Конспект уроку: Металургійна промисловість. Чорна металургія

01.11.2018
1975 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Металургійна промисловість. Чорна металургія
Мета уроку:

Навчальна мета: ознайомитися з галузями, що входять до металургійної промисловості, найбільшими підприємствами та їх типами, проблемами і перспективами розвитку;

Розвиваюча мета: розвивати вміння пояснювати чинники розміщення галузі, показувати на карті основні райони та найбільші центри металургії, аналізувати статистичні дані щодо обсягів виробництва металургійної продукції, характеризувати наслідки впливу металургійної промисловості на довкілля.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Терміни і поняття:

Обладнання: підручник, атлас, зошит для практичних робіт, карта «Промисловість України», контурні карти, статистичні дані.

Методи і прийоми: бесіда, розповідь, ілюстрування, проблемне питання, робота з таблицею, пояснювально-ілюстративний демонстрація, робота з картою, робота з підручником.

Хід уроку
Організаційний момент

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку та перевірка присутності.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Бесіда

1) Із яких матеріалів виготовляють верстати, автомобілі, трактори?

2) Чи можна сказати, що з металів конструюють різні види продукції?

3) Що ви дізналися про технологію виробництва чавуну та сталі на уроках хімії?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми познайомимось з однією із найдавніших галузей світової та української промисловості — чорною металургією. Вона завжди відігравала особливу роль у господарстві, без її продукції — чавуну та сталі, неможливо виготовити плуг або трактор, сівалку або локомотив. Для України чорна металургія є важливою галуззю промисловості, вона посідає перше місце за обсягами виробленої продукції. На металургійних підприємствах створюється чверть ВВП України.

Основна частина уроку

Оповідь вчителя

Роль чорної металургії, чинники розташування підприємств галузі.

Металургійна промисловість синтезує чорні й кольорові метали. Виробництво металів — складний процес. Чорна металургія охоплює видобуток й збагачення залізної руди, спікання її у агломерат, виробництво коксу, вогнетривів, виплавку чавуну, сталі, виробництво прокату і виробів подальшої переробки.

Для України чорна металургія є найважливішою галуззю промисловості. Країна входить до найбільших виробників сталі.

Ілюстрування: діти розглядають таблицю й визначають місце України у світовому виробництві сталі

Країни — найбільші виробники сталі (2007 р.)

Назва

Обсяг виробництва, млн т

Китай

489,0

Японія

120,2

США

97,2

Росія

72,2

Індія

53,1

Республіка Корея

51,4

Німеччина

48,5

Україна

42,8

Бразилія

33,8

Італія

32,0

Територіальна структура галузі залежить від сировини і палива, на котрі припадає до 85 Відсотків витрат. Велетенське роль має розвиток транспорту, перш за все залізничного. Це пов'язане із необхідністю скоротити витрати при транспортуванні як сировини, так й готової продукції. Максимальною мірою транспортний чинник має вплив на розташування підприємств з виробництва напівфабрикатів й палива (коксу).

Ще одна об'єктивна необхідність — урахування екологічного чинника. На частку підприємств чорної металургії припадає до чверті від всього обсягу викидів пилу і окису вуглецю, більше половини окислів сірки. Ще має місце істотне забруднення поверхневих вод, адже галузь є найбільшим споживачем води у промисловості (для виробництва 1 т чавуну потрібно до 20 т води).

Проблемне питання. Чи згодні ви із твердженням: «Чорна металургія встановлює економічний потенціал країни і обумовлює розвиток всіх галузей промисловості, транспорту і сільського господарства»? Поясніть власну відповідь.

Оповідь учителя

Географія видобутку залізної й марганцевої руд, флюсових вапняків, вогнетривких глин.

Для розвитку чорної металургії у Україні склалися надзвичайно сприятливі умови. Географія підприємств галузі диктується розміщенням родовищ коксівного вугілля, залізної і марганцевої руд, вогнетривких глин, високоякісних флюсових вапняків. В Україні є усі ці корисні копалини, причому залягають вони недалеко одне від одного. Це сприяло високій концентрації виробництва чорних металів, особливо на сході країни.

За оцінками вчених, у Україні залягає десята складова розвіданих запасів залізних руд всього всесвіту . Найбільшими виробниками залізорудного концентрату сьогодні є подібні гірничозбагачувальні комбінати (ГЗК): Інгулецький, Південний, Північний, «Криворіжсталь» (усі розміщені у Дніпропетровській області, Криворізькому басейні) й Полтавський. На Полтавському ГЗК виробляється більше 40 Відсотків залізорудних окатишів. Підприємство синтезує високоякісну продукцію. При відносно низькому вмісті заліза у руді і концентраті у окатишах його складова складова вища, ніж на других ГЗК.

На території України є великі поклади марганцевої руди. Один серед найбільших в світі басейнів — Нікопольський, що смугою простягнувся від річки Інгульця до південно-західної окраїни Приазовської височини. Головними родовищами є Нікопольське і Інгулецьке у Дніпропетровській області і Великотокмацьке у Запорізькій. Так, загальні запаси марганцевої руди у Нікопольському басейні становлять більше 2 млрд т.

До нерудної сировини, що використовується у чорній металургії, належать вогнетривкі глини і флюсові вапняки. Яким чином паливо використовується кокс, котрий синтезують з підходящих марок вугілля, що добувається у Донецькому басейні. Найбільші виробники коксу - Авдіївський коксохімічний завод (Донецька область), Криворізький (Дніпропетровська область) і Алчевський коксохімічний завод (Луганська область).

Бесіда

1) Якими є властивості географії видобутку залізної й марганцевої руд, флюсових вапняків, вогнетривких глин?

2) Назвіть найбільших виробників залізорудного концентрату.

Робота із таблицею:

Заповніть таблицю «Сировинна база чорної металургії (залізна й марганцева руда)».

Назва корисних копалин

Райони, басейни

Якісні та кількісні характеристики (за наявності даних)

Умови видобутку

 

 

 

 

Пояснювально-ілюстративний (використовування карти Промисловості України)

Найбільші підприємства чорної металургії зосереджені у 3-х районах: Придніпров'я (Запоріжжя, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Нікополь), Донбас (Донецьк, Макіївка, Єнакієве, Алчевськ) й Приазов'я (Маріуполь). Практично усі великі підприємства — це комбінати, що мають повний цикл виробництва від чавуну до сталі і прокату.

Найбільше потужним є Придніпровський металургійний район, в котрому видобувається практично вся руда, виробляється більша кількість феросплавів, виплавляється практично половина чавуну, сталі і прокату. В межах району виділяють 3 промислові вузли: Криворізький (гірничозбагачувальні комбінати Кривого Рогу і Нікополя, металургійні, трубні і феросплавні заводи), Запорізький (запорізькі заводи «Запоріжсталь», електросталеплавильний «Дніпроспецсталь», завод феросплавів) й Дніпровський (металургійні підприємства Дніпродзержинська, Дніпропетровська).

До списку 80 найбільших світових виробників сталі входять 5 українських підприємств: Криворізький гірничо-металургійний комбінат представляє Дніпропетровську область, «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» (Маріуполь, Донецька область), «Металургійний комбінат «Азовсталь» « (Маріуполь, Донецька область), «Запорізький металургійний комбінат «Заиоріжсталь» (Запорізька область), Алчевський металургійний комбінат (Луганська область).

За виробництвом труб країна посідає четверте місце в світі. Найважливіші підприємства: Харцизький, Макіївський, Нікопольський, Новомосковський, Нижньодніпровський й Луганський трубні заводи. Максимальний виробник — «Харцизький трубний завод» (Харцизьк, Донецька область). Виробнича потужність цього підприємства становить 1,5 млн т труб на рік. На заводі освоєне виробництво одношовних газона-фтопровідних труб діаметром до 1422 мм, в саме тому числі для магістральних трубопроводів. Поставка обладнання здійснювалася Новокраматорським машинобудівним заводом.

Демонстрація: схема «Виробничі цикли на металургійному комбінаті» й знайомство із технологією виробництва чорних металів.

В сучасній металургійній промисловості сталь виплавляють головним чином у 3-х агрегатах: в мартенівських печах, конвекторах і електричних печах. За мартенівського способу виробництва сталі джерелом тепла служить газ, що спалюється у печі, при взаємодії збагаченого киснем повітря. Більша кількість мартенівських печей опалюють сумішшю доменного, коксувального і генераторного газів, використовують й природний газ. Будівництво печей потребує дуже велеких капіталовкладень, при плавці витрачається багато палива, а продуктивність значно нижча, ніж при киснево-конверторному методі.

Киснево-конверторний метод переробки чавуну на сталь є більше прогресивним. В ньому використовується кисневий конвертор, що має горловину, крізь котру завантажують шихту і опускають пристосування для вдування кисню, а теж льотку для випуску сталі і шлаків.

Електрометалургійні комбінати працюють в Запоріжжі і Броварах (Київська область). Для виробництва металу тут використовують електричні печі. Дякуючи високим температурам в них можна розплавляти метал з високою концентрацією тугоплавких компонентів й добре очищати сталь від домішок. Цим методом отримують різноманітні різновиди жаростійкої і легованої сталі. Недоліком є більші витрати на електроенергію при розігріві і розплавлюванні основного матеріалу (шихти).

Металургійні комбінати мають власні переваги і недоліки. Вони синтезують мільйони тонн продукції, однак їх тяжко забезпечити сировиною, паливом, водою і трудовими ресурсами, а для їх реконструкції потрібні значні капіталовкладення і дуже багато часу. Саме тому зараз більше уваги приділяється розвитку міні-заводів, що працюють на металобрухті. Якість металу тут є значно вищою, вартість — нижчою, а негативний вплив на природу менший, ніж в заводів-гігантів. Подібні міні-заводи є у Харкові, Києві, Одесі. Зверніть увагу, ці підприємства орієнтовані на споживача — найважливіші машинобудівні центри. На дуже велеких машинобудівних підприємствах працюють чавуно- й сталеливарні цехи.

Бесіда

1) Який з 3-х районів чорної металургії краще забезпечений рудами?

2) Чим би ви пояснили існування 2-х дуже велеких підприємств даної галузі саме у Маріуполі?

Робота із картою. Найбільше потужним є Придніпровський металургійний район, в котрому видобувається практично вся руда, виробляється більша кількість феросплавів, виплавляється практично половина чавуну, сталі і прокату. Застосовуючи карти, охарактеризуйте потужності чорної металургії цього району. Зверніть увагу на те, що у його межах виділяють Криворізький, Запорізький і Дніпровський вузли.

Оповідь учителя

Значення чорної металургії у зовнішній торгівлі.

Продаж чорних металів й виробів з них приносить більше 40 Відсотків валютних надходжень країн». Якщо звичайно співвідношення поміж внутрішнім й зовнішнім продажем становить від 80 до 20 Відсотків , то у Україні ситуація зворотна — чотири п'ятих продукції чорної металургії вивозиться. Українським металургам доводиться орієнтуватися на зовнішню торгівлю крізь надлишкові виробничі потужності. В взаємозв'язку із цим виникає гостра необхідність зберегти власне місце на світовому ринку.

Найбільшими покупцями української продукції є Росія і інші країни СНД, низка європейських країн, США, Туреччина, Китай, Республіка Корея. Найбільше сприятливим, з точки зору структури продукції, що продається, є ринок Росії і країн СНД. На російському ринку користуються попитом арматури, прокат, труби. За ціною надзвичайно привабливі ринки США і Західної Європи, однак доступ українського прокату туди обмежений. А от чавун й сталеві заготівки (сляби) тут користуються більшим попитом.

Робота із підручником: застосовуючи текст підручника виясніть проблеми розвитку чорної металургії.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда

1) Надайте визначення поняття «чорна металургія».

2) Що за чинники є визначальними для розташування підприємств чорної металургії повного циклу? Поясніть власну відповідь.

3) Продовжте послідовність виробництва одного із видів продукції чорної металургії на великому комбінаті.

Залізна руда агломерат —. ...

4) Розташуйте на території України подібні підприємства: гірничозбагачувальний комбінат, металургійний комбінат (традиційна технологія виробництва, потужність — 5 млн т сталі на рік), електрометалургійний завод й міні-завод.

Проблемне запитання. Металургійний комплекс України визначає країну чорним металом й різною продукцією, виробленою із них, визначає біля половини експортних надходжень, надає діяльність сотням тисяч людей, поповнює державний бюджет. Із іншого боку, технологія і обладнання на більшої кількості підприємств застарілі, метал невисокої якості, металургійні підприємства забруднюють навколишнє середовище, до того ж в більшої кількості розвинених країн оця галузь не здійснює надзвичайно важливої роли у економіці. Як ви гадаєте , металургія для України — це благо або показник її промислової відсталості? Яке майбутнє має цей комплекс?

Підведення підсумків

Заключне слово. Короткі підсумки урок. Оцінювання учнів з аргументуванням оцінок

Надання домашнього завдання

1) Опрацювати текст підручника § 17.

2) Дайте відповіді на запитання після параграфа.

3) Запропонуйте шляхи вирішення проблем чорної металургії.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.