Конспект уроку: Електроенергетика України

01.11.2018
959 переглядів
Предмет: Географія
Клас: 9 клас
Тема уроку
Електроенергетика України
Мета уроку:

Навчальна мета: визначити властивості сучасної електроенергетики України;

Розвиваюча мета: розвивати уміння співставляти властивості виробництва електроенергії на ТЕС, ГЕС, АЕС; називати структурні, технічні, економічні проблеми функціонування енергетичної галузі; складати схему взаємозв'язків електроенергетики із іншими галузями і будувати секторну діаграму;

Вивовна мета: виховувати людину – сумлінного громадянина особистої держави,.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:

Обладнання: підручник, атлас, зошит для практичних робіт, карта «Промисловість України», контурні карти, статистичні дані.

Методи і прийоми: географічний диктант, бесіда, розповідь, вступне слово, робота з контурною картою, робота в групах, проблемне питання, практична робота, пояснювально-ілюстративний метод.

Хід уроку
Організаційний момент

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку та перевірка присутності.

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Географічний диктант

Учні об'єднуються у два варіанти. У кожному варіанті різним галузям паливної промисловості відповідають певні цифри. Вугільна промисловість — 1,2; нафтова промисловість — 3,4; нафтопереробна промисловість — 5, 6; газова промисловість — 7, 8.

Запитання

1) Більшість підприємств цієї галузі розташована в Донецькій та Луганській областях.

2) Ця галузь об'єднує підприємства, які виробляють паливо та мастильні матеріали.

3) Серед родовищ, де ведеться видобуток паливних корисних копалин, найбільш відоме Шебелинське.

4) Найбільші підприємства цієї галузі розташовані в Лисичанську, Кременчуці та Херсоні.

5) Підприємства цієї галузі постачають сировину, із якої виготовляють бензин, мазут, дизельне паливо.

Відповіді. І варіант: 1, 5, 7, 5, 3; II варіант: 2, 6, 8, 6, 4.

Бесіда:

1) Які природні джерела енергії ви знаєте?

2) Які з них належать до невичерпних?

3) Де й для чого використовується електроенергія?

4) Із якими труднощами може зіткнутися людина за відсутності електроенергії?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя.

Електроенергетика — базова галузь промисловості, яка входить до складу паливно-енергетичного комплексу. Вона впливає на розвиток усіх галузей господарства та на умови життя населення. В Україні галузь має особливе значення, адже на її території розташовано багато енергоємних підприємств (металургійних, машинобудівних, хімічних), електрифікованих залізниць та міського електротранспорту.

Основна частина уроку

Оповідь вчителя .

Електроенергетика як складова ПЕК України.

Електроенергія головним чином виробляється за рахунок невідновлюваних мінеральних ресурсів: вугілля, нафти, природного газу. Відновлюваним джерелом енергії користується гідроенергетика; до невичерпних джерел належить енергія Сонця і вітру. В Україні електроенергетика головним чином розвивається за рахунок застосування свого вугілля, гідроенергоресурсів, сировини для виробництва ядерного палива (уранових концентратів), природного газу і нафти.

В Україні галузь набула високого рівня, від 1960 до 1990 р. виробництво електроенергії зросло у 5,5 разу, від 53,9 до 298,5 млрд кВт/год. Були введені у дію великі теплові і атомні електростанції. Від початку 90-х рр. XX ст. виробництво електроенергії почало скорочуватись, однак у останні роки ситуація змінилась.

Виробництво електроенергії у Україні, млрд кВт/год

Рік

Виробництво електроенергії, млрд кВт/год

1990

298,5

1995

194

2001

172

2008

195

Яким чином вагомий фактор розташування виробництва, галузь має вплив не лише на розвиток господарства, однак і на його територіальну структуру. Електроенергетика притягує до себе виробництва, в собівартості готової продукції котрих високою є частка витрат на енергію. Яким чином приклад можна навести Запоріжжя із великими металургійними підприємствами.

Практичне завдання: Побудуйте секторну діаграму споживання електроенергії. Статистичні дані: промислові підприємства — 60 Відсотків , сільське господарство — 10 Відсотків , комунально-побутове — 10 Відсотків , транспорт — 10 Відсотків , будівництво, населення — 10 Відсотків .

Пояснювально-ілюстративний метод (із використовуванням карти і атласу)

Ключові типи електростанцій і їх розташування .

Залежно від джерела енергії виділяють теплові (працюють на твердому, рідкому і газоподібному паливі), атомні (використовують збагачений уран або ж інші радіоактивні елементи), гідравлічні (використовують енергію водяного потоку), сонячні, вітрові електростанції. В Україні вирішальні потужності складають теплові і атомні електростанції.

При розміщенні теплоелектростанцій (ТЕС) найдужче роль мають 2 чинники: присутність паливних ресурсів й споживачів електроенергії. Якщо дешевше перевозити паливо, то ТЕС доцільно розташувати поблизу споживачів, якщо економічно вигідніше передавати електроенергію — поблизу джерел палива.

Основою сучасної теплоенергетики країни є електростанції потужністю більше 1 млн кВт. Найбільші із них розташовані у межах Донецького кам'яновугільного басейну (тут є паливо і споживачі): Вуглегірська (потужність 3,6 млн кВт), Луганська, Старобешівська, Миронівська, Зуївська, Слов'янська. Потужні ТЕС працюють в Придніпров'ї: Запорізька (3,6 млн кВт), Криворізька (3 млн кВт), Придніпровська; в Харківській і Київській областях: Зміївська і Трипільська. На заході розміщені Бурштинська (2,4 млн кВт), Ладижинська і Доб-ротвірська ТЕС.

Для забезпечення міст теплом, гарячою водою і електроенергією працюють теплоелектроцентралі (ТЕЦ). їх будують поблизу споживача, оскільки радіус транспортування тепла (гарячої води для опалювальної системи) становить 10—12 км. Коефіцієнт корисної дії ТЕЦ становить практично 70 Відсотків , тоді як ТЕС — лише 30—35 Відсотків . Найбільше потужні теплоелектроцентралі: Київська ТЕЦ-5 (700 тис. кВт), Харківська ТЕЦ-5, Київська ТЕЦ-6, Одеська.

Гідроелектростанції (ГЕС) синтезують електроенергію, що.у 5 разів дешевша, ніж на ТЕС, а кількість персоналу тут в 20 разів менша, ніж на АЕС. Коефіцієнт корисної дії ГЕС становить більше 80 Відсотків . Проте їх розташування повністю залежить від річкового стоку, а виробництво електроенергії має сезонний характер, знижуючись в зимовий період.

Основу галузі становить каскад гідроелектростанцій на Дніпрі: Київська, Канівська, Дніпродзержинська, Дніпрогес і ін. Крізь рівнинний характер течії Дніпра і застаріле обладнання вони недостатньо ефективні. В Закарпатській області споруджена Теребле-Ріцька ГЕС, на річці Дністрі — Дністровська.

Одне із ключових місць у економіці України по праву посідає атомна енергетика. Впродовж останніх років на атомних електростанціях (АЕС) синтезують 45—48 Відсотків електроенергії країни, хоч вони мають тільки чверть від всіх потужностей.

Атомні електростанції використовують незначну кількість палива, саме тому орієнтовані винятково на споживачів. Оскільки вони є надзвичайно водомісткими, ураховується присутність водних джерел. В Україні працює чотири АЕС — Запорізька, Хмельницька, Південно-Українська і Рівненська АЕС.

Тяжкі підсумки спричинила аварія на Чорнобильській АЕС. Одним з них було припинення будівництва атомних станцій й атомних теплоелектроцентралей, зокрема, у Одесі і Криму. Разом з тим Україна не має достатньої кількості альтернативних джерел електроенергії й тепла, саме тому уряд ухвалив рішення відносно будівництва додаткових енергоблоків на діючих атомних електростанціях.

Робота у групах: клас ділиться на дві групи – одна зве позитивні, й інша негативні підсумки експлуатації АЕС.

Проблемне питання: Визначте місце розміщення електростанцій потужністю 2 млн кВт й більше. Близько котрих міст вони розміщені ? Якими є властивості розміщення атомних електростанцій? Чим вони пояснюються?

Ігрова хвилинка. «Придумай афоризм»

Є чимало афоризмів, котрі в стислій й лаконічній формі спроможні яскраво й влучно охарактеризувати об'єкт або ж явище, зокрема «Нафта — черне золото». Придумайте афоризми, котрі б проілюстрували роль електроенергетики для економіки України.

Оповідь учителя

Енергосистеми і найважливіші лінії електропередач.

Важливою тенденцією у розвитку галузі є об'єднання електростанцій у енергосистеми, котрі здійснюють не лише виробництво, а і транспортування і розподіл електроенергії. Охоплюючи великі території, енергосистеми дають змогу маневрувати постачанням електроенергії у часі і просторі.

На території країни функціонують районні енергосистеми, котрі формують єдину державну енергосистему (до неї входять усі великі електростанції). Потужна лінія електропередачі (ЛЕП) Донбас—Західна Україна—Альбертірша (Угорщина) з'єднує її із енергосистемами Росії і країн Центральної Європи. Друга ЛЕП із 'єднує Чорнобильську і Хмельницьку АЕС, а потому проходить крізь Львівську область до Польщі.

Робота із контурною картою. Нанесіть на контурну карту найбільше потужні лінії електропередач у Україні.

Проблемне питання.

В початку 2009 р. Україна уклала угоди на постачання електроенергії до ряду країн Центральної Європи. Дякуючи чому стає можливою поставка електроенергії до Білорусі, Угорщини, країн Балтії? Зверніть увагу на наявні потужності у Україні, на кризові явища у економіці і властивості географії ліній електропередач.

Пошуковий метод: застосовуючи підручники і інші джерела інформації визначте перспективи розвитку енергетики України.

Закріплення знань і вмінь

Бесіда

1) Що за чинники мають вплив на розташування електростанцій різноманітних типів?

2) Розкажіть про енергосистеми й найважливіші лінії електропередач.

3) Будівництво гідроелектростанцій на Дніпрі призвело до затоплення дуже велеких площ, зростання рівня ґрунтових вод, інтенсивного руйнування берегів. Доповніть перелік негативного впливу електроенергетики на навколишнє середовище.

4) Після аварії на Чорнобильській АЕС дуже багато країн всесвіту переглянули власні плани стосовно використовування цього виду електростанцій, а декотрі, приміром Італія, рішили відмовитися від будівництва АЕС. Проте приклад Франції, Бельгії, Японії, США засвідчує , що у багатьох державах розвиток атомної енергетики триває. Яким чином би ви відповіли на запитання: «Чи потрібні Україні нові атомні електростанції»? Поясніть власну відповідь.

Практична робота 7.

Побудова секторної діаграми виробництва електроенергії різними типами електростанцій.

Застосовуючи дані таблиці, побудуйте секторні діаграми виробництва електроенергії різними типами електростанцій в 1980, 1990 й 2007 рр.

Рік

Разом

У тому числі

ТЕС

ГЕС

АЕС

млрд кВт/год

млрд кВт/год

%

млрд кВт/год

%

млрд кВт/год»

%

1980

236,0

208,4

88

13,4

6

14,2

6

1990

298,5

211,6

71

10,7

4

76;2.

26

2008

195,2

92,9

48

10,1

5

92,2

47

Підведення підсумків

Заключне слово. Короткі підсумки урок. Оцінювання учнів з аргументуванням оцінок

Надання домашнього завдання

1) Опрацювати текст підручника § 16.

2) Заповніть таблицю «Переваги й недоліки різноманітних типів електростанцій».

| Тип електростанції | Переваги | Недоліки |

3) Надайте відповіді на запитання після параграфа.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.