Конспект уроку: Вплив чинників середовища на тварин. Середовище існування

19.04.2014
3175 переглядів
Предмет: Біологія
Клас: 8 клас
Автор: yrok.net
Тема уроку
Вплив чинників середовища на тварин. Середовище існування
Мета уроку:

ознайомити школярів з впливом чинників середовища на тварин; визначити типи середовищ в яких можуть жити тварини та пристосування тварин до життя в цих середовищах

Тип уроку:
вивчення нових знань
Терміни і поняття:
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

    Пригадайте що таке середовище?

    Які типи середовищ ви знаєте?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Тварини у процесі еволюції природи формувалися у тісному зв’язку із умовами навколишнього природнього середовища.

Основна частина уроку

Середовище життя

Тварини здатні існувати у різноманітних середовищах життя:

  • наземному,
  • повітряному,
  • водному,
  • грунтовому,
  • у інших організмах.

Кожне із середовищ життя характеризується певними умовами, чи екологічними чинниками. Різні види тварин, які населяють ділянки з схожими екологічними чинниками, створюють угруповання.

Наземно-повітряне середовище

В ньому тварини дихають киснем із атмосферни, здатні переміщатися по землі чи літати. Суходіл освоїли павукоподібні, комахи, земноводні, плазуни, птахи й ссавці. Певна частина наземних тварин, таких як птахи й ссавці, отримали сталу температуру тіла. Чимало із тварин вміє плавати, а частина із них перейшла до водного способу існування (китоподібні).

Водне середовище

Відомо, що в воді зародилося існування. Склад клітин усіх багатоклітинних організмів за сольовим складом схожий на воду стародавніх морів та океанів. До числа водних мешканців відноситься дуже багато одноклітинних, колоніальних та багатоклітинних організмів. Дихають вони киснем, який розчинений в воді, шляхом поглинання всім тілом в результаті дифузії чи з допомогою спеціальних органів, наприклад, зовнішніх й внутрішніх зябер. В воді здатні існувати тварини, що перейшли до свого водного способу існування повторно. Наприклад, павук-сріблянка, водяні змії, ластоногі чи китоподібні. Тварини у процесі еволюції пристосувалися існувати, живитися й переміщатися у певних водних шарах. Наприклад, одні організми мешкають на дні водойм, ще їх звуть бентосом (гідроїдні поліпи, камбала), інші активно плавають в товщі води (деякі риби, медузи), а треті переміщаються у поверхневих шарах води (личинки комара, клоп-водомір).

Гребневики
Рис. 1. Гребневики - мілкі тварини, що мешкають неподалік морської поверхні. Вночі вони викликають світіння води

Черепашка рапани
Рис. 2. Черепашка рапани - це улюблений сувенір. Однак сам молюск спричиняє неабияку шкоду, знищуючи мідії

Ґрунтове середовище

Дані тварини мешкають у умовах браку світла й відносно сталої температури. В грунті не так істотно відчувається брак вологи. Котра, ґрунтові тварини отримали недорозвинений зір й риючі кінцівки (капустянка, кріт). Дихають дані організми атмосферним киснем з допомогою спеціальних органів чи всією поверхнею тіла.

Сліпак
Рис. 3. Сліпак риє власні підземні ходи зубами

Капустянка
Рис. 4. Капустянка - це злісний шкідник, який має кінцівки зовні подібні на кінцівки крота

Середовище усередині інших організмів

Як відомо, паразитичні організми, не зазнають браку поживних речовин, однак їм потрібні покриви, котрі захистять їхня від агресивного впливу організму-хазяїна. Котра, дані організми зазнають утруднення у зустрічі із представником протилежної статі, саме тому чимало із них являється гермафродитами. Аби залишити потомство, вони мають утворювати величезну кількість нащадків.

Свинячий ціпяк
Рис. 5. Свинячий ціпяк має характерні органи прикріплення - гачечки

Взаємозв'язки тварин в природних угрупованнях

Головні взаємозв'язки організмів грунтуються на енергетичних взаємозв'язках - трофічних зв'язках. Всі твраини за своїм типом живлення розподіляють на три категорії:

  • рослиноїдні;
  • організми, котрі харчуються тілами інших тварин;
  • ті, що вбирають органічні речовини.

Рослиноїдні організми живитися здатні соковитими частинами рослин, насінням й плодами, корою, пилком. Рослиноїдними теж являються паразити рослинних організмів.

М'ясоїдні тварини здатні живитися організмами, вбиваючи їхня (хижаки), здатні живитися тілами відмерлих організмів (мертвоїди).

Тварин, котрі харчуються та рослинами, та тваринами, звуть всеїдними.

Ведмідь
Рис. 6.Ведмідь належить до ряду Хижі, однак являється всеїдною твариною

Особливу групу тварин що не убивають, однак завдають шкоди, складають паразити тварин.

Тварини-сапротрофи харчуються органічними речовинами, які залишились опісля розпаду інших організмів. До них належать дощові черви або молюски-фільтратори.

Закріплення знань і вмінь

    1. Назвіть особливості, які мають мешканці наземно-повітряного середовища.

    2. Назвіть особливості, які мають мешканці водного середовища?

    3. Назвіть особливості, які мають мешканці ґрунтового середовища?

    4. Назвіть особливості, які мають мешканці середовища існування всередині організмів?

    5. Вкажіть чому тварини, які пристосовані до певного середовища існування в іншому середовищі можуть навіть загинути?

Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки
Надання домашнього завдання

    - прочитати параграф,

    - дати відповідь на запитання,

    - інше.

За підручником Біологія 8 клас Запорожець Н.

Коментарі ( 0 )

Залишити коментар

Підписатися на оновлення

Залиште свою едектронну адресу, щоб отримувати останні новини та оновлення на сайті yrok.net

Всі права захищено.

Копіювання матеріалів без зміни заборонено.

При використанні матеріалів обов'язкова наявність активоного посилання (не закритого для індексування пошуковими системами) на джерело.