Конспект уроку: Причорноморський економічний район

19.05.2014
2956 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Причорноморський економічний район
Мета уроку:

ознайомити школярів з головними особливостями положення, природних умов та ресурсного потенціалу Причорноморського економічного району; визначити на яких галузях спеціалізується промисловість і сільське господарство даного району, які розвинені види транспорту та які існують проблеми; розглянути найбільші центри району.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Назвіть, які області уходять в склад Карпатського економічного району?

    2. Які особливості положення Карпатського економічного району?

    3. Які особливості природно-ресурсного потенціалу Карпатського економічного району?

    4. Які головні галузі спеціалізації промисловості Карпатського економічного району?

    5. На чому, вкажіть, спеціалізується сільське господарство Карпатського економічного району?

    6. Які види транспорту розвинені в Карпатському економічному районі?

    7. Які проблеми існують в Карпатському економічному районі?

    8. Які найбільші центри Карпатського економічного району?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Повідомити школярам тему й мету уроку «Причорноморський економічний район». Разом з ними визначити головні завдання яких необхідно досягти на занятті.

Основна частина уроку

Положення Причорноморського економічного району

Причорноморський економічний район розташований на Півдні України. До його складу входять Одеська, Херсонська, Миколаївська області, Автономна Республіка Крим.

Причорноморський економічний район
Рис. 1. Причорноморський економічний район

Природні умови й ресурси Причорноморського економічного району

Район розміщений на узбережжі Чорного й Азовського морів, це визначальна риса географічного положення, що сприяє розвитку портового й рекреаційного господарства, активним міжнародним зв’язкам. Район розташований переважно у степовій зоні, тому має достатню кількість тепла, але нестабільне зволоження. У цілому ґрунтово-кліматичні умови регіону сприяють розвитку сільського господарства, теплий клімат та приморське положення — перетворенню району на важливий рекреаційний регіон.

Причорноморський район має значні мінеральні ресурси, з-поміж яких переважають будівельні матеріали. Серед паливних ресурсів треба виділити поклади природного газу в північному Криму й у шельфовій зоні Чорного моря поблизу Кримського узбережжя.

Господарство Причорноморського економічного району

Причорноморський район — аграрно-індустріальний. На нього припадає 12 % промислового та 17 % сільськогосподарського виробництва країни. В загальноукраїнському розподілі праці район спеціалізується на машинобудуванні, в тому числі виробництві суден та сільськогосподарських машин, харчовій промисловості, сільському та рекреаційному господарстві.

Сільське господарство району — одне із найрозвинутіших в країні. В землеробстві переважає озима пшениця, ячмінь, кукурудза, просо, рис, соняшник, тютюн, рицина, гірчиця. Також вирощують цукровий буряк, льон-кучерявець, сою, кунжут, арахіс, ефіро-олійні й лікарські рослини. Значні площі відведено під садівництво, виноградарство, овочеві та баштанні культури. На базі даних виробництв розвивається олійно-жирова, ефіроолійна, плодоовочева, тютюнова, борошномельно-круп’яна та виноробна галузі харчової промисловості.

В тваринництві найбільш інтенсивно розвивається м’ясо-молочне скотарство, м'ясне свинарство, птахівництво й вівчарство. На їх базі працює м’ясна, ковбасна, молочна, шкіряна промисловості. Значна увага приділяється рибній та рибопереробній промисловості. Головні центри харчової промисловості це Одеса, Ізмаїл, Білгород-Дністровський, Севастополь, Іллічівськ, Керч, Євпаторія та Ялта.

Транспорт Причорноморського економічного району

У районі розвинуті всі основні види транспорту. Для транспортної системи району велику роль відіграють порти — морські (Одеса, Іллічівськ, Південний тощо) та річкові (Херсон, Ізмаїл, Кілія тощо).

Проблеми Причорноморського економічного району

Для району важливими є вирішення проблем водо забезпечення та розширення енергосировинної бази; захист земель від засолення й вітрової ерозії; збільшення ефективності сільськогосподарського виробництва й використання рекреаційних ресурсів.

Найбільші міста Причорноморського економічного району

Одеса

На місті сучасної Одеси перші поселення існували вже за кілька століть до нашої ери. Ці землі переходили з рук в руки, поки татари не заснували тут укріплення Хаджибей та згодом Єні-дунья. З часом ці землі перейшли до Росії. Розпочалось будівництво фортеці та міста, яке у 1795 році перейменували в Одесу за назвою грецької колонії Одесос, що нібито була розміщена на березі Тилігульського лиману, а пізніше встановили, що вона знаходиться біля Варни у Болгарії.

Сучасна Одеса — це найбільший морський порт в Україні, значний промисловий й культурний центр півдня країни. Кількість населення Одеси становить 1 млн чол.

Головні галузі промисловості міста — це переробка нафти, суднобудування і судноремонт, машинобудування, харчова, лікеро-горілчана та виноробна промисловості, деревообробна й хімічна промисловість. Ринок «7-й кілометр» у Одесі, а офіційно «Авангард», є одним із найбільших торговельних комплексів в Східній Європі.

У Одесі розміщені славнозвісні Потьомкінські сходи, які мають 192 сходинки. Були вони збудовані князем М. Ворон довим, генерал-губернатором Новоросії, Бесарабії і Кавказу, котрий зробив великий внесок в подальший розвиток міста. Коштували йому сходи 800 тис. рублів й були подарунком на день народження дружині. Не менше визначними пам’ятками є вулиця Дерибасівська, яка названа на честь засновника Одеси Осипа Дерібаса, Грецька площа, яка прилягає до неї. Переважна частина вулиці — пішохідна, і разом із Міським Садом являється одними із найбільш улюбленіших місць відпочинку та прогулянок мешканців та гостей міста. Вагоме місце у культурному житті займає Одеський національний академічний театр опери та балету. Будівля його, зведена в 1884—1887 роках і є однією із найбільш красивіших в Європі архітектурних споруд. В ньому побували видатні письменники й композитори, на сцені виступали видатні співаки — Ф. Шаляпін, Е. Карузо, Собінов, танцювала А. Дункан.

Одеський національний академічний театр опери та балету
Рис. 2. Одеський національний академічний театр опери та балету

Одеський клімат відрізняється м’якістю й значною кількістю сонячних днів в році. Цілющі властивості грязів лиманів й мінеральні джерела до Одеси приваблюють багато відпочиваючих. Один з найбільш популярніших курортно-розважальних районів в Одесі — Аркадія. Відомий пляж «Золотий берег», парк та величезний буковий гай розміщені у мальовничому районі Великого Фонтана. Поруч із пляжем «Ланжерон» відкрито найбільший в країні дельфінарій.

Миколаїв

Сучасне місто Миколаїв розташоване на берегах Бузького лиману в місці злиття з річкою Інгул. Унікальність географічного місцезнаходження, де опалений сонячним промінням степ зустрічається із водами Чорного моря, відзначена була людьми ще у стародавні часи. Найдавніша археологічна пам’ятка, що знайдена на місці міста, датується V—IV тис. до н.е. Інтенсивне заселення цієї території почалося у XVIII ст. після визволення від турецьких завойовників Північного Причорномор’я. За наказом князя Г. Потьомкіна у гирлі річки Інгул в 1788 р. були закладені нові верфі та містечко. Тільки деякі міста можуть пишатися створеним наприкінці XVIII ст. планом забудови міста, який швидкими темпами був реалізований вже у перше десятиліття існування його і повністю, без змін, зберігся.

Миколаїв: міст через Південний Буг
Рис. 3. Миколаїв: міст через Південний Буг

Назву свою місто отримало в результаті переможного штурму м. Очакова російськими військами під командуванням О. Суворова. Очаків здобутий був у 1788 р., у день Святого Миколая, який є заступником заступника моряків. В його честь назвали і нове місто, і першу церкву, збудовану в місті, і перший корабель — фрегат «Святий Миколай».

Сьогодні у Миколаєві мешкає понад півмільйона чоловік.

Із часу побудови «Святого Миколая» в суднобудівних заводах міста (сьогодні три) збудовано більше 2 000 кораблів й суден, серед котрих фрегати, міноносці, броненосці, підводні човни. Миколаїв — одне із двох міст в світі, в яких будувалися важкі авіаносці.

Життя міста повністю підпорядковувалося суднобудуванню та флоту. Навіть найперший навчальний заклад міста — Чорноморське штурманське училище, яке засноване у 1798 р., — також було пов’язане із флотом. В структурі промисловості Миколаєва головне місце займають машинобудування й металообробка, поміж котрих виділяються суднобудування і енергетичне машинобудування. Всі промислові підприємства міста забезпечують близько 50 % обсягів продукції суднобудування країни, понад 90 % виробництва газових турбін, 80 % глинозему (сировина для виробництва алюмінію).

В місті легка промисловість представлена підприємствами, які виготовляють одяг, взуття, трикотажні й галантерейні вироби. Миколаївське підприємство МПКК «Алые паруса» займає провідне місце в виробництві парфумів й косметики. Також розвинена харчова (м’ясна, молочна, плодоовочеконсервна та кондитерська) промисловість.

Миколаїв — культурний центр південної частини України. У місті працюють Український театр драми і музичної комедії, Російський художній драматичний театр, обласна філармонія, зоопарк — один з найстаріших й найбільш впорядкованих у Україні.

Херсон

Місто засноване в 1778 році князем Г. Потьомкіним. Для захисту міста від можливих нападів татар було споруджено нову потужну фортецю та створено судову верф. Для верфі вибрали досить зручне місце — Олександрівський шанець. На карті виникло нове місто — Херсон, яке успадкувало назву від давньогрецького Херсонеса Таврійського.

Кількість населення Херсона складає понад 360 тис. чол. Найбільш розвиненими галузями промисловості міста є: харчова (консервний, м’ясний, рибний та молочний комбінати, виноробні та макаронні фабрики); машинобудування (суднобудування й судноремонт, виробництво сільськогосподарської техніки, електромашинобудівний завод, завод карданних валів); легка (бавовняний та шкіряно-взуттєвий комбінати, взуттєва й швейна фабрики); хімічна й нафтопереробна (один із шести українських нафтопереробних заводів). Також є скляний завод та завод залізобетонних виробів.

Херсон. Дніпро
Рис. 4. Херсон. Дніпро

Херсон — великий залізничний вузол, морський торговельний і річковий порт, де навігація не припиняється цілий рік.

На Херсонщині добре розвинено рекреаційне господарство — працює близько 180 курортних комплексів. Залізний Порт, Лазурне, Більшовик — відомі чорноморські курорти, Скадовськ і Арабатська Стрілка — центри дитячого відпочинку. У Херсоні працюють багато закладів освіти, культури. З 1992 до 2006, а також у 2008 р. на Херсонщині проводився відомий фестиваль «Таврійські ігри».

Автономна Республіка Крим

Автономна Республіка Крим являється адміністративно-територіальною автономією в складі України. Розташована вона на Кримському півострові. Сприятливий клімат та природні умови, узбережжя Чорного й Азовського морів впливають на розвиток інфраструктури господарства. Основні галузі — промисловість, туризм (Південний Берег Криму, Західний Крим, Східний Крим), будівництво, рекреаційне та сільське господарство, торгівля.

Кожне місто в Криму поєднане з іншими населеними пунктами автобусними маршрутами. Є міжміські тролейбусні маршрути (Сімферополь — Алушта — Ялта). Міста Ялта, Феодосія, Керч, Севастополь, Чорноморське і Євпаторія з’єднані морськими маршрутами. Залізничні шляхи з’єднують Крим з континентом.

У Криму розташовано безліч пансіонатів, санаторіїв, дитячих таборів (наприклад, «Артек»), різних готелів від найпростіших до п’ятизіркових. Найпопулярніші місця відпочинку — Ялта, Алушта, Судак, Євпаторія, а також увесь південний берег Криму.

Сімферополь

Столиця Автономної Республіки Крим — місто Симферополь — розташоване в центрі Кримського передгір’я на межі степової і гірської зон. Місто засноване 1784 р. на землях невеликого татарського села Ак-Мечеть («Біла Мечеть»), відомого із кінця XV ст. Назва походить від давньогрецького «сімферо» — «збирати до купи» та «поліс» — «місто», дослівно — це «місто-збирач».

Сімферополь налічує близько 340 тис. жителів. Провідними галузями являється машинобудування, харчова й легка промисловість. Сімферополь — великий транспортний вузол, який пов’язує між собою всі міста Криму.

Сімферополь. Залізничний вокзал
Рис. 5. Сімферополь. Залізничний вокзал

Севастополь

Місто розташоване в південно-західній частині Криму на узбережжі ЗО бухт Чорного моря, найбільші з яких — Севастопольська, Велика та Ахтиарська. Бухти прорізають суходіл на 7,5 км. Поселення на цьому місті існували здавна (давньогрецька колонія Херсонес Таврійський, кінець VI—V ст. до н. е.). Місто засноване 1783 р. як фортеця Ахтіар («Білий яр»), яке 1784 р. перейменоване у Севастополь. Назва в перекладі із грецької мови означає «Славне місто».

Севастополь. Бухта Балаклава
Рис. 6. Севастополь. Бухта Балаклава

Населення Севастополя — 360 тис. чол. Севастополь має спеціальний статус міста центрального підпорядкування.

Сьогодні Севастополь — морський порт, значний промисловий та культурний центр. У місті налічується понад 2000 пам’яток археології, історії, культури й архітектури. Севастополь має величезний потенціал для розвитку рекреаційного господарства.

Закріплення знань і вмінь

    1. З яких областей складається Причорноморський економічний район?

    2. Які переваги положення Причорноморський економічного району?

    3. Які природні умови характерні Причорноморський економічного району?

    4. На які ресурси багатий Причорноморський економічний район?

    5. Назвіть основні галузі промисловості Причорноморського економічного району?

    6. На чому спеціалізується сільське господарство Причорноморського економічного району?

    7. Назвіть основні види транспорту Причорноморського економічного району?

    8. Назвіть основні проблеми Причорноморського економічного району.

    9. Назвіть найбільші міста Причорноморського економічного району?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Географія 9 клас – Садкіна В.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.