Конспект уроку: Кількість, густота, природний та механічний рухи населення

31.10.2018
661 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Кількість, густота, природний та механічний рухи населення
Мета уроку:

Навчальна мета: ввести поняття «густота населення», «природний рух», «міграції», «еміграції», «імміграції», «сальдоміграції»; формувати уявлення про чинники, що мають вплив на природний рух населення й міграції;

Розвивальна мета: сформувати уміння й навички роботи із статистичним матеріалом, картами;

Виховна мета: виховувати свідомого громадянина України відповідаль­ного за власну країну.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: карта адміністративно-територіального поділу України, політична карта всесвіту , роздавальний матеріал — таблиця «Населення України», Конституція України.

Очікувані результати

На уроці школярі мають навчитися:

  • самостійно працювати із підручником, статистичним ма­теріалом, Конституцією України;
  • вибирати визначальне , складати схеми, таблиці, графіки;
  • передавати власні знання іншим;
  • самостійно робити висновки, аналізувати й коментувати прочитане й почуте;
  • працювати у різноманітних групах.
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Людина — найбільш багатство всякої держави.

1. Яка стаття Конституції України підтверджує цей факт?

(Діти зачитують статтю 3 Конституції: «Людина, її життя й здоров’я, честь й гідність, недоторканість й безпека визначаються у Україні найвищою соціальною цінністю») Людина є творцем матеріальних й духовних благ суспільства, саме тому знання про кількість населення, закономірності його розташування безмежно визначні .

Основна частина уроку

Вчитель готує по кількості школярів різноманітні геометричні фігури (по кількості груп) різного кольору.

Для 5 груп:

5 — синього кольору

5 — червоного кольору

5 — жовтого кольору

5 — зеленого кольору

5 — білого кольору

Діти дістають одну геометричну фігуру. Спершу поділ на групи можна зробити за кольором. І група — фігури синього кольору, II — червоного, III — жовтого й т.п. Всяка група одержує картку з завданням із всякого питання плану й протягом 15 хв. здійснюють й обговорюють їх, пояснюють один одному, аби усі засвоїли це питання теми. Згодом крізь 15 хв. діти формують нові групи (за геометричними фігурами) в котрих виступають експертами із власного питання. Усякий у новій групі мусить научити других й засвоїти той матеріал, котрий почув від представників других груп.

Крізь 10 хв. школярі повертаються у попередні групи (за кольором). Всяка група знов одержує картки з запитаннями до усієї теми уроку й 5 хв. обговорюють відповіді на них. (Метод «Ажурна пилка»)

Картка 1. Кількість населення

1.Відомості про кількість населення у давні часи.

2.Чинники, що вплинули на кількість населення України.

3.Що таке депопуляція?

Картка 2. Густота населення

1.Дати визначення густоти населення.

2.Із таблиці «Населення України» виписати області із максимальною густотою (більше 100 чол. на 1 кв. м) з найменшою (менше 55 на
1 кв.м)

3.Назвати причини нерівномірного розташування .

Картка 3. Механічний рух населення. Міграції

1.Міграції й їх різновиди .

2.Прокоментувати статті 25 й 33 Конституції України.

Картка 4. Природний рух населення

1.Проаналізувати таблицю «Населення України» й дати відповідь на запитання. Яким чином змінився природний приріст населення за період 1990-2000 р.

2.Дати визначення природного руху населення.

3.Вказати причини різкого зниження показників природного приросту.

Картка 5. Демографічна політика

1.Що таке «демографічна політика»?

2.Що за напрямки демографічної політики?

3.Прокоментувати статті 24, 46, 48 Конституції України.

Крізь 15 хв. після обговорення завдань школярі формують нові групи, де виступають «експертами» із одного питання плану. Усякий намагається донести до других зміст окремих питань уроку.

Крізь 10 хв. школярі , повертаються до попередніх груп. Всяка група одержує нові картки з запитаннями із всієї теми уроку.

Картка 1.

1.Що таке густота населення?

2.Що за причини зниження природного приросту?

Картка 2.

1.Надайте визначення природного приросту населення.

2.Доведіть, що міграції спроможні мати як позитивне так й негативне роль .

Картка 3.

1.Що таке демографічна політика?

2.Проаналізуйте динаміку кількості населення.

Картка 4.

1.Що таке міграції?

2.Вкажіть причини високої густоти населення у Лу­ганській й Донецькій областях.

Картка 5.

1.Що таке демографія?

2.Зачитайте статті Конституції, котрі дають вам право знаходитись за межами держави й розраховувати на її захист.

(5 хвилин діти обговорюють ці запитання, а потому усно відповідають на них. Представники других груп доповнюють.)

Закріплення знань і вмінь
Підведення підсумків

Сьогодні на уроці ви дізналися, що Україна одна із найбільших держав Європи не лише за площею, а і за кількістю населення.

Однак на жаль кількість населення у кінцевий період розпочала різко зменшуватися, на цей процес вплинули економічні, соціальні, екологічні фактори. Для того, щоб змінити демографічну ситуацію у країні, держава зобов'язана спрямувати власну політику на зростання природного приросту, тривалості життя, покращення умов життя власних громадян.

Надання домашнього завдання

І. рівень — опрацювати § 6-8 (вибірково);

ІІІ рівень — звершити завдання 4 на стор. 35;

IV рівень — скласти власну програму демографічної політики України.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.