Конспект уроку: Функціональна асиметрія мозку

16.05.2014
2930 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 9 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Функціональна асиметрія мозку
Мета уроку:

сформувати знання у школярів про психофізіологічні функції мозку людини; ознайомити зі функціональною асиметрією головного мозку; розглянути головні функції кожної з півкуль; розвивати вміння порівнювати біологічні й психічні процеси й здійснювати відповідні висновки і узагальнення; виховувати у школярів бережливе відношення до психічних функцій у організмі людини.

Тип уроку:
комбінований
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    1. Що таке свідомість?

    2. Які фізіологічні основи свідомості?

    3. Які існують критерії свідомості?

    4. Що таке підсвідомість?

    5. Що таке інтуїція?

    6. Що таке самосвідомість?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Усі вже знають, що не кожна людина однаково обдарована: одні музиканти, а інші математики, одні художники, а інші письменники… Чому ж музиканти дуже погано проводять математичні розрахунки, а, наприклад, поети не уміють малювати?

Основна частина уроку

Вчені уже давно дійшли до висновку, що при здійсненні певних функцій домінує чи права, чи ліва півкуля. Пов'язано це із особливостями анатомічної будови значних півкуль кінцевого мозку.

Функціональна асиметрія мозку
Рис. 1. Функціональна асиметрія мозку

Особливості лівої та правої півкуль

У лівій півкулі розміщені три центри мови:

І. руховий центр мови, котрий забезпечує змогу писати;

ІІ. слуховий центр, котрий забезпечує змогу чути та розуміти мову іншої людини;

ІІІ. зоровий центр мови, чи центр читання та розуміння письмової мови, а також лічби (тобто математичні здібності, наука, логіка).

Отже, ліва півкуля більшим чином пристосована до здійснення аналітичної діяльності та відповідна за логічне мислення людей, тобто за формулювання певних понять, побудову висновків, узагальнень, складання прогнозів і т.п.

В правій півкулі знаходяться центри керування: орієнтацією у просторі (уміння до танців чи гімнастики), центри, які визначають музикальність (наприклад, сприйняття музики тощо), просторове уявлення (сприйняття художніх творів, скульптура, живопис, фантазія). Таким чином, права півкуля переважно спеціалізується на забезпеченні процесів образного сприйняття оточуючого середовища на базі минулого досвіду, на створені особистісного емоційного відношення до себе чи інших людей й до предметів; являється базою певного образного мислення і емоційного сприйняття оточення. Втім, центри нюху, зору, слуху знаходяться у обох півкулях мозку.

До особливостей півкуль відноситься розташування центру проекції руху правої та лівої руки. В лівій півкулі розміщені центр проекції руху правої руки, а у правій півкулі, й навпаки, - центр проекції руху лівої руки. Дана функціональна особливість і розподіляє людей на правшів та лівшів. Існує наукове припущення, яке не виключено що, пов'язано із розташуванням в правшів головних центрів мови (зоровий, слуховий, руховий) в лівій півкулі, а у лівшів, навпаки, - в правій півкулі.

Узгодження роботи двох півкуль мозку

Діяльність мозку людини в нормі у цілому здійснюється при одночасній улагодженій участі двох півкуль. В результаті даної роботи здійснюється функціональна повнота та збалансованість психічних процесів. Але спостерігається й певне переважання або домінування однієї із півкуль, котре виявляється відмінними психофізіологічними рисами. Найбільш яскраво це виявляється в стилі мислення. Виходячи із функціональної спеціалізації то, ліва півкуля приймає участь в забезпеченні логічного мислення, права - у конкретному образному мисленні. Це значить, що будь-яка півкуля здатна самостійно забезпечити повний аналіз інформації, однак лише певної спрямованості.

Словесні або мовні сигнали, які можуть бути звукові й письмові, сприймають слухові нервові центри, розміщені в скроневій частці кори, й зорові нервові центри, які знаходяться в тім'яній частці кори. Дякуючи внутрішньокірковим зв'язкам дані нервові центри створюють єдину функціональну систему, що забезпечує сприйняття та аналіз різноманітних форм мовних сигналів і їх звукове відтворення.

Таким чином, функціональна спеціалізація півкуль мозку являється фундаментальною базою психофізіологічної індивідуальності людини. У будь-якому із психічних процесів приймають участь одночасно обидві півкулі узгоджено. Однак спостерігається й функціональна перевага у роботі однієї із півкуль, що і відображається на індивідуальних особливостях певної людини.

Закріплення знань і вмінь

1. В якій півкулі головного мозку людини розміщений центр керування письмом:

    а) права;

    б) ліва;

    в) дві півкулі.

2. Відзначте півкулю мозку людини, у котрій розміщений центр проекції правої руки:

    а) права;

    б) ліва;

    в) дві півкулі.

3. В якій півкулі головного мозку людини розміщений центр нюху:

    а) права;

    б) ліва;

    в) дві півкулі.

4. В якій півкулі головного мозку розміщений центр, який у людини визначає її музикальність:

    а) права;

    б) ліва;

    в) дві півкулі.

5. Поясніть, в чому заключається функціональна спеціалізація півкуль мозку. Обгрунтуйте, чому у одних людей більш краще розвинене логічне мислення, а у інших -конкретно-образне.

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.