Конспект уроку: Кольорова металургія
Навчальна мета: ознайомити учнів з кольоровою металургією навчити їх називати найбільші підприємства кольорової металургії, проблеми та перспективи розвитку галузі; пояснювати чинники розміщення галузі; показувати на карті райони та найбільші центри кольорової металургії.
Номенклатура: Запоріжжя, Костянтинівка, Миколаїв, Артемівськ, Горлівка, Свердловськ
Географічний диктант
Учні об'єднуються у два варіанти. У кожному варіанті різним районам чорної металургії відповідають певні цифри. Наприклад: Придніпровський — 1,2; Донбас - 3, 4; Приазовський -- 5, 6.
Запитання
1. На території якого району розташовані найбільші гірничозбагачувальні комбінати?
2. У цьому районі працює одне з найбільших підприємств галузі металургійний комбінат ім. Ілліча.
3. На території цього району розміщені найбільші підприємства з виробництва коксу.
4. У цьому районі працює Харцизький трубний завод.
5. Цей район виробляє найбільше чавуну та сталі.
6. На території цього району розташоване найбільше підприємство галузі — металургійний комбінат.
Відповіді: І варіант: 1,5,3,3,1,1; ІІ варіант: 2, 6, 4, 4, 2, 2.
Запитання
1) Руди яких кольорових металів залягають у надрах України?
2) Що ви дізналися про властивості металів на уроках хімії?
3) Які переваги мають кольорові метали порівняно зі сталлю?
Кольорова металургія забезпечує промисловість легкими (алюміній, титан, магній), важкими (мідь, свинець, цинк, олово, нікель, ртуть), тугоплавкими (вольфрам, молібден), благородними (золото, платина, срібло) металами, а також їх сплавами. Особливістю кольорових металів є те, що вони мають унікальні якості. Це обумовлює їх широке використання в точному машинобудуванні, авіабудуванні, робототехніці, електроніці.
1. Сировинна база та чинники розміщення підприємств кольорової
металургії.
Кольорова металургія — багатогалузева галузь промисловості, яка включає видобуток, збагачення руди й виробництво різноманітних кольорових металів та їх сплавів. До кольорових належать легкі (алюміній, титан, магній), важкі (мідь, свинець, цинк, олово, нікель), рідкісні (вольфрам, молібден, ртуть), благородні (золото, платина, срібло) метали. Вони широко використовуються в точному машинобудуванні, авіабудуванні, робототехніці, електроніці.
Виробництво кольорових металів потребує великої кількості палива (важкі метали) та електроенергії (легкі метали), тому воно територіально орієнтоване на паливно-енергетичний комплекс. Більшість підприємств галузі зосереджені у двох районах — Донецькому та Придніпровському, які мають високий рівень забезпечення паливом та електроенергією. Іншим важливим фактором є сировинний. В Україні є значні родовища ртутних (Донецька область), поліметалевих (Закарпатська та Донецька області), титанових (Дніпропетровська та Житомирська області), нікелевих (Кіровоградська область) руд. Через низький вміст кольорових металів у рудах та великі витрати на їх збагачення часто видобуток і збагачення руд ведеться в одному районі, а виробництво з них чистого металу й сплавів — в іншому.
У цілому мінерально-сировинна база галузі є недостатньою й багато підприємств працюють на привізній сировині або переробляють лом кольорових металів. При їхньому розміщенні враховуються енергетичний, споживчий, транспортний та екологічний чинники. Кольорова металургія є сильним забруднювачем навколишнього середовища й головним джерелом надходження важких металів. Запитання
1) У чому полягають особливості географії галузі?
2) Які підприємства галузі зосереджені в Запоріжжі? Чим би ви це пояснили?
2. Географія підприємств кольорової металургії.
Найбільші обсяги виробництва характерні для алюмінієвої промисловості, яка складається з виробництва глинозему та алюмінію. Сировиною для галузі є боксити, запаси яких в Україні є незначними. Промислове значення мають родовища в Дніпропетровській та Черкаській областях.
Галузь представлена Миколаївським глиноземним заводом, Дніпровським алюмінієвим комбінатом (Запоріжжя), спільним іспано-українсь ким підприємством «Інтерсплав» (Свердловськ, Луганська область). Вони забезпечують виробництво понад 250 тис. т алюмінію, використовуючи як сировину привізні боксити й лом алюмінію.
Миколаївський глиноземний завод був побудований у 1980 р. На ньому встановлене обладнання закордонного виробництва. Основна сировина теж надходить із-за кордону: із Гвінеї (близько 40 % від загального обсягу), Австралії та Бразилії. Для його прийому служить Дніпро-Бузький морський порт, що спеціалізується на перевантаженні бокситів. Основний вид продукції, що випускається, — глинозем, частина якого вивозиться в Росію, частина надходить на Запорізький алюмінієвий комбінат.
Дніпровський алюмінієвий комбінат виробляє алюміній різних марок, а також силумін — сплав кремнію з алюмінієм. Питома частка енерговитрат у собівартості продукції, що випускає завод, — близько 40 %. Для виробництва алюмінію використовуються понад 500 електропечей.
Лідер мідної галузі України — Артемівський завод з обробки кольорових металів (Донецька область). Його потужності дозволяють щорічно випускати до 100 тис. тонн міді та її сплавів (у тому числі латуні). Цю ж продукцію виробляє «Запорізький завод кольорових сплавів» і компанія «Панком-Юн».
Україна має у своєму розпорядженні великі запаси титанових руд. Основна титанова сировина (мінерали ільменіт і рутил) добувається на Іршанському гірничозбагачувальному комбінаті (Житомирська область), високим умістом титану й цирконію характеризуються рудій Самоткан-ського родовища (Дніпропетровська область). Завдяки потужній сировинній базі в Україні працюють збагачувальні фабрики, Запорізький титаномагнієвий комбінат, єдиний у світі Інститут титану. У країні накопичений багатий досвід в галузі виробництва титанових концентратів.
Повідомлення учня
Титан має міцність сталі, але вдвічі легший за неї, більш в'язкий і пластичний, тому добре піддається прокату й куванню, він стійкий проти корозії, термостійкий (не втрачає міцності при нагріванні до 430 °С). Цей метал служить там, де деталі, вироблені зі сталі, руйнуються через півроку, а із чавуну — через кілька діб. Тому титан іноді називають «вічним металом». Завдяки своїм властивостям цей метал застосовується в судно-, літако-, ракето- і приладобудуванні та у виробництві ядерних реакторів. Так, зі сплавів титану виготовляють деякі зовнішні частини літаків. Оскільки при наднизьких температурах титан не руйнується та в умовах космічного вакууму легко зварюється й ріжеться, він є конструкційним матеріалом для об'єктів, що монтуються в космосі.
Основний виробник свинцю й цинку — найбільше в Європі підприємство вторинної переробки цинкової сировини — підприємство «Укрцинк» (Костянтинівка, Донецька область). Його потужності, розраховані на виробництво 80 тис. т свинцю й 20 тис. т цинку, поки завантажені не повністю. Цинк із Костянтинівки частково надходить на Артемівський завод, де він використовується для виробництва сплаву міді й цинку (латунь).
Калуський хіміко-металургійний комбінат (Івано-Франківська область) виробляє металевий магній. Сировиною для його виробництва є родовища калійно-магнієвих солей Прикарпаття (Стебник, Калуш). У Горлівці розташований Микитівський ртутний комбінат, який має у своєму розпорядженні родовища ртуті, що розроблялися кар'єрним способом. Кілька років тому, через погіршення екологічної ситуації, видобуток ртуті був припинений. У Кіровоградській області працює Побузький феро-нікеле-виіі комбінат та Світловодський комбінат твердих сплавів і тугоплавких металів. У країні також налагоджене виробництво кобальту, цирконію,
ніобію, гафнію.
Приблизно чверть кольорових металів в Україні виробляється із вторинних ресурсів. Підприємства з їх переробки розміщені у великих промислових ^центрах (Харків, Київ, Одеса).
Запитання та завдання
1. Що є сировинною базою для кольорової металургії?
2. Які чинники впливають на розміщення підприємств кольорової металургії7
3. Використовуючи додаткові джерела інформації (у тому числі підручник із хімії), заповніть таблицю «Кольорові метали».
Назва металу |
Властивості |
Райони видобутку руди, із якої одержують метал |
Особливості технології виробництва |
Практичне використання |
|
|
|
|
|
Проблеми та перспективи розвитку галузі.
За рівнем розвитку та обсягами виробництва кольорова металургія значно поступається чорній. Обладнання багатьох підприємств морально застаріло, що призводить до збільшення витрат палива й електроенергії, підвищення собівартості продукції- Великою є залежність від зовнішнього ринку: значна частина сировини надходить із-за кордону, потім переробляється в Україні та знову йде за кордон.
Пріоритетними напрямками розвитку галузі мають стати: повне використання всіх компонентів руд і відходів виробництва; спеціалізація на прив'язаних до джерел сировини повних циклах виробництва нікелю, магнію, титанових зливків і сплавів, нових видів продукції з цирконію.
Завдання (робота в групах)
Розташуйте на території України підприємства кольорової промисливості. Обгрунтуйте свої пропозиції.
Практична робота 8. Нанесення на контурну карту сировинної бази основних районів і підприємств чорної та кольорової металургії.
1. Позначте на контурній карті відповідними умовними знаками основні родовища руд чорних і кольорових металів.
2. Позначте та підпишіть на контурній карті основні райони і центри чорної та кольорової металургії.
3. Укажіть основні закономірності в розміщенні основних районів і центрів чорної й кольорової металургії.
1. Чим би ви пояснили той факт, що райони розміщення чорної й кольорової металургії значною мірою збігаються?
2. Важливою частиною розвитку кольорової металургії є заготівля й переробка брухту алюмінію, міді, свинцю та інших металів. Це вважається важливою складовою паливо- та електрозбереження. Чому використовувати вторинні матеріали вигідніше, ніж руди кольорових металів?
Коментарі ( 0 )
Залишити коментар