розвивати вміння визначати склад паливно-енергетичного комплексу, вміння характеризувати особливості розвитку і розміщення галузей паливної промисловості, оцінювати значення галузі в господарстві України;

Виховна мета: виховувати старанність, аналітичне мислення.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: підручник, атлас, зошит для практичних робіт, карта «Промисловість України», контурні карти, статистичні дані.

Методи і прийоми: тестові завдання, розповідь, вступне слово вчителя, робота в групах, пояснювально-ілюстративний, творче завдання, бесіда, розповідь, проблемне запитання, робота з контурною картою, практична робота.

Хід уроку
Організаційний момент

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку та перевірка присутності.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Тестові завдання

1. Укажіть дві сфери галузевої структури народного господарства.

А Чорна й кольорова металургія;

Б промисловість і будівництво;

В виробнича й невиробнича;

Г сільське й лісове господарство.

2. Укажіть назву галузі промисловості, частка якої в галузевій структурі в останні двадцять років суттєво зросла.

А Чорна металургія; Б машинобудування;

В деревообробна промисловість; Г легка промисловість.

3. Укажіть галузь промисловості, що належить до групи «Б».

А Електроенергетика; Б кольорова металургія;

В харчова промисловість; Г хімічна промисловість.

4. Укажіть найбільш матеріаломістку галузь промисловості.

А Чорна металургія; Б фармацевтика;

В взуттєва промисловість; Г точне машинобудування.

5. Установіть відповідність між назвами ресурсів та їхніми визначеннями:

Природні А Люди зі своїми здібностями, розумом,
Виробничі пам'яттю, а також знаннями й досвідом, яких
Трудові вони набули під час навчання та практичної

Фінансові діяльності

Б Грошові й інші види засобів, що належать підприємцям або іншим власникам і використовуються в процесі створення товарів і послуг В Компоненти природи, які використовуються або можуть бути використані в практичній діяльності людини

Г Підприємства видобувної індустрії, які забезпечують інші галузі промисловості необхідною сировиною

Д Створені працею людини засоби праці: верстати, інструменти, різне обладнання, комп'ютери, виробничі будинки, транспортні засоби, матеріали

6. Установіть відповідність між чинниками розміщення підприємств і галузями промисловості, для яких вони мають вирішальне значення.

А Кольорова металургія

Б Машинобудування

В Кондитерська

Г Швейна

Д Цукрова

1 Сировинний

2 Паливно-енергетичний

3 Комбінування та кооперування

4 Споживчий

 

7. Установіть послідовність видів продукції залежно від енергоємності тонни виробленої продукції (починаючи з найбільшої).

А Віскозний шовк

Б Нікель

В Хліб

Г Пиломатеріали

8. Установіть послідовність назв областей України залежно від їхньої частки в промисловому виробництві країни (починаючи з найбільшої).

А Дніпропетровська

Б Черкаська

В Одеська

Г Чернівецька

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя.

Паливна промисловість — це частина паливно-енергетичного комплексу, яка об'єднує підприємства, що видобувають та переробляють вугілля, нафту, природний горючий газ, торф і горючі сланці (вугільна, нафтова, газова, торф'яна, горючесланцева промисловість). Паливно-енергетичний комплекс включає групу галузей, які спеціалізуються на видобутку, переробці та споживанні палива, виробництві, передачі та використанні електроенергії й тепла.

Основна частина уроку

Розповідь учителя.

Україна належить до держав, що недостатньо забезпечені власними паливними ресурсами, у першу чергу нафтою та природним газом (забезпеченість становить 10—25 %). Водночас вона має дуже енергоємну економіку: споживання умовного палива на одиницю продукції в Україні значно вище, ніж у розвинених країнах. Ситуація загострюється виснаженням промислових запасів палива та кризовими явищами в економіці. Ці чинники обумовили зниження обсягів видобутку палива за останні три десятиліття.

Видобуток окремих видів палива в Україні, млн т

Рік

Нафта, млн т

Газ, млрд м3

Вугілля, млн т

1960

2,2

14,3

172,1

1970

13,9

60,9

207,1

1980

7,5

56,7

197,1

1990

5,3

28,1

164,8

2000

3,7

17,9

81,0

2007

3,4

19,3

62,2

До складу вугільної промисловості входять підприємства з видобутку кам'яного та бурого вугілля, а також збагачувальні фабрики та підприємства з виготовлення вугільних брикетів. Упродовж багатьох десятиліть вугільна промисловість залишалася провідною серед паливних галузей України. У 1991 р. за обсягами видобутку кам'яного вугілля Україна посідала друге місце в Європі. У країні налічувалося 295 діючих кам'яновугільних шахт. Зараз їхня кількість зменшилася.

Видобуток кам'яного вугілля зосереджений у Донецькому та Львівсько-Волинському кам'яновугільних басейнах. Донецьке вугілля має високу теплотворну здатність, але через складність умов (глибоке залягання шарів, їх невелика потужність) його собівартість є вищою, ніж середня у світі. Прибутково працюють приблизно десять шахт, ще 60 можуть працювати без збитків за умови проведення реконструкції (заміни старого обладнання на нове, більш ефективне). Донбас і надалі залишатиметься основним постачальником коксівного вугілля й антрацитів для промисловості України.

У Львівсько-Волинському вугільному басейні діє 21 шахта, у перспективі передбачається залишити тільки дві працюючі шахти.

Робота в групах: Клас ділиться на дві групи – одна група називає аргументи за закриття шахт Донбасу, інша – проти закриття

Пояснювально-ілюстративний метод

Буровугільна промисловість розміщується в окремих центрах на території Дніпровського буровугільного басейну. Найбільші з них: Ватутіне (Черкаська область), Олександрія (Кіровоградська область) і Коростишів (Житомирська область). Глибина залягання шарів є невеликою, тому видобуток в основному здійснюється відкритим способом. Через низьку теплопровідну здатність буре вугілля використовується переважно на місці.

Творче завдання: Складіть схему «Галузева структура паливної промисловості». Використовуючи статистичні дані, схарактеризуйте, як змінювались обсяги видобутку основних видів палива від 1960 до 2006 р.

Пояснювально-ілюстративний метод

Нафтова промисловість.

Нафтодобувна промисловість об'єднує підприємства, що розвідують і видобувають нафту та попутний газ, а також зберігають і транспортують нафту. В Україні виділяються три нафтогазоносні області: Дніпровсько-Донецька, Передкарпатська та Причорноморсько-Кримська. Найбільше нафти видобувається в Дніпровсько-Донецькій області, яка вузькою смугою простягається по Лівобережній Україні. Тут розвідано понад 140 родовищ нафти, газу та газового конденсату. Нафтові поклади зосереджені в Сумській (Охтирське, Качанівське родовища), Чернігівській (Гнідин-цівське, Прилуцьке родовища) і Полтавській (Сагайдацьке, Радченківське родовища) областях.

Передкарпатська нафтогазоносна область розташована в межах Львівської, Івано-Франківської й Чернівецької областей. Тут розвідано 29 нафтових родовищ.

Причорноморсько-Кримська нафтогазоносна область розташована на півдні України та в прилеглих районах Чорного й Азовського морів.

За обсягами видобутку нафти Україна посідає 53-тє місце у світі. Підприємства галузі щорічно видобувають 3—4 млн т «чорного золота» на рік, тоді як потреби України становлять 40 млн т.

Бесіда

1) Де розташовані нафтогазоносні області країни?

2) На скільки Україна забезпечує власні потреби в нафті?

3) У паливній промисловості в січні-лютому 2009 р. було видобуто вугілля і торфу — 93,5 %, природного газу та сирої нафти —98,3 % порівняно із цим же періодом минулого року. У той же час видобуток металевих руд скоротився на 32 %. Чим би ви пояснили, що падіння виробництва в паливній промисловості не таке суттєве, як у чорній металургії?

Розповідь

Нафтопереробна промисловість.

Нафтопереробна промисловість об'єднує підприємства, які з нафти виробляють паливо (бензин, авіаційний гас, мазут, дизельне й котельне паливо) та мастильні матеріали. Підприємства галузі зосереджені в районах видобутку та транспортування нафти, у портових містах, у Донбасі. Найбільші нафтопереробні заводи (НПЗ) працюють у Лисичанську, Кременчуці, Херсоні, Одесі, Дрогобичі, Надвірній.

Лідерами української нафтопереробки є три НПЗ: Лисичанський, Кременчуцький і Херсонський. На них припадає понад дві третини всієї переробленої сировини й виробленої продукції (потужності розраховані на 45 млн т нафти). Так, тільки Кременчуцький НПЗ здатний переробити 18 млн т нафти на рік. У той же час у 2008 р. біло вироблено 3,2 млн т бензину.

Проблемні запитання

1) Україна має достатню кількість потужностей для виробництва палива та мастильних матеріалів. У той же час значна частина цієї продукції експортується. Чим би ви це пояснили? Зверніть увагу на недостатню кількість власної сировини (частина підприємств переробляє нафту з Росії та Казахстану) та якість цієї продукції.

2) У січні-лютому 2009 р. випуск продукції нафтопереробки збільшився на 10,1 % проти січня-лютого 2008 р. Чим би ви це пояснили?

Робота з контурною картою: Підпишіть на контурній карті назви міст, у яких розташовані нафтопереробні заводи.

Пояснювально-ілюстративний метод

Газова промисловість.

Розробка газових родовищ України розпочалася в 1924 р., а щонайменше через 50 років галуззю було досягнуто максимального видобутку— 68,7млр дм3 на рік. У цей період в Україні було відкрито одразу чотири великі родовища газу (Шебелинське, Яблунівське, Єфремівське, Західно-Хрестищенське). Зараз видобуток «блакитного палива» становить 19—20 млрд м3, за цим показником Україна посідає 29-те місце у світі.

Найбільше природного газу видобувається в межах Дніпровсько-Донецької нафтогазоносної області (понад 85 % загального обсягу). Основні родовища розташовані в Харківській, Сумській, Полтавській та Чернігівській областях.

У Передкарпатті газові родовища практично вичерпані, зараз їх використовують як газосховища. У цілому Україна має другий у Європі (після Росії) об'єм сховищ природного газу загальним обсягом 30 млрд м3.

Важливим постачальником палива в Україні може стати Причорноморсько-Кримська область. Родовища природного газу експлуатуються на шельфі Чорного й Азовського морів. За сприятливого розвитку через п'ять-шість років тут планується видобувати 3 млрд м3 газу на рік.

Україна має розвинену газотранспортну систему, яка включає 37,1 тис. км газопроводів, у тому числі 14 тис. км діаметром 1020—1420 мм, 72 компресорні станції, 13 підземних сховищ газу. Пропускна здатність системи становить на вході 290 млрд м3 на рік, а на виході — 175 млрд м3 на рік.

Проблемне запитання

Україна не має достатньо фінансових та технологічних можливостей для розробки родовищ природного газу та нафти на шельфі Чорного й Азовського морів. Як ви вважаєте, на яких умовах країна повинна надавати права (ліцензії) на довгострокову промислову розробку родовищ цих видів ресурсів компаніям інших держав?

Пояснювально-ілюстративний метод

Торф'яна і горючесланцева промисловість.

Торф'яна промисловість є однією з найстаріших галузей паливної промисловості. Торф — це дешеве паливо для теплових електростанцій (має низьку теплопровідну здатність), сировина для хімічної промисловості. У сільському господарстві його застосовують для виробництва органічних добрив, торфоізоляційних плит.

Родовища цього виду мінеральних ресурсів переважно зосереджені на Поліссі, а також на Львівщині. Найбільші родовища — Замглай (Чернігівська область), Ірдинське (Черкаська область), Брюховецьке (Львівська область). Видобуток торфу невеликий і постійно зменшується. Так, протягом 1990—2006 рр. виробництво паливного торфу зменшилося в чотири рази.

Родовища горючих сланців відомі на межі Черкаської й Кіровоградської областей (Бовтиське), у Хмельницькій області, у Карпатах. Запаси Бовтиського родовища становлять понад 3 млрд т. За якістю вони не поступаються відомим естонським сланцям.

Робота з контурною картою: Підпишіть на контурній карті родовища торфу і горючих сланців

Закріплення знань і вмінь

Практична робота 6.

Тема: Позначення на контурній карті основних районів вугле-, газо- і нафтовидобутку, нафто- і газопроводів.

Завдання:

1) Позначте на контурній карті відповідними умовними знаками основні райони вугле-, газо- і нафтовидобутку.

2) Укажіть основні закономірності в розміщенні родовищ паливних корисних копалин.

3) Підпишіть на контурній карті «Паливно-енергетичний комплекс» назви найважливіших нафто- і газопроводів або населені пункти, через які вони проходять.

4) Укажіть основні закономірності в розміщенні нафто- і газопроводів.

Підведення підсумків

Заключне слово. Короткі підсумки урок. Оцінювання учнів з аргументуванням оцінок

Надання домашнього завдання

1) Опрацювати текст підручника § 15.

2) Доробити завдання практичної роботи.

3) Підготувати повідомлення про альтернативні види палива.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.